Blisko ludziInstagram przyczynił się do zmiany prawa w Egipcie. Ofiary wykorzystywania seksualnego będą chronione

Instagram przyczynił się do zmiany prawa w Egipcie. Ofiary wykorzystywania seksualnego będą chronione

Ataki na tle seksualnym w Egipcie. Zdjęcie ma charakter ilustracyjny
Ataki na tle seksualnym w Egipcie. Zdjęcie ma charakter ilustracyjny
Źródło zdjęć: © Getty Images
11.07.2020 16:06, aktualizacja: 01.03.2022 13:32

Ofiary wykorzystywania seksualnego w Egipcie mają pozostać bezimienne po tym, jak wiele z nich skorzystało z mediów społecznościowych, aby oskarżyć ucznia o napaści.

Według badań nieustannie wzrasta liczba ofiar wykorzystywania seksualnego w Egipcie. Sprawcy wielu tego typu przestępstw pozostają bezkarni. Kobiety boją się, że jeśli zawiadomią policję, same zostaną oskarżone o sprowokowanie incydentu. Zgodnie z wprowadzoną w środę 8 lipca ustawą o anonimowości, tożsamość ofiar może zostać ujawniona wyłącznie sądowi i oskarżonym na ich żądanie.

Media społecznościowe przyczyniły się do zmiany prawa

W ubiegłym tygodniu na Instagramie założono konto publiczne o nazwie "Assault Police", gdzie kobiety anonimowo zaczęły publikować zarzuty gwałtu, molestowania seksualnego i szantażu wobec pochodzącego z zamożnej rodziny studenta Ahmeda Bassama Zaki.

Zaki został zatrzymany 6 lipca, a następnie usłyszał oskarżenie o napaści na co najmniej trzy kobiety, w tym jedną małoletnią.

W oświadczeniu prokuratora generalnego Zaki przyznał, że skontaktował się z sześcioma kobietami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Kobiety miały mu przesłać swoje zdjęcia, które chciał wykorzystać następnie przeciwko nim, gdyby zdecydowały zerwać z nim kontakt. Jednak pozostałym zarzutom zaprzeczył.

Sprawą zainteresowały się krajowe media, a najwyższy islamski autorytet duchowny w kraju, al-Azhar, opublikował oświadczenie zachęcające kobiety do zgłaszania incydentów. Powiedział, że cisza stanowi zagrożenie dla społeczeństwa i prowadzi do większej liczby naruszeń.

Źródło artykułu:WP Kobieta