UrodaCiało i twarzJak prawidłowo umyć ręce? Odpowiednia higiena kluczem do pozbycia się bakterii

Jak prawidłowo umyć ręce? Odpowiednia higiena kluczem do pozbycia się bakterii

Jak prawidłowo umyć ręce? Odpowiednia higiena kluczem do pozbycia się bakterii
Źródło zdjęć: © iStock.com | alex raths
05.03.2020 11:27, aktualizacja: 07.03.2020 15:18

Koronawirus dotarł do Polski. W związku z tym lekarze razem z innymi specjalistami rekomendują zwrócenie większej uwagi na dokładne mycie rąk. W końcu brudne ręce są najczęstszą przyczyną różnych infekcji oraz chorób. Praktycznie wciąż czegoś dotykamy, zarówno we własnym domu, jak i w komunikacji miejskiej czy w pracy. Mycie rąk zabija tysiące szkodliwych drobnoustrojów, ale w jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Prosty nawyk mycia rąk

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, zarówno WHO, jak i GIS zalecają częste mycie rąk wodą i mydłem, a w wyjątkowych okolicznościach również dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu.

Nawyk mycia rąk jest oczywisty, ale niestety nie każdy tego przestrzega. Należy myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, przed przygotowywaniem posiłków, po przyjściu do domu, po użyciu chusteczki do nosa, gdy zasłaniami dłonią twarz podczas kichania, etc. Jednak, nie wystarczy tylko namydlić dłonie i spłukać pod bieżącą wodą, trzeba to zrobić umiejętnie i prawidłowo.

Jak myć ręce w sposób prawidłowy?

Przede wszystkim do mycia rąk należy używać mydła oraz ciepłej wody. To podstawowe środki, które choć nie zabijają zarazków, to jednak doskonale usuwają je z powierzchni rąk. Pamiętaj, że prawidłowe mycie rąk powinno trwać od 15 do 30 sekund, ponieważ w tym czasie jesteś w stanie zmniejszyć liczbę bakterii nawet o 90% czy 99,9%! Jest to istotna kwestia, ponieważ wiele osób do tej pory myje ręce przez zaledwie 5 sekund. Dla jeszcze lepszej higieny rąk ważne jest także ich osuszenie, ponieważ na mokrych albo wilgotnych dłoniach bakterie lepiej się osadzają.

Instrukcja mycia rąk opracowana przez WHO:

  1. Po namydleniu dłoni, należy je umyć, ocierając je o siebie.
  2. Myć należy również przestrzenie pomiędzy palcami, kciuki, wewnętrzną i grzbietową stronę dłoni, opuszki oraz nadgarstki.
  3. Po dokładnym namydleniu i wymyciu spłucz ręce pod bieżącą, ciepłą wodą.
  4. Wytrzyj ręce w papierowy ręcznik do sucha, ale nie stosuj suszarek do rąk – osadzają się na nich drobnoustroje.
Obraz
© Materiały prasowe | gis.gov.pl

Pamiętaj, aby nie popadać w przesadę. Zbyt częste mycie rąk, zwłaszcza przy użyciu bardzo silnych środków i gorącej wody, może przyczynić się do uszkodzenia oraz wysuszenia skóry dłoni. W ten sposób łatwo osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Jeśli nie masz możliwości umycia rąk, postaraj się nie dotykać twarzy, szczególnie w okolicy ust. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przeniesienia drobnoustrojów do organizmu, ale nie zwalnia to z obowiązku przestrzegania podstawowych zasad higieny.

Jak uniknąć potencjalnych zagrożeń podczas mycia rąk?

Zobacz, na co zwrócić uwagę:

  • dobrze się skup na tym, co robisz i nie wykonuj automatycznych odruchów nawet w domu;
  • publiczna toaleta jest siedliskiem wielu zanieczyszczeń, dlatego staraj się nie dotykać przedmiotów znajdujących się w niej;
  • zbyt częste mycie rąk często może prowadzić do szkodliwych efektów;
  • myj ręce dokładnie i nie zostawiaj resztek mydła na skórze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także