UrodaJak dbać o skórę po opalaniu?

Jak dbać o skórę po opalaniu?

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne, aby organizm funkcjonował prawidłowo, jednak nadmiar słońca może się odbić na zdrowiu. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza miłośniczki opalania. Aby wypoczynek na słońcu nie zaszkodził skórze, nie wystarczą kremy z wysokim filtrem. Ważna jest również właściwa pielęgnacja po kąpieli słonecznej. O czym należy pamiętać?

Jak dbać o skórę po opalaniu?
Źródło zdjęć: © 123RF

14.08.2013 | aktual.: 19.08.2013 08:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne, aby organizm funkcjonował prawidłowo, jednak nadmiar słońca może się odbić na zdrowiu. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza miłośniczki opalania. Aby wypoczynek na słońcu nie zaszkodził skórze, nie wystarczą kremy z wysokim filtrem. Ważna jest również właściwa pielęgnacja po kąpieli słonecznej. O czym należy pamiętać?

Pozytywna strona opalania to nie tylko piękny kolor skóry. Ekspozycja na słońce poprawia samopoczucie i sprawia, że w organizmie produkowana jest witamina D, która pełni wiele istotnych funkcji – m.in. wpływa na poziom cukru we krwi, chroni zęby i kości, korzystnie wpływa na układ nerwowy, działa antybakteryjnie, wzmacnia system odpornościowy. Jej niedobór u dzieci powoduje krzywicę, natomiast u dorosłych rozmiękczenie kości, osteoporozę, zapalenie spojówek, wypadanie zębów czy osłabienie.

Nie doprowadzaj do przesuszenia

Dlatego słońca nie warto sobie żałować, ważne jednak, by robić to z głową, a po opalaniu pamiętać o pielęgnacji. Długotrwałe narażenie na działanie promieni słonecznych przede wszystkim wysusza naskórek. Gdy wody w komórkach jest za mało, dochodzi do nadmiernego zagęszczenia płynów wewnątrzkomórkowych i zalegania substancji szkodliwych, co z kolei może przyśpieszyć starzenie się skóry. Przesuszona skóra traci funkcje ochronne i czasem pęka, przez co jeszcze bardziej jest narażona na wnikanie drobnoustrojów, alergenów i na różnego rodzaju stany zapalne.

Opalanie może się również skończyć poparzeniem słonecznym. Nie należy także zapominać, że zbyt częste i niewłaściwe opalanie grozi czerniakiem, czyli złośliwym nowotworem skóry.

ABC po opalaniu

Jak więc dbać o skórę po kąpieli słonecznej? Niedługo po zakończonej ekspozycji na słońce dobrze jest wziąć chłodzący prysznic (letnią wodą), który przy okazji zmyje ze skóry resztki kosmetyków ochronnych, a także piasek czy sól morską, jeśli opalałaś się na plaży i kąpałaś się w morzu.

Musisz zaopatrzyć się w dobre kosmetyki po opalaniu (after sun). Po prysznicu należy solidnie nasmarować nimi ciało. Mleczko albo balsam nawilży, złagodzi, zregeneruje, odświeży i ochłodzi skórę, zniweluje uczucie ściągnięcia wywołane opalaniem, pomoże również utrwalić opaleniznę, zapobiegnie łuszczeniu się naskórka, wzmocni naturalne zdolności obronne skóry przed nadmiarem promieni słonecznych. Szukaj produktów wzbogaconych o witaminy, np. A, C, E. Nie masz mleczka po opalaniu ani żadnego balsamu? Sięgnij po wazelinę kosmetyczną, która hamuje parowanie wody w ponad dziewięćdziesięciu procentach.

Gdy trzeba się ochłodzić

Jeśli po opalaniu twoja skóra jest mocno zaczerwieniona, swędzi cię i piecze, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po żel chłodzący, np. z aloesem, miętą, D-pantenolem. Zapewni ci on natychmiastowy efekt chłodu na skórze, złagodzi podrażnienia oraz zapobiegnie wysuszeniu się naskórka. Wszystkie produkty z linii after sun można stosować zarówno na całe ciało, jak i na twarz, choć w tym drugim przypadku w drogeriach dostępne są kremy po opalaniu przeznaczone tylko dla tej części ciała, które neutralizują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za fotostarzenie skóry.

Pamiętaj, aby solidnie posmarować również usta ochronną pomadką.

Co złagodzi ból i rumień?

Kilka godzin po opalaniu warto wziąć dłuższą kąpiel. Do wody dolej płyn albo olejek o właściwościach nawilżających. Po takiej kąpieli raz jeszcze bardzo dokładnie nasmaruj skórę balsamem do ciała. Na twarz warto nałożyć maseczkę, która zregeneruje podrażniony naskórek i przyniesie ukojenie. Dobre będą kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, glicerydy, witaminy, lipidy, olejki, itp.

Jeśli okaże się, że wyraźnie przesadziłaś z opalaniem, możesz zastosowań jedną z metod naszych babć – zrobić sobie okład z plasterków ogórka namoczonych w mleku albo okład z drożdży rozpuszczonych w mleku. Ukojenie przyniesie także terapia aloesowa; pokrój aloes w mniejsze kawałki i obierz je ze skórki, a następnie przetrzyj miąższem zaczerwienioną skórę. Uwaga: nigdy nie należy przekłuwać pęcherzy, co mogłoby jeszcze bardziej podrażnić skórę, a nawet przyczynić się do powstania plam. Po kilku dniach pęcherze znikną same.

O włosach też pamiętaj

Szybką ulgę po opalaniu przyniosą chłodzące mgiełki, które można rozpylić na twarz i ciało. Tego typu produkty sprawdzą się zwłaszcza w podróży, szczególne jeśli wybierasz się do egzotycznego kraju. Mgiełki przyniosą natychmiastową ulgę, złagodzą także podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Pamiętajmy również, aby po opalaniu zadbać o włosy. Promienie słoneczne osłabiają je, sprawiają, że tracą blask, sprężystość, stają się wyblakłe i łamliwe. Aby włosy się nie przesuszyły, latem należy myć je nawilżającymi szamponami, stosować ochronne odżywki, a raz na tydzień – regenerująca maskę. Szukaj produktów z proteinami, keratyną, witaminami, aminokwasami, masłem karite, itp.

Zdaniem ekspertów najrozsądniejsza dawka kąpieli słonecznych to nie więcej niż 50 w ciągu roku.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Komentarze (9)