Jak dobrać baterię kuchenną?

Jak dobrać baterię kuchenną?

Jak dobrać baterię kuchenną?
Źródło zdjęć: © iStock.com
23.08.2018 12:15, aktualizacja: 10.01.2019 12:51

Dobrze dopasowana bateria kuchenna daje gwarancję wygody użytkowania zlewu, a przy tym staje się ważnym elementem wystroju wnętrza. Jej konstrukcja, kształt, pokrycie, a także kolorystyka to czynniki, które najczęściej decydują o wyborach zakupowych. Jednak by uniknąć trudności w manewrowaniu baterią, warto pomyśleć również o innych istotnych kwestiach, jak np. wysokość wylewki nad zlewem.

Kupno baterii kuchennej – co wziąć pod uwagę?

Bateria kuchenna bez wątpienia powinna pasować do zlewozmywaka oraz do stylu kuchni. Mnogość dostępnych w sprzedaży wzorów przyprawia o zawrót głowy. Producenci oferują zarówno chromowane baterie o geometrycznych kształtach (do nowoczesnej kuchni)
, jak i modele mosiężne w kolorze antycznego brązu (do kuchni w stylu retro)
.

Nie należy jednak kierować się wyłącznie designem. Istotniejsze są sposób montażu baterii kuchennej, wymiary, wielkość syfonu oraz liczba uchwytów i wylewek. Można ją zainstalować w ścianie bądź na rancie zlewozmywaka. Znacznie popularniejsze jest to drugie rozwiązanie – elementy hydrauliczne nie zostają ukryte pod tynkiem i warstwą płytek, ale wypełniają szafkę podzlewozmywakową, dzięki czemu łatwiej dostać się do nich w razie awarii instalacji wodnej w domu. Coraz częściej wybiera się obecnie baterie jednouchwytowe z mieszaczem, gdyż pozwalają one na płynną regulację temperatury oraz strumienia wody przy użyciu jednej ręki. Duży wpływ na wygodę użytkowania baterii mają także dodatkowe funkcje, takie jak system filtrujący oraz aerator (czy też perlator) pozwalający na zmniejszenie strumienia, a tym samym rachunków za wodę.

Bateria do zlewozmywaka z wyciąganą wylewką

Wysokość wylewki nad zlewem to podstawowy problem związany z montażem baterii kuchennej. Komfortowe napełnianie wodą wysokiej szklanki, plastikowej butelki, czajnika czy miski jest możliwe tylko wtedy, gdy kran znajduje się w odpowiedniej odległości od poziomu zlewozmywaka, która wynosi minimum 12, a optymalnie około 30 cm. W przestronnych kuchniach można sobie pozwolić na więcej – w sprzedaży są baterie z wylewką umiejscowioną na wysokości 50 cm. Trzeba jednak pamiętać, że gabaryty baterii powinny być dostosowane do wielkości zlewu, bo woda puszczona intensywnym strumieniem z dużej wysokości może rozchlapywać się po blatach i podłodze. Swobodę manewrowania armaturą kuchenną zapewnia nowoczesna bateria do zlewozmywaka z wyciąganą wylewką, która przypomina słuchawkę prysznicową. Może ona sięgać na odległość nawet 100 cm, co sprawia, że nadaje się do płukania świeżych owoców i warzyw poza zlewem.

Bateria do zlewu jednokomorowego i dwukomorowego

Do największych zalet baterii kuchennej typu sztorcowego (stojącej) należy możliwość obracania jej nawet pod kątem 360 stopni. Znacznie ułatwia to mycie naczyń oraz czyszczenie zlewozmywaka. Do zlewu jednokomorowego w zupełności wystarcza bateria obracająca się o 90 stopni, zaś do zlewu dwukomorowego trzeba szukać takiej, którą da się ustawić pod kątem 120 stopni. Większe zlewozmywaki pozwalają na zamontowanie baterii z podwójną wylewką. Jedna (niska) służy do szybkiego płukania rąk, a druga (wysoka) do wykonywania pozostałych prac kuchennych.

Jaka bateria do zlewozmywaka granitowego?

Coraz większą popularność zyskują zlewy granitowe, które wyróżniają się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na wysoką temperaturę, a przy tym wyglądają niezwykle efektownie. Pewnych trudności może jednak nastręczać wybór baterii współgrającej z takim typem zlewozmywaka. Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów wychodzą producenci, którzy do zlewów granitowych proponują armaturę pokrywaną techniką proszkową, czyli na wzór granitu. Może ona jednak lekko odbiegać odcieniem od koloru naturalnego kamienia, więc zawsze warto porównać baterię kuchenną do zlewu jeszcze w sklepie. Kamienny zlewozmywak nie wyklucza też wykorzystania srebrnej baterii o wykończeniu chromowanym (błyszczącym) lub inox (matowym). W żadnym wypadku nie należy jednak łączyć zlewu ze stali nierdzewnej z armaturą granitową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także