Jak być lubianą?
Istnieją ludzie, którzy niemal od razu zaskarbiają sobie sympatię innych. Zawsze są otoczeni gronem przyjaciół, wzbudzają ich życzliwość. Badania pokazują, że miłym ludziom żyje się dużo lepiej. Mają większe szanse na powodzenie w niemal każdej dziedzinie życia.
19.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 12:39
Istnieją ludzie, którzy niemal od razu zaskarbiają sobie sympatię innych. Zawsze są otoczeni gronem przyjaciół, wzbudzają ich podziw i życzliwość. Badania pokazują, że miłym ludziom żyje się lepiej. Pytanie, jak oni to robią?
Jak mówi stare przysłowie: ciężką pracą ludzie się bogacą. Okazuje się jednak, że to nie tylko pracowici, ale przede wszystkim lubiani mają większe szanse na powodzenie w niemal każdej dziedzinie życia. Dowodzą tego badania prowadzone w 2006 roku na Uniwersytecie Yale. Wynika z nich, że wcale nie surowi i rygorystyczni szefowie osiągają najlepsze wyniki w zarządzaniu ludźmi, ale ci, którzy podchodzą do nich z szacunkiem, wzbudzają zaufanie, czyli jednym słowem są lubiani przez swoich podwładnych.
Nie tylko miłe osoby wysokiego szczebla, ale też zwykli pracownicy lepiej są postrzegani, kiedy wzbudzają sympatię, nawet jeśli umieją mniej od swojego kolegi, który nie potrafi zaskarbić sobie życzliwości. Pokazały to badania naukowców z Uniwersytetu Columbia. Lubiani pracownicy są postrzegani jako pracowici, solidni i stanowczy.
Szybciej awansują i dostają podwyżki. Nielubiani, nawet jeśli mają dużą wiedzę, kompetencje i doświadczenie i tak są postrzegani jako mniej zdolni i niezasługujący na awans. Skoro bycie miłym niesie same korzyści, to dlaczego tak niewiele osób to docenia? Okazuje się bowiem, że bycie miłym to niełatwa sztuka.
Żeby być lubianym, trzeba najpierw polubić siebie. Ludzie o niskiej samoocenie, pełni kompleksów, są wycofani, smutni, często mają pretensje do całego świata, że zostali źle potraktowani. Im trudniej jest zdobyć sympatię, niż osobom otwartym i zadowolonym z życia. Buduj więc własne poczucie wartości. Jeśli nie wyniosłaś tego z domu, warto pójść do psychologa.
Bądź szczera. Jeśli staramy się być mili, chociaż to ostatnia rzecz na jaką mamy ochotę, ludzie to wyczują. Nie silmy się na sztuczne uśmiechy. Kiedy mamy zły okres w życiu, lepiej będzie powiedzieć: "Przepraszam, ale dziś nie mam najlepszego dnia", niż na siłę pokazywać, że jest super. Człowiek lubiany to nie jest ktoś, kto do wszystkich i zawsze słodko się uśmiecha, bo ma uśmiech przyklejony do twarzy.
POLECAMY: * Jak zostać optymistą? *
Nie rób nic na siłę. Warto pamiętać, że nie musi nas lubić cały świat i za wszelką cenę. Bądź miła i kulturalna, ale nie stawiaj sobie za punkt honoru, że wszyscy bez wyjątku mają obdarzać Cię sympatią. Bywa, że ludzie nie lubią innych z zazdrości czy zawiści i nie zawsze mamy na to wpływ. Nie zabiegaj o popularność za wszelką cenę. Bądź sobą. To zupełnie naturalne, że jakaś część ludzi nie będzie żywiła do Ciebie sympatii. Ważne są jedynie proporcje, aby przyjaciół było więcej, niż wrogów.
Zrób dobre wrażenie. Często duże znaczenie ma pierwszy kontakt. Jeśli kogoś nie polubimy od pierwszej chwili, trudno nawiązać nam dobre relacje. Zdarza się też, że z innymi mamy świetny kontakt od razu. Psycholodzy są zdania, że decydujące są pierwsze trzy, cztery sekundy. Nawiązuj kontakt wzrokowy z ludźmi, których poznajesz, uśmiechaj się i przechyl delikatnie w stronę osoby, z którą się witasz. Postaraj się zapamiętać imię osoby i wypowiadaj je, co stworzy wrażenie, że się znacie.
Mowa ciała. O dobry kontakt trudniej, jeśli przyjmujemy wobec ludzi, z którymi się spotykamy, zamkniętą postawę. Najczęściej jednak nie uświadamiamy sobie, jak wiele mówi język ciała. Tymczasem aż 70 proc. informacji, które przekazujemy, to język niewerbalny, czyli gesty, mimika itp. Dobrze, jeśli w sposób naturalny jesteśmy otwarci i dobrze nastawieni.
Warto jednak znać kilka zasad, które mają znaczenie w kontaktach. Postaraj się nie zaplatać rąk na poziomie klatki piersiowej, to sygnalizuje zamknięcie. Jeśli to możliwe, rozepnij płaszcz, czy kurtkę. Nie uciekaj wzrokiem, patrz rozmówcy w oczy. Uściśnij dłoń nie za mocno, żeby nie sprawić bólu, ale zdecydowanie, ściskanie „flaka” robi złe wrażenie już na samym początku.
Sztuka rozmowy. Okaż zainteresowanie rozmówcy. Nie ma nic gorszego, jak mówienie jedynie o sobie. Zadawaj pytania. Poszukaj wspólnych tematów. Nie przerywaj w pół słowa. Mów miłe rzeczy, komplementy, rób to jednak z umiarem, żeby nie przesłodzić. Wiele może też zdziałać poczucie humoru. Pamiętaj, żeby pogratulować sukcesu lub wyrazić współczucie.
Dbaj o przyjaźnie. Ważny jest moment poznania, sprawienie dobrego, pierwszego wrażenia na rozmówcy. Świetnie, jeśli nam się to uda, ale o znajomości, przyjaźnie i relacje z innymi ludźmi trzeba dbać na co dzień. Pamiętaj o urodzinach i imieninach znajomych. Zadzwoń do przyjaciółki, żeby zapytać co słychać. Pomagaj innym.
Bądź przy tym bezinteresowna. Niech Twoi przyjaciele wiedzą, że można na ciebie liczyć, nawet jeśli będzie to jedynie rozmowa, wysłuchanie drugiej osoby.
POLECAMY: * Jak zostać optymistą? *