FitnessJak dbać o higienę miejsc intymnych?

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Od dzieciństwa przypomina się nam, że zachowanie czystości w miejscach intymnych jest ważne dla naszego zdrowia. Myjemy się więc codziennie, używamy specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji narządów płciowych, a i tak czasem zdarza się nam mała infekcja. Pochwa i wargi sromowe to miejsca bardzo wrażliwe i, ze względu na swoją budowę, podatne na różnego rodzaju infekcje. Wiemy, że musimy dbać w szczególny sposób o higienę miejsc intymnych, zwłaszcza w czasie miesiączki (ale nie tylko!) - tylko jak to robić? Na rynku dostępne są setki kosmetyków do higieny intymnej - tylko który produkt wybrać? Jak więc skutecznie dbać o narządy płciowe? Oto kilka porad, dzięki którym można uniknąć problemów zdrowotnych i wizyty u ginekologa.

Od dzieciństwa przypomina się nam, że zachowanie czystości w miejscach intymnych jest ważne dla naszego zdrowia. Myjemy się więc codziennie, używamy specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji narządów płciowych, a i tak czasem zdarza się nam mała infekcja.

Pochwa i wargi sromowe to miejsca bardzo wrażliwe i, ze względu na swoją budowę, podatne na różnego rodzaju infekcje. Wiemy, że musimy dbać w szczególny sposób o higienę miejsc intymnych, zwłaszcza w czasie miesiączki (ale nie tylko!) - tylko jak to robić? Na rynku dostępne są setki kosmetyków do higieny intymnej - tylko który produkt wybrać?

Jak więc skutecznie dbać o narządy płciowe? Oto kilka porad, dzięki którym można uniknąć problemów zdrowotnych i wizyty u ginekologa.

Tekst: Anna Loska (al/ags), na podst. Cosmopolitan

1 / 6

Po pierwsze: dbaj o czystość

Obraz
© 123RF

Żelazną zasadą jest codzienne mycie. Oczywiście, każda z nas o tym wie, ale w praktyce bywa różnie. Impreza do rana czy długa podróż nie powinny stać się wymówką do "odpuszczenia sobie" codziennej kąpieli. Jeżeli w danym momencie nie masz warunków, aby wziąć prysznic, umyj tylko miejsca intymne. Możesz także użyć chusteczek do higieny intymnej, ale musisz mieć świadomość, że nie zastąpią one prawdziwego mycia.

Dobrym nawykiem jest także umycie narządów płciowych i odbytu po wizycie w toalecie. To nie pozwoli bakteriom znajdującym się w kale przenieść się w okolice warg sromowych. Wytarcie się papierem nie wystarcza, nawet jeśli robimy to sumiennie. W swojej łazience warto więc, na wzór Włochów, zamontować bidet. Pamiętaj jednak o kolejności mycia: najpierw umyj wargi sromowe, a potem dopiero odbyt!

2 / 6

Mycie: tak, ale...

Obraz
© 123RF

Jeśli jesteś amatorką używania w czasie kąpieli gąbki, pamiętaj, żeby trzymać ją w czystym i suchym miejscu. Gąbka, która całymi tygodniami moknie na brzegu wanny, jest siedliskiem zarazków. Jeżeli lubisz myć się przy pomocy gąbki, znajdź specjalne miejsce na jej przechowywanie. Jednak do mycia narządów płciowych lepiej w ogóle jej nie używaj. Myj swoje miejsca intymne ręką. Palcami możesz wyczuć najlepiej, czy dobrze umyłaś przestrzeń pomiędzy wargami sromowymi większymi i mniejszymi. W dodatku, używając ręki, nie wprowadzisz przez przypadek mydła do pochwy.

3 / 6

Unikaj mycia wewnątrz pochwy

Obraz
© 123RF

W czasie mycia uważaj, aby woda z mydłem lub płynem do higieny intymnej nie przedostała się do pochwy. Płyny do higieny intymnej stosuje się tylko zewnętrznie! Aplikowanie środków higienicznych do wnętrza pochwy niszczy jej naturalną florę bakteryjną, co może doprowadzić do infekcji grzybiczych i jej wysuszenia.

Unikaj także używania dezodorantów do higieny intymnej. Są mało skuteczne i szkodliwe dla zdrowia.

4 / 6

Dobrze się wycieraj

Obraz
© 123RF

Wydaje się, że to dość oczywiste, w praktyce jednak wiele kobiet wyciera po kąpieli swoje miejsca intymne dosyć powierzchownie i szybko nakłada bieliznę. A mokre majtki to doskonałe miejsce dla rozwoju grzybów i bakterii. Osuszaj swoje narządy płciowe dokładnie i starannie, ubieraj się, kiedy będą już całkowicie suche.

5 / 6

Wybieraj odpowiednią bieliznę

Obraz
© 123RF

Z punktu widzenia higieny miejsc intymnych najlepiej nosić majtki bawełniane, ponieważ ten materiał najlepiej oddycha. Stringi, choć tak bardzo popularne, nie są najlepszym rozwiązaniem.

Najważniejsze jest to, aby nosić bieliznę w odpowiednim rozmiarze. Majtki zbyt ciasne lub za szerokie, których gumki wchodzą między pośladki, sprzyjają przenoszeniu się bakterii.

Bieliznę najlepiej prać w temperaturze 60Âş - to zabije wszelkie zarazki.

6 / 6

Dobre nawyki

Obraz
© 123RF

Problemów wynikających z braku higieny w miejscach intymnych można uniknąć, wyrabiając sobie dobre nawyki w czasie kąpieli i wizyt w toalecie. Myj ręce przed i po wizycie w toalecie. Biorąc prysznic, zanim dotkniesz narządów płciowych, wymyj najpierw starannie ręce. W czasie miesiączki zmieniaj często tampony i podpaski (czystymi rękami!). Wycieraj się ręcznikiem zawsze od przodu do tyłu, a nie odwrotnie. Po oddaniu kału podcieraj się papierem zawsze od dołu do góry, nigdy w kierunku narządów płciowych. Jeżeli zauważysz, że pojawił się brzydki zapach, udaj się niezwłocznie do lekarza: to z reguły oznacza początek infekcji.

Tekst: Anna Loska (al/ags), na podst. Cosmopolitan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (48)