ycipk-1bmpa8

Jak czyścić i dbać o bursztyny? Poradnik

Bursztynowa biżuteria jest cenna i gustowna, warto o nią dobrze zadbać. Bursztyny są ponadczasowe i stylowe. Jak dbać o bursztyny, jak je czyścić i co zrobić, jeśli zmatowieją? Przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak wtedy postępować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bursztyn będzie cieszył długo swoją urodą, jeśli odpowiednio o niego zadbamy
Bursztyn będzie cieszył długo swoją urodą, jeśli odpowiednio o niego zadbamy (East News, Fot: Karolina Misztal/REPORTER)
ycipk-1bmpa8

Jak czyścić bursztynową biżuterię?

Jest kilka metod oczyszczania starych i zabrudzonych bursztynów. Bursztyn przede wszystkim czyścimy na sucho. Najłatwiej jest czyścić regularne kształty z pojedynczych elementów, nieco trudniej jest, kiedy mamy do wyczyszczenia cały sznur. Wtedy trzeba pamiętać, aby nie naciągać za bardzo sznura.

Do czyszczenia bursztynu używamy wody z mydłem, którą przecieramy każdy bursztyn osobno, przy użyciu miękkiej ściereczki. Nie namaczamy całych kamieni, bo szybko zmatowieją i stracą swoją urodę. Następnie suchą ściereczką wycieramy bursztyny do sucha. Miękkie tkaniny mają właściwości polerujące, nigdy nie czyścimy gładko oszlifowanego bursztynu niczym szorstkim.

ycipk-1bmpa8

Co zrobić, kiedy bursztyny zmatowieją lub są silnie zabrudzone?

Łatwiej jest zapobiegać matowieniu bursztynów, niż działać, kiedy to już się stanie. Bursztyn matowieje pod wpływem wody, czyli często noszony może szybko zmatowieć od potu i wilgoci w powietrzu. Tylko jeśli wygląda fatalnie, możemy użyć mocniejszych działań. Wtedy warto wyczyścić go spirytusem, także za pomocą ściereczki lub zanurzyć na kilka minut w amoniaku, a następnie dokładnie opłukać i wytrzeć do sucha. Bursztyny możemy nabłyszczyć oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym.

ycipk-1bmpa8

Jak czyścić matowe bursztyny?

Najpiękniejsze i najcenniejsze są bursztyny oszlifowane, jednak ich naturalna powierzchnia jest najczęściej szorstka – jak wtedy je wyczyścić? W tym celu bierzemy pokruszoną kredę i spirytus. Przygotowujemy pastę do czyszczenia matowego bursztynu o konsystencji papki. Nakładamy na bursztyn i lekko masujemy. W ten sposób oczyszczamy głębokie zakamarki kamienia. Po wszystkim płuczemy i suszymy bursztyny. Na koniec nacieramy je oliwą z oliwek i polerujemy miękką ściereczką.

Bursztynowa biżuteria – delikatny skarb, o który warto dbać

ycipk-1bmpa8

Im częściej nosimy bursztyny, tym częściej trzeba je czyścić. Najlepiej robić to po każdym użyciu. Warto też wiedzieć, że bursztyny powinny być przechowywane w innym miejscu niż pozostała biżuteria, powód? Bigle kolczyków czy inne elementy biżuterii mogą rysować delikatną powierzchnię bursztynu. Bursztyny zakładamy już po aplikacji perfum i innych kosmetyków. Nigdy też nie wykonujemy prac domowych, nosząc je na sobie.

Co warto wiedzieć o bursztynach?

Bursztynnicy z całego świata najbardziej cenią surowiec z naszego Morza Bałtyckiego. Wyróżnia się najlepszą barwą i strukturą, która w trudnej sztuce obróbki bursztynu daje najlepsze efekty. Ceni się go za jego właściwości w oczyszczaniu zatok, pielęgnacji włosów i wielu innych dziedzinach. Możemy nawet kupić mydło z bursztynowym pyłem.

ycipk-1bmpa8

Spośród wszystkich możliwych biżuteryjnych prezentów ten jest ponadczasowy i stosunkowo niedrogi. Dobry prezent możemy znaleźć w cenie kilkudziesięciu złotych.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1bmpa8

ycipk-1bmpa8
ycipk-1bmpa8