Istnieją imiona, których większość Polaków nie lubi. Oto one
"Jakie imię powinnyśmy wybrać?" - takie pytanie niejednokrotnie zadają sobie polscy rodzice, których gusta często są bardzo zbliżone. Antoni, Jan, Zofia i Hania - te imiona cieszyły się w 2021 r. największą popularnością, a jakie były nadawane najrzadziej?
07.01.2022 20:49
Wybór imienia dla przyszłego potomka z pewnością nie należy do prostych decyzji. Wiedzą o tym doskonale rodzice, którzy często miesiącami zastanawiają się nad wyborem tego idealnego.
Najbardziej lubiane imiona
Jeśli chodzi o imiona męskie, to w Polsce szczególną popularnością cieszą się m.in. Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek i Jakub. Wszystkie nadawane były w zeszłym roku po ponad 3 tys. razy.
Zofia, Hania, Maja, Laura, Oliwia, Lena i Pola - one z kolei wiodą prym wśród rodziców wybierających imiona dla dziewcząt. Co więcej, ten trend utrzymuje się niezmiennie od kilku lat.
Najmniej lubiane imiona
A jakie imiona cieszą się najmniejszą sympatią wśród Polaków? Odpowiedź jest prosta: te, które najmniej przyjemnie się nam kojarzą. Istotny wpływ na wybór nazewnictwa mają stereotypy, tłumaczy w rozmowie z WP Parenting dr Krystyna Doroszewicz:
- Stereotypy związane z imionami mogą kształtować się w oparciu o własne doświadczenia, np. poznaliśmy jednego Kubę, który był bardzo towarzyski i jesteśmy skłonni uogólniać tę ocenę na innych chłopców o tym imieniu. Zdarza się, że prototypem osobowości osoby o określonym imieniu jest konkretna postać znana z historii czy kultury.
Do najrzadziej wybieranych i najmniej lubianych imion męskich w Polsce zaliczymy: - Serafina, Barnaba, Wilkomiara, Gajusza, Radzimira, Nata i Marzysława. Co zaskakujące, niegdyś niezwykle popularni Lesław, Zdzisław i Janusz w zeszłym roku nadani zostali zaledwie 10 razy.
Do najmniej popularnych wśród imion damskich należą zaś: Żaklina, Oksana, Nasturcja, Romelia, Eulalia i Konsuela. Zeszłoroczne dane wskazują również, że Polacy stronili od niegdyś powszechnie nadawanych imion kobiecych, takich jak: Marzena, Grażyna i Bożena.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.