FitnessJak oczyścić organizm z toksyn?

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Jak oczyścić organizm z toksyn?
Źródło zdjęć: © 123RF

16.10.2018 17:57

Każdy z nas co jakiś czas czuje zmęczenie i bóle. Ciągły stres, napięcie, brak snu, a przede wszystkim zanieczyszczenie organizmu mogą prowadzić do poważnych chorób. Dlatego warto zadbać o swoje ciało i codziennie odbywać mały rytuał dezynfekcyjny.

Kiedy warto pomyśleć o oczyszczaniu organizmu?

O oczyszczaniu organizmu należy pamiętać każdego dnia. Jeśli tego nie robimy, ciało zaczyna dawać znaki ostrzegawcze.

Do takich ostrzeżeń należy między innymi ciągłe zmęczenie, senność i ospałość. Pojawia się problem z zasypianiem, a nad ranem z przebudzeniem. Osoba, której organizm jest zanieczyszczony, łatwiej odczuwa stres, robi się nerwowa, czasem popada w stany depresyjne i lękowe.

Syndromami zanieczyszczenia organizmu są jednak nie tylko kwestie psychiki czy zachowania, ale nierzadko również fizyczny ból i mizerny wygląd. Workom pod oczami towarzyszy poszarzała skóra, wypadające włosy i łamliwe paznokcie.

Sposoby na detoksykację – nawadnianie organizmu

Człowiek dorosły składa się w około 60 proc. z wody i nie ma w tym przypadku. Stanowi ona czynnik, który reguluje temperaturę ciała, uczestniczy w transportowaniu substancji odżywczych i przebiegu procesu trawienia, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów, a także stanowi ochronę dla rdzenia kręgowego, mózgu i gałek ocznych. Co najważniejsze jednak dla oczyszczania organizmu to ogromna rola wody w transportowaniu produktów przemiany materii, które nasze ciało chce usunąć.

Dlatego właśnie tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Jeśli wody w ciele jest za mało, to wszelkie toksyny pozostają w nim i szkodzą naszym organom wewnętrznym, wpływając także negatywnie na samopoczucie i wygląd.

Każdego dnia dorosły człowiek powinien wypić 2 litry wody, włączając tę przyjmowaną z pożywieniem. Dl a dziecka będzie to około 1,5 litra. Należy pamiętać, że niektóre napoje pite w nadmiarze ze względu na swój skład mogą negatywnie wpływać na kondycję człowieka i nie koniecznie nawadniać organizm. Napoje słodzone mogą wywołać otyłość i próchnice zębów, a używki takie jak kawa i herbata zatrzymywać wodę w organizmie.

Produkty ułatwiające oczyszczanie organizmu

W oczyszczaniu organizmu może pomóc również codzienna zbilansowana dieta. Istnieją bowiem produkty, których składniki mają właściwości oczyszczające. Będą to między innymi:
zielona herbata – działa pozytywnie na pracę wątroby, przyspiesza spalanie tłuszczów, dzięki polifenolom niszczy wolne rodniki,
• cytryna – ułatwia rozpuszczanie kamieni żółciowych, poprawia pracę wątroby, odkwasza organizm,
żurawina — ma właściwości antybakteryjne, szczególnie w układzie moczowym, działa moczopędnie, spiera pracę jelit,
• buraki – odkwaszają, poprawia pracę woreczka żółciowego, oczyszczają organizm z toksyn,
• kasza jaglana – zawiera błonnik, który ułatwia trawienie, odkwasza organizm, działa antybakteryjnie i antygrzybiczo,
• jabłka – odkwaszają organizm, pomagają w spalaniu tłuszczu, odtruwają organizm, zwalczają wolne rodniki,
• figi – dzięki błonnikowi poprawiają trawienie, usprawniają funkcjonowanie wątroby, mają właściwości przeciwpasożytnicze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także