Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przekręć w tym miejscu, a od razu zdobi się cieplej

Jak odpowietrzyć grzejnik?
Jak odpowietrzyć grzejnik?

22.09.2022 17:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadchodzi jesień, a co za tym idzie, wkrótce znacznie odczujemy spadek temperatur. Gdy za oknem poczujesz ziąb, a w twoim domu nie będzie wystarczająco ciepło, sprawdź, czy grzejniki działają w prawidłowy sposób. Jeśli będą ledwo letnie lub zimne, nie musi to oznaczać awarii sieci ciepłowniczej. Częstą przyczyną niesprawności kaloryferów jest powietrze, które znajduje się w instalacji. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Gdy kaloryfer jest zapowietrzony, jest zimny lub nierównomiernie się nagrzewa. Oznaką tego, często są charakterystyczne dźwięki bulgotania. Odpowietrzenie kaloryferów to bardzo prosta czynność. Bez problemu poradzimy sobie z tym bez pomocy fachowców. Jak to zrobić sprawnie?

Odpowietrzanie kaloryfera. Od czego zacząć?

Żeby w prosty sposób odpowietrzyć grzejnik, należy się do tego odpowiednio przygotować. Potrzebny będzie płaski śrubokręt oraz miska lub butelka. Zanim zaczniemy działać, trzeba zakręcić zawór wody. Warto również zwiększyć ciśnienie w instalacji - maksymalnie do 1,4 atm.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Kiedy wykonamy już wszystkie czynności z powyższej listy, możemy rozpocząć odpowietrzanie kaloryfera. Musimy zlokalizować odpowietrznik (to pokrętło zlokalizowane z boku grzejnika, w jego górnej lub dolnej części) i pod nim umieścić naczynie, do którego spłynie woda z instalacji. Następnie przy pomocy wkrętaka delikatnie odkręcamy śrubę odpowietrznika. Z kaloryfera zacznie wydobywać się powietrze oraz woda. Gdy ciśnienie spadanie, a ciecz będzie wypływać spokojnym strumieniem można zakręcić śrubę odpowietrznika.

Po upewnieniu się, że zawór jest szczelny, ponownie odkręcamy wodę. Dzięki temu w grzejniku zostanie uzupełniony płyn. Pokrętło termostatu ustawiamy na maksymalną pozycję i czekamy kilka minut. Po chwili kaloryfer będzie ciepły.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)