UrodaJak uchronić skórę przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi?

Jak uchronić skórę przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi?

Jak uchronić skórę przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi?

Utrzymanie nieskazitelnej cery jest bardzo problematyczne. Dermatolodzy tłumaczą to coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem

Utrzymanie nieskazitelnej cery jest bardzo problematyczne. Dermatolodzy tłumaczą to coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Na własnej skórze o negatywnym działaniu smogu przekonują się chociażby mieszkanki najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Pekinu.

Przeprowadzone rok temu badania dowiodły, że zawarte w powietrzu toksyny obniżają poziom nawilżenia i barierę ochronną skóry. Choć pielęgnacją nie rozwiążemy problemów hormonalnych, za jej pomocą można zminimalizować ryzyko stanów zapalnych i wyprysków.

MM(MO)/Kobieta WP

1 / 8

Przeciwutleniacze w diecie

Obraz
© mat. prasowy

Antyoksydanty nie są panaceum na wszystko, ale warto je wprowadzać zarówno do rutynowej pielęgnacji skóry, jak i do diety.

Regularnie spożywajmy więc borówki, maliny, żurawinę, pomidory, marchew, słodkie ziemniaki (bataty), zielone warzywa liściaste oraz orzechy włoskie, czerwoną fasolę i fasolę pinto.

2 / 8

Delikatne oczyszczanie

Obraz
© mat. prasowy

Oczyszczania nie można zaniedbać, ale lepiej też z nim nie przedobrzyć. Jeśli pozostawimy skórę nie do końca oczyszczoną, możemy spodziewać się wyprysków, jeśli natomiast z myciem przesadzimy, nie zdziwmy się, gdy odpowie ona nadmiernym wydzielaniem sebum.

Stawiajmy raczej na delikatne środki, które powinny znaleźć się w użyciu każdorazowo przed pójściem spać.

3 / 8

Unikaj chlorowanej wody

Obraz
© mat. prasowy

Chlor wysusza skórę, dlatego w walce z zanieczyszczeniami warto filtrować nie tylko wodę pitną, ale i tę, którą myjemy ciało oraz twarz.

Filtry warto więc założyć także w łazience, zwłaszcza, że gorący prysznic z niefiltrowanej wodysprawia, że chlor wnika w skórę głębiej, tym mocniej ją wysuszając. Dermatolodzy odradzają także kąpiele w mocno chlorowanych basenach.

4 / 8

Unikaj chlorowanej wody

Obraz
© mat. prasowy

Skóra potrzebuje nawilżenia nie tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz. Picie dużej ilości wody oczyszcza ponadto organizm z toksyn.

Właściwości detoksykujące wykazuje też zielona herbata, która po krótkim, 1,5 minutowym parzeniu może śmiało zastąpić poranną filiżankę kawy.

5 / 8

Regularne złuszczanie

Obraz
© mat. prasowy

W ochronie skóry przed toksynami bardzo ważne jest również pozbycie się martwych komórek oraz nagromadzonych zanieczyszczeń.

Ze złuszczaniem należy postępować jednak równie ostrożnie, jak z pozostałymi etapami pielęgnacji. Najlepszym rozwiązaniem są stosowane raz lub dwa razy w tygodniu (nie częściej!) kwasy AHA lub BHA, które są skuteczniejsze od tradycyjnych peelingów.

6 / 8

Unikaj toksyn w pielęgnacji skóry

Obraz
© mat. prasowy

O pielęgnacji można mówić bez końca. Gdy jednak wrogiem są smog i promienie słoneczne, pamiętajmy jeszcze o dwóch rzeczach: stosowaniu serum z przeciwutleniaczami na noc oraz unikaniu drażniących kosmetyków.

Naturalnym wyborem powinny być delikatniejsze produkty bezzapachowe.

7 / 8

Rozwaga przy wyborze kosmetyków

Obraz
© mat. prasowy

Warto upewnić się, czy stosowane przez nas produkty zawierają konkretną dawkę przeciwutleniaczy, np. witamin A, C i E czy ekstraktu z zielonej herbaty.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, by nie wchodziły one w interakcje z innymi silnymi związkami. Przykładowo, witaminy C lepiej nie łączyć z kwasami AHA, retinolem ani nadtlenkiem benzoilu.

8 / 8

Ochrona przeciwsłoneczna

Obraz
© mat. prasowy

Pośrednim skutkiem zanieczyszczeń powietrza jest uszkodzenie warstwy ozonowej, co naraża skórę na większą dawkę promieniowania słonecznego.

Eksperci przestrzegają, by przed działaniem słońca i wolnych rodników nie chronić się jedynie makijażem. Kremy z filtrami SPF są dziś koniecznością i to niezależnie od pogody - przez cały rok!

MM/(MO)/WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)