O tym, że dbanie o higienę osobistą to obowiązek każdej z nas, już wiemy. Nie zawsze jednak mamy świadomość, jak robić to prawidłowo. Kluczowy jest nie tylko dobór odpowiednich preparatów, ale również elementarna wiedza dotycząca pielęgnowania miejsc intymnych, piersi czy innych partii ciała.
O tym, że dbanie o higienę osobistą to obowiązek każdej z nas, już wiemy. Nie zawsze jednak mamy świadomość, jak robić to prawidłowo. Kluczowy jest nie tylko dobór odpowiednich preparatów, ale również elementarna wiedza dotycząca pielęgnowania miejsc intymnych, piersi czy innych partii ciała.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP dla jednej z firm kosmetycznych wynika, że prawie co piąta Polka nie uważa codziennego prysznica za konieczny. Są również kobiety, dla których zbędne jest częste mycie włosów czy nawet zębów. Takie dane mogą szokować. Wiele kobiet nie wie jednak, w jaki sposób powinny dbać o czystość ciała. Bo skok pod prysznic to zazwyczaj stanowczo za mało.
Uwaga na mydło
Dr Edyta Engländer, specjalista dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm wyjaśnia, że ludzka skóra naturalnie ma lekko kwaśny odczyn. Stosowane do mycia preparaty powinny zatem ten odczyn zachowywać. – Najlepiej wybierać takie, które mają zbliżone do naturalnego ph, czyli 5,5. Stąd też niewskazane jest mycie skóry mydłem lub kosmetykami z wyższym ph, gdyż zmieniają odczyn skóry na zasadowy. Wtedy naskórek musi się sporo natrudzić, aby ph wróciło do normy – twierdzi specjalistka. Na tym nie koniec. Mydło uszkadza również naturalną barierę ochronną skóry, czyli płaszcz hydrolipidowy, który zapobiega przenikaniu do naskórka substancji drażniących z otoczenia, np. alergenów. A taka skóra – jak zaznacza dr Edyta Engländer – łatwiej ulega przesuszeniu, podrażnieniom i reaguje alergiami.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska (epn/ags)
Który preparat?
Nie wszystkie kobiety wiedzą, że stosowanie do mycia niewłaściwych preparatów może prowadzić do wyjałowienia skóry. – Wtedy pozbywamy się dobroczynnej flory bakteryjnej i ułatwiamy dostęp chorobotwórczym bakteriom – argumentuje dermatolog. Dlatego przy wyborze preparatu do mycia twarzy, szczególnie jeśli mamy skórę atopową, skłonną do alergii czy z rozszerzonymi naczynkami, warto zdecydować się na specjalistyczny preparat z linii dermatologicznej. Dostępne w aptece pianki czy żele najczęściej przeznaczone są dla konkretnego typu skóry, mają właściwe ph i ograniczony skład. Nie zawierają parabenów, środków zapachowych czy innych składników, które mogą podrażniać skórę – zwraca uwagę dr Edyta Engländer.
Kwas mlekowy wskazany
Bardzo ważne jest dbanie o higienę miejsc intymnych. Należy pamiętać, że kobieta powinna podmywać się od pochwy w stronę pleców, nigdy odwrotnie. O tej zasadzie pisze ginekolog dr Maria Prawecka w poradniku „Zdrowie kobiety”. Koniecznie jest również używanie własnego, a nie wspólnego ręcznika. – W przypadku higieny miejsc intymnych warto poszukać preparatów zawierających kwas mlekowy, który sprzyja naturalnej florze bakteryjnej tych okolic, przez co wzmacnia naturalną odporność organizmu – podkreśla dr Edyta Engländer.
Inne miejsca szczególne
Pamiętajmy o systematycznym myciu włosów – nawet jeśli trzeba to robić codziennie. Dr Edyta Engländer tłumaczy, że skóra głowy produkuje porównywalnie dużo łoju, co w innych miejscach. Dlatego, jak zwraca uwagę specjalistka, należy ją systematycznie oczyszczać. W tym celu można stosować szampon przeznaczony do codziennej pielęgnacji. – Ostatnie badania wykazały, że nadmiar łoju na skórze głowy wzmaga ich wypadanie – twierdzi dr Edyta Engländer. Szczególnie wrażliwa jest również skóra pod pachami, dlatego należy pielęgnować ją łagodnymi preparatami myjącymi. Stosujmy także antyperspiranty.
Nawilżanie i natłuszczanie
Skórę należy myć bieżącą wodą, dlatego najlepiej przysłuży się jej niezbyt gorący, krótki prysznic. Po kąpieli ciało należy dobrze osuszyć – to pozwoli uniknąć obtarć i podrażnień, np. w takich wrażliwych okolicach, jak skóra pod piersiami. – Jeśli mamy tendencję do podrażnień, zwłaszcza latem, można pomyśleć o pudrach i zasypkach: pod pachami czy w okolicach pachwin – podkreśla dermatolog. Po każdej kąpieli skórę należy dobrze nawilżyć i natłuścić. Tym bardziej, że zdaniem dr Edyty Engländer twarda woda z miejskich rurociągów i ogrzewanie przyśpieszają jej przesuszanie.
Jeśli spodziewasz się dziecka
O tym, jak ważna jest higiena osobista kobiety w ciąży, również w poradniku „Zdrowie kobiety” pisze prof. Ireneusz Roszkowski, który zaznacza, że ciężarna powinna codziennie brać prysznic (zalecana temperatura wody to 37 stopni) – i to nie pod dużym ciśnieniem. „Kąpiele w wannie są niekorzystne. Jeśli będą zbyt gorące lub zimne, mogą spowodować wystąpienie akcji porodowej. Szczególnie przeciwwskazane są kąpiele u kobiet ze skłonnościami do poronień, przedwczesnych porodów i w chorobach nerek” – wymienia specjalista. Konieczne jest również leczenie upławów, jeśli wystąpią u kobiety spodziewającej się dziecka.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska (epn/ags)