Jak pielęgnować tłuste włosy?
Można je myć dwa razy dziennie a i tak po chwili stają się świecące, pozlepiane, przylegające do skóry. Ci, którzy mają z tym problem, dobrze wiedzą, jakie to nieprzyjemne i krępujące, gdy ciągle ma się włosy, które wyglądają na zaniedbane i niemyte od tygodnia.
18.06.2007 | aktual.: 19.06.2007 11:42
Można je myć dwa razy dziennie a i tak po chwili stają się świecące, pozlepiane, przylegające do skóry. Niestety tłuste włosy są zmorą, która przez to, że jest bardzo nieestetyczna, wywołuje u nas złe samopoczucie. Ci, którzy mają z tym problem, dobrze wiedzą, jakie to nieprzyjemne i krępujące, gdy ciągle ma się włosy, które wyglądają na zaniedbane i niemyte od tygodnia.
Dlaczego się przetłuszczają?
Przyczyną takiego efektu jest sebum, a dokładnie jego nadmierna produkcja. W efekcie sebum powoduje zatykanie gruczołów łojowych naszej skóry, przez co traci ona możliwość oddychania, a włosy stają się ciężkie i tłuste.
Nadmierna praca gruczołów łojowych może być spowodowana, po pierwsze, czynnikiem zewnętrznym– używaniem zbyt silnych środków do mycia głowy, lub czynnikami wewnętrznymi– zbyt tłustą i nieharmonijną dietą oraz nieprawidłową pracą naszych hormonów. Wszelkie wahania typu miesiączka, menopauza czy też zmiany wynikające z okresu dojrzewania bardzo szybko są widoczne na naszych włosach.
Dalsze skutki
Oprócz nieestetycznego wyglądu, który wpływa na nasze samopoczucie, nadmierny łojotok często powoduje powstanie łupieżu, w tym przypadku, jego tłustej odmiany.
W odróżnieniu od łupieżu suchego, łuszczące się płatki są żółtawe, wielowarstwowe i mogą powodować powstanie strupów, które przylegają do skóry głowy, wywołują swędzenie, osłabianie włosów i w konsekwencji ich wypadanie. Najczęściej jednak powstaje on na włosach, które mają tendencję do przetłuszczania się jako skutek zaniedbania odmiany suchej. W takiej sytuacji najlepiej udać się do dermatologa, by wykluczył inne choroby skóry o podobnych objawach i zalecił odpowiednie leczenie.
Jak z tym walczyć?
Tłuste włosy wymagają stosowania specjalnych środków pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest oczyszczanie skóry. Dlatego zaleca się regularne oczyszczanie włosów i skóry głowy. W tym celu używa się specjalnych maseczek i peelingów, które dokładniej niż zwykłe szampony oczyszczające eliminują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z naszych włosów, dzięki czemu włosy będą mogły swobodnie oddychać.
Jaki szampon?
W przypadku włosów tłustych nie jest wskazane używanie szamponów typu 2w1 lub 3w1, gdyż zawierają one dodatkowe balsamy i środki natłuszczające, podobnie jak większość odżywek. Są jednak specjale linie szamponów, odżywek, toników przeznaczone wyłącznie do włosów tłustych. Ułatwiają rozczesywanie i układania, ale nie powodują przetłuszczania się włosów. Lepiej unikać też stosowania środków do układania, gdyż przyspieszają one przetłuszczanie oraz zostawiają po sobie tłuszcz, który czasem jest trudny do usunięcia przez zwykły szampon.
Mycie tłustych włosów
Włosy należy myć tak często, jak potrzeba. Musimy jak najczęściej ułatwiać naszym włosom oddychanie, a gdy są tłuste, jest to utrudnione. Po umyciu, nie należy wycierać intensywnie włosów ręcznikiem, gdyż to również stymuluje pracę naszych gruczołów. Najlepiej delikatnie owinąć włosy w ręcznik, następnie poczekać, aż same wyschną. Jeśli musimy użyć suszarki, należy trzymać ją w jak największej odległości od naszych włosów.
Pomoc natury
Skorzystaj z pomocy matki natury. Do płukania włosów po myciu, przygotuj mieszankę z wody i soku z cytryny. W tym celu wyciśnij sok z połowy cytryny, dodaj do ciepłej (nie gorącej ani nie zimnej) wody i opłucz tym włosy.