Jak dbać o buty zimą?

Jak dbać o buty zimą?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Śnieg, błoto, sól i woda powodują, że jeśli odpowiednio nie zadbamy o nasze buty, po jednym sezonie będą nadawać się do wyrzucenia. Na szczęście zimowa pielęgnacja butów wcale nie jest trudna.

Śnieg, błoto, sól i woda powodują, że jeśli odpowiednio nie zadbamy o nasze buty, po jednym sezonie będą nadawać się do wyrzucenia. Na szczęście zimowa pielęgnacja butów wcale nie jest trudna.

Impregnuj, by nie żałować

Przed pierwszym użyciem, zimowe buty należy zaimpregnować. Brzmi to nieco jak banał, a panie pytające w sklepie obuwniczym "a może coś do impregnacji?" mogą wydawać się uciążliwe, świetnie jednak wiedzą, co robią. Każdy materiał, zwłaszcza skóra i zamsz, wymagają zabezpieczenia specjalnym preparatem. Dzięki temu będą nam służyły dłużej, a ich stan będzie lepszy. Trzeba tylko pamiętać, żeby używać środków i szczotek przeznaczonych do danego rodzaju materiału.

Agnieszka Majewska/(mtr), kobieta.wp.pl

1 / 5

Przede wszystkim pastuj

Obraz
© 123RF.COM

Buty, które dobrze zniosą zimę, powinny być do niej odpowiednio przygotowane. Impregnacja przed pierwszym użyciem to jeszcze nie wszystko. Skórzane buty należy regularnie pastować. Pamiętajmy tylko, by nie używać do tego pasty nabłyszczającej , ponieważ nie zabezpiecza obuwia. Im częściej buty będziemy je pastować, tym bardziej będą natłuszczone, a tym samym zabezpieczone przed tym, co czeka je na zimowych ulicach, czyli solą, wodą, brudem i piaskiem.

Uwaga, nie można pastować butów mokrych ani wilgotnych. Najpierw należy je wysuszyć, a jeszcze wcześniej, od razu po przyjściu do domu, oczyścić z zabrudzeń wilgotną szmatką.

2 / 5

Ocet i mleko, by usunąć sól

Obraz
© Fotolia

Największą zimową zmorą dla naszych butów jest oczywiście sól wymieszana z chemikaliami, którymi dla bezpieczeństwa posypywane są chodniki i ulice. Już kilkuminutowy spacer po takiej nawierzchni skutkuje często okropnymi, białymi zaciekami na butach.

Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim należy działać szybko. Za usuwanie plam z soli należy zabrać się jeszcze tego samego dnia. Najlepszy jest to tego ocet zmieszany z wodą w proporcjach 1:1. W takim roztworze moczymy miękką szmatkę i kilkakrotnie pocieramy nią buty, aż do usunięcia białych śladów. Następnie odstawiamy je do wysuszenia. W przypadku butów skórzanych, po wyschnięciu należy je wypastować. Buty zamszowe z kolei na koniec czyścimy przeznaczoną do tego szczoteczką lub gumką.

Inny sposób na pozbycie się szpecących białych plam z soli to ciepłe mleko. Moczymy w nim szmatkę i kilkakrotnie pocieramy buty, które następnie suszymy i pastujemy. Uwaga, mleka nie powinno się stosować do usuwania plam z butów zamszowych.

3 / 5

Suszenie nie na kaloryferze

Obraz
© Fotolia

Równie często jak mróz i sól naszym butom podczas zimy zagraża woda i roztopiony śnieg. Innymi słowy - przemoczyć obuwie zimą jest wyjątkowo łatwo. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie stawiać przy gorącym kaloryferze, co często jest pierwszym odruchem, gdy wrócimy do domu w mokrych butach. Owszem, buty wtedy wyschną, ale w przypadku skóry ryzykujemy, że stanie się ona twarda i zacznie pękać. Pod wpływem gorąca zniszczeniu ulegnie także zamsz i nubuk.

Co więc robić? Przede wszystkim suszyć buty w temperaturze pokojowej, wkładając do nich stare gazety. Nie tylko wyciągną wilgoć, ale zabezpieczą także kształt buta. Gazety co kilka godzin należy wymieniać, aż będą całkowicie suche.

4 / 5

A co z butami zamszowymi?

Obraz
© 123RF.COM

Buty zamszowe, choć pięknie wyglądają na zdjęciach i w sklepie, zimą cieszą się mniejszym zainteresowaniem kupujących. Główną przyczyną są potencjalne trudności z ich czyszczeniem. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne i czasochłonne, jak mogłoby się wydawać.

Przede wszystkim przed pierwszym użyciem, buty zamszowe należy zaimpregnować przeznaczonym do tego preparatem. Suszymy je tak samo, jak buty skórzane (w temperaturze pokojowej, wypchane gazetami). Tak samo również pozbywamy się z nich białych plam z soli: przemywając wodą zmieszaną z octem, po czym odstawiając do suszenia.

Warto pamiętać, że zabrudzeń z butów zamszowych nie powinno się usuwać samą wodą. Jeśli są wyjątkowo brudne, po usunięciu plam z soli i wysuszeniu, warto je posypać zwykłym talkiem i odstawić na kolejne 12 do 24 godzin. Po tym czasie wszelkie zabrudzenia wraz z talkiem usuwamy delikatnie specjalną szczoteczka lub gumką do zamszu.

Może się zdarzyć, że po takim czyszczeniu, kolor zamszowych butów nieco zblaknie. Co wtedy? Metoda domowa polega na potrzymaniu ich przez chwilę nad parą. Inny sposób to renowacja zamszu pomocą preparatu przywracającego mu kolor (do kupienia w sklepach obuwniczych).

5 / 5

Pamiętaj o podeszwach

Obraz
© 123RF.COM

Czyszczenie butów nie oznacza, że brudu pozbywamy się tylko z ich powierzchni skórzanej, zamszowej czy nubukowej, ale także z podeszw i obcasów. Najlepiej używać do tego szmatki namoczonej w wodzie lub delikatnej szczotki.

Usuwając zabrudzenia z obcasa, pamiętajmy także o tej części podeszwy, która znajduje się najbliżej niego (i nie dotyka podłoża). Tam również gromadzą się zabrudzenia, które widać podczas chodzenia.

Agnieszka Majewska/(mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)