Jak przyśpieszyć porost włosów? Trycholożka ma konkretne rady
Każdy z nas może tracić nawet 100 włosów dziennie. Zdarza się, że specjalistyczne szampony oraz wcierki nie pomagają. Jak w takim razie nieco przyśpieszyć wzrost naszych kosmyków?
Chyba każdy z nas marzy o bujnej czuprynie. Niestety, zanim nasze włosy urosną, musimy się wcześniej nieźle natrudzić. Jak podejść do tego kompleksowo? Zapytaliśmy o to trycholożkę, Martynę Pobutę, która zdradziła nam, nie tylko jak zadbać o kosmyki od zewnątrz, ale również od wewnątrz, o czym często zapominamy.
Paulina Żmudzińska: Od czego tak naprawdę zacząć, jeśli chcemy pobudzić porost włosów?
Martyna Pobuta: W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do specjalisty, który przebada naszą skórę głowy pod trichoskopem, czyli specjalną kamerą powiększającą. To bardzo ważne, ponieważ jeśli trycholog zauważy na niej np. jakieś zmiany zapalne, które nie zostaną odpowiednio zredukowane, nasze włosy mogą nie rosnąć tak, jakbyśmy tego chcieli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dbać o włosy, aby nie wypadały?
Kiedy okaże się, że z naszą skórą głowy wszystko jest w porządku, warto bliżej przyjrzeć się naszemu organizmowi. W tym przypadku lekarz zleca badania laboratoryjne, aby sprawdzić m.in. morfologię, ferrytynę, żelazo, kwas foliowy oraz witaminę B12. Po analizie wyników specjalista może przepisać suplementację dedykowaną, czyli dobraną pod konkretne potrzeby pacjenta.
Czy warto stosować suplementy diety?
Moim zdaniem warto, pod warunkiem że mają badania naukowe i są suplementacją celowaną, czyli taką, która uzupełni odkryte dzięki badaniom niedobory w naszym organizmie. Jeżeli zaś chodzi o suplementy działające ogólnie na włosy, skórę i paznokcie, to na pewno nam one nie zaszkodzą. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie terapia wspomagająca.
Na jakie substancje aktywne powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze suplementów, kiedy zapuszczamy swoje włosy?
Najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: "co nam właściwie dolega?". Dopiero wtedy możemy posiłkować się suplementacją. Jeśli brakuje nam żelaza, to trzeba sięgnąć po produkt, który nam go dostarczy. Muszę jednak przyznać, że obecnie jednym z najczęściej wybieranych suplementów jest witamina D3. W okresie jesienno-zimowym chętnie sięgamy także po kwasy 3-6-9, które wspomagają naszą odporność, a także kwas foliowy, cynk, witaminę B12, ferrytynę oraz żelazo. Nie mogę także nie wspomnieć o ulubionym suplemencie pacjentów, czyli biotynie. Tutaj muszę jednak jeszcze raz podkreślić, jak ważne są wcześniejsze badania laboratoryjne, ponieważ z doświadczenia wiem, że naprawdę niewiele osób zmaga się z jej niedoborem.
O czym musimy pamiętać przyjmując suplementy diety?
Dobrze jest zrobić badania przed i po ok. 4 miesiącach przyjmowania suplementów. Tylko w ten sposób będziemy mogli naprawdę przekonać się, czy dane medykamenty działają.
Jak rozpoznać niedobór składników odżywczych w naszym organizmie?
Takich sygnałów może być wiele. Zaniepokoić nas powinno nie tylko wypadanie włosów, ale również ich łamanie się, a nawet elektryzowanie.
Jakie są najczęstsze powody wypadania włosów?
Na pierwszym miejscu króluje stres i związane z nim tzw. łysienie psychogenne. Potem są niedobory witaminowe, a następnie czynniki sezonowe, czyli np. sezon grzewczy, który bardzo źle oddziałuje na naszą skórę głowy oraz włosy.
Nie jest tajemnicą, że wielu osobom, które przebyły COVID-19, po kilku miesiącach zaczęły wypadać włosy. Dlaczego to aż tak częsty problem?
W przypadku COVID-19, ale także jakiegokolwiek innego wirusa, mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, które jest odwracalne. Polega ono na tym, że po ok. trzech do sześciu miesięcy od choroby zaczynają wypadać nam włosy, co jest swego rodzaju reakcją organizmu na problem, z którym przyszło mu się zmierzyć.
W jaki sposób dbać o swoje włosy oraz skórę głowy, aby przyśpieszyć porost nowych kosmyków?
Skóra głowy to jedno, a włosy to drugie. Musimy rozdzielić od siebie te dwie rzeczy, aby móc skutecznie działać. Pielęgnacja powinna być dobrana do potrzeb skóry głowy. Najważniejszy jest odpowiedni peeling. Jeśli potrzebujemy mocniejszego oczyszczenia, powinniśmy zdecydować się na produkt z drobinkami.
Natomiast w przypadku, gdy walczymy np. z nawracającymi stanami zapalnymi, wybierzmy peeling enzymatyczny. Dzięki temu zwiększymy absorpcję składników aktywnych znajdujących się w naszych szamponach. Nie możemy także zapomnieć o łodydze włosa. W tym przypadku możemy jednak pozwolić sobie na nieco więcej testów z kosmetykami, takimi jak oleje czy odżywki.
Wiele osób przekonuje, że aby włosy lepiej rosły, należy je regularnie podcinać. Zdania na ten temat są jednak podzielone.
Z tym podcinaniem jest różnie. Uważam, że jeśli końcówki się rozdwajają lub kruszą, to skrócenie ich optycznie pogrubi włosy. Wiele osób nie do końca się jednak z tym zgadza i nie stosuje tej metody.
Marina Łuczenko-Szczęsna radzi swoim obserwatorkom, aby obcinały włosy w pełnię księżyca. Czy rzeczywiście może to pomóc w przyśpieszeniu wzrostu naszych włosów?
Teorii na temat przyśpieszenia wzrostu lub pielęgnacji włosów jest bardzo wiele. Nawet jakbym teraz zajrzała do internetu, to na pewno znowu pojawiły się jakieś nowe hity na TikToku lub Instagramie. Wydaje mi się, że opinia pani Mariny nie jest potwierdzona naukowo. Uważam jednak, że jeśli w czyimś przypadku coś się sprawdza, to nie musi z tego rezygnować. Jeśli chodzi o łodygi włosów, jestem otwarta na eksperymenty.
Czy ma pani jakieś konkretne rady, do których powinien stosować się każdy, komu zależy nie tylko na przyśpieszonym wzroście kosmyków, ale przede wszystkim na pięknych, zdrowych i mocnych włosach?
Uważam, że przynajmniej raz w życiu warto udać się do trychologa, aby sprawdzić stan swojej skóry głowy. Jeśli mamy jakiś problem, nie diagnozujmy się samodzielnie, bo często może to przynieść tylko więcej szkody niż pożytku. Ważny jest również dobór odpowiedniej pielęgnacji i dbanie o właściwe funkcjonowanie całego organizmu, co z całą pewnością będzie miało swoje odzwierciedlenie w wyglądzie i kondycji naszych włosów.
Czytaj też: Tak wzmocnisz włosy. Efekty zauważysz szybko
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.