Jak czyścić uszy? Wielu z nas robi to nieprawidłowo
Jak czyścić uszy, aby nie zrobić sobie krzywdy? Specjaliści nie mają wątpliwości – radzą zrezygnować z jednorazowych patyczków. W jaki sposób możemy inaczej czyścić uszy? Oto skuteczna metoda.
Jak czyścić uszy – skąd się bierze woskowina?
Większość z nas używa do czyszczenia uszu jednorazowych patyczków, które zakupić można w drogeriach. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale najlepsza metoda. Czyszcząc w ten sposób uszy, możemy zrobić sobie ogromną krzywdę.
Znajdujące się w uszach gruczoły woskowinowe produkują woskowinę, która jest naturalną barierą chroniącą nasz organizm. Jej obecność w naszych uszach nie powinna więc nikogo martwić. Jak należy więc czyścić z niej uszy?
Jak czyścić uszy – prawidłowa metoda
Specjaliści podkreślają, że przy normalnej ilości wydzielanej woskowiny właściwie w ogóle moglibyśmy zrezygnować z czyszczenia uszu. Co, jednak gdy wydzielina jest zbyt gęsta lub widoczna? Wtedy do czyszczenia uszu należy używać mydła oraz ciepłej wody.
Warto pamiętać również o tym, że podczas mycia głowy, uszy właściwie czyszczą się same. Najważniejsze jest jednak to, aby dostosować się do prostej zasady – uszy czyścimy tylko na zewnątrz.
Dlaczego? Mechaniczne drażnienie wnętrza ucha, powoduje silniejsze wydzielanie się woskowiny. Dzięki temu niepożądanej substancji będzie jeszcze więcej, co w konsekwencji oznacza, nic innego jak jeszcze częstsze mycie uszu. Innymi słowy – błędne koło.
Jak czyścić uszy – zapomnijmy o patyczkach
Jak czyścić uszy, to nie jednorazowym patyczkiem. Sposób ten bowiem może być bardzo groźny. Zbyt głęboko wepchnięty może uszkodzić błonę bębenkową, a w niektórych przypadkach nawet ją przebić. Pałeczki higieniczne w wyjątkowych wypadkach mogą być stosowane jedynie do usuwania wydzieliny z zewnętrznej części ucha.
Czyszczenie uszu u specjalisty
W przypadku zatkanego ucha, czyli nadmiaru woskowiny należy udać się do laryngologa, który fachowo usunie wydzielinę. Lekarz zastosować może również bezbolesne płukanie ucha. Osoby, które mają problem ze zbyt dużą ilością substancji, powinny odwiedzać specjalistę minimum co trzy miesiące.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl