FitnessJak sobie radzić z nadmierną potliwością? Nowe metody

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością? Nowe metody

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością? Nowe metody
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Jest środek zimy, a mimo to jesteś zlana potem... Pod pachami na ubraniach pojawiają się mokre plamy, nawet jeśli w pomieszczeniu nie jest zbyt ciepło. Nadmierna potliwość to problem nie tylko estetyczny, ale także psychologiczny. Jak z nim walczyć?

Jest środek zimy, a mimo to jesteś zlana potem... Pod pachami, na ubraniach pojawiają się mokre plamy, nawet jeśli w pomieszczeniu nie jest zbyt ciepło. Nadmierna potliwość to problem nie tylko estetyczny, ale także psychologiczny.

Pocenie się jest objawem zdrowia - wydzielany przez nasze ciało płyn chłodzi organizm, a także w pewnym sensie oczyszcza go z toksyn. Co ciekawe, sam pot jest praktycznie bezwonny.

Specyficzny i nieprzyjemny zapach pojawia się na skutek rozkładu tego płynu na skórze przez bakterie, szczególnie jeśli zatamowany jest dopływ powietrza. Dlatego najgorzej pachnie pot wydzielany pod pachami i na stopach - te części ciała są najgorzej wietrzone. Ten sam płyn wydzielany w gorący dzień przez gruczoły potowe znajdujące się np. na twarzy, praktycznie nie ma zapachu.

Tekst: Anna Loska/(al)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 7

Codziennie wydzielamy 3 litry potu

Obraz
© 123RF.COM

Zdrowy człowiek wydziela każdego dnia około 3 litrów potu. To dużo, choć zwykle proces ten jest niezauważalny. Pot wydostaje się z całej powierzchni skóry tak małymi partiami, że od razu po zetknięciu z powietrzem paruje. Kiedy jednak jest nam gorąco lub się zdenerwujemy, nasz organizm zaczyna produkować go znacznie więcej. Pojawia się wówczas w dużych ilościach w okolicach pach, na karku, na dłoniach oraz na stopach.

To także zjawisko normalne i pożądane. Jednak przy nadmiernej potliwości ilość wydzielanego przez organizm płynu może być tak duża, jak podczas wysiłku lub w upały. Wiecznie zaplamione pod pachami ubrania oraz nieprzyjemny zapach są ciągłym problemem, a zwykłe dbanie o higienę nie wystarcza. Jest jednak kilka sposobów na poradzenie sobie z tą przypadłością.

2 / 7

Zastrzyki z botoksu

Obraz
© 123RF.COM

Przy bardzo obfitym poceniu się "zwykłe" środki zaradcze, takie jak antyperspitanty czy naturalna odzież, nie wystarczą. Pomocne mogą okazać się zastrzyki z botoksu. Metoda ta polega na wprowadzeniu pod skórę przy pomocy igły toksyny botulinowej - substancji, która w większych ilościach jest dla nas szkodliwa. W małym stężeniu może jednak pomóc.

Toksyna botulinowa hamuje działanie zakończeń nerwowych połączonych z gruczołami potowymi. Nie otrzymując ze strony układu nerwowego informacji o konieczności wydzielania potu, stają się one nieaktywne. Zabieg trwa około pół godziny i wykonywany jest w gabinecie lekarskim.

Botulina zaczyna działać po 2-3 dniach, a efekty utrzymują się od czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie iniekcję należy powtórzyć. Zastrzyki z botoksu wykonuje się najczęściej na stopach i pod pachami. W przypadku nadpotliwości dłoni nie stosuje się tej metody ze względu na ryzyko uszkodzenia ważnych nerwów.

3 / 7

Lipoliza laserowa

Obraz
© 123RF.COM

Jest to zabieg przeprowadzany przy pomocy lasera i przynosi trwałe efekty. Wykonuje się go jednak tylko w okolicach pach. Na skutek działania światła lasera zostają porażone i uszkodzone gruczoły potowe, które wkrótce przestają funkcjonować.

Jest to metoda skuteczna, poza tym nie pozostawia (w przeciwieństwie do liposukcji) blizn na ciele pacjenta. Zabieg ten nie należy jednak do najtańszych, ponieważ kosztuje minimum pięć tysięcy złotych).

4 / 7

Liposukcja

Obraz
© 123RF.COM

Jeśli pocenie jest bardzo obfite i inne sposoby nie pomagają, można wypróbować metod chirurgicznych. Jedną z nich jest liposukcja. Polega ona na odessaniu tkanki tłuszczowej oraz znajdujących się pod skórą gruczołów potowych - dotyczy to jednakże tylko pach.

Zabieg jest skuteczny, choć u niektórych pacjentów po liposukcji obserwuje się wzmożoną potliwość w innych miejscach ciała. Nie bez znaczenia jest tu także cena... Za zabieg trzeba zapłacić od czterech do pięciu tysięcy złotych.

5 / 7

Jonofreza

Obraz
© 123RF.COM

Ta technika polega na stymulacji skóry prądem elektrycznym o słabym natężeniu. Jonoforezę stosuje się najczęściej w przypadku nadmiernej potliwości dłoni bądź stóp.

Do miseczki z wodą, w której zanurzamy ręce lub nogi, wkładane są przewody produkujące prąd stały.
Na skutek kontaktu skóry z prądem zostają uszkodzone gruczoły potowe. Zabieg trwa około 20 minut, ale efekty widoczne będą dopiero po 8-10 sesjach.

6 / 7

Antyperspiranty

Obraz
© 123RF.COM

Od zwykłych dezodorantów różnią się tym, że oprócz maskowania złego zapachu, mają zdolności zatrzymywania pocenia się. Dzieje się tak, ponieważ zawierają w swoim składzie chlorowodorek glinu (ACH) lub chlorek glinu (AC), które blokują aktywność gruczołów potowych. Dla osób cierpiących na nadmierną potliwość dostępne są na rynku kosmetyki o silniejszym działaniu, jednak przed ich zastosowaniem najlepiej zapytać o poradę dermatologa.

Należy też starannie depilować pachy - włosy w tamtym rejonie ciała nie tylko stają na przeszkodzie parowaniu wilgoci, ale także są siedliskiem rozkładających pot bakterii.

Pamiętaj jednak, aby nie golić ani nie depilować pach tuż przed użyciem antyperspirantu - nie wolno nakładać tego typu kosmetyków na podrażnioną skórę!

7 / 7

Naturalne materiały

Obraz
© 123RF.COM

Jeśli pocisz się obficie, pomóc może także zmiana garderoby. Wybieraj ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len czy wełna. Skóra oddycha w nich znacznie swobodniej niż w odzieży z tworzywa sztucznego.

Jeśli pocą ci się nogi, kupuj buty skórzane, a latem jak najczęściej noś sandały - najlepiej także ze skórzaną podeszwą.

Po kąpieli zaś posypuj nogi talkiem - tak jak to robiły nasze mamy i babcie - nanosząc proszek zwłaszcza między palcami.
Noś także chłonne bawełniane skarpetki. Zwiększą one twoje poczucie komfortu.

zdrowiepotpotliwość

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)