Jak ugryźć homara?
Homary, langusty, kraby i krewetki są raczej charakterystyczne dla kuchni krajów południowej Europy. Jednak i u nas zdobywają one coraz większą popularność. Coraz częściej obecne są na eleganckich przyjęciach czy bankietach i to zarówno na tych w restauracjach, jak i na uroczystych kolacjach organizowanych w prywatnych domach.
27.11.2006 | aktual.: 27.06.2010 16:07
Homary, langusty, kraby i krewetki są raczej charakterystyczne dla kuchni krajów południowej Europy. Jednak i u nas zdobywają one coraz większą popularność. Coraz częściej obecne są na eleganckich przyjęciach czy bankietach i to zarówno na tych w restauracjach, jak i na uroczystych kolacjach organizowanych w prywatnych domach. Ale jak je podać? I, co najważniejsze, jak w sposób elegancki dobrać się do krabowego mięsa ukrytego pod twardym pancerzem?
Frutti di mare
Kiedyś frutti di mare mogliśmy kupić jedynie w puszkach lub w słoiczkach. Dziś coraz częściej sprzedawane są również mrożone, na wagę. Wraz z pancerzami kuszą nas swoją innością. Bez marynaty ze słoiczka wciąż są niedoprawione, a to stanowi duże pole do popisu dla naszej sztuki kulinarnej. A smakowitych przepisów na kraby, krewetki czy małże jest naprawdę dużo.
Warto jednak przed zaserwowaniem owoców morza zastanowić się jak je podać, by ich zjedzenie nie sprawiło gościom kłopotu, by panie nie pochlapały sobie pięknych sukienek, a panowie nie pobrudzili marynarek, i aby pancerze skorupiaków nie latały nad stołem.
Krewetki
Krewetki powinno się podawać obrane. Świetnie nadają się do sałatek i tak zwanych koktajli (podawane są zazwyczaj z dość dużą ilością sosu), które często serwowane są jako przystawki. Wtedy oczywiście nie ma mowy o pozostawianiu jakichkolwiek części nienadających się do zjedzenia.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na podanie dużych krewetek, które usmażymy albo zgrillujemy, to powinniśmy pozostawić ich ogonki. Każdy sam na talerzu oddziela je wówczas za pomocą widelca i noża. Warto również zatroszczyć się o to, by na stole znalazły się talerzyk lub miseczka, na które goście będą mogli odłożyć niejadalne części krewetek.
NASZE PRZEPISY:
Czasami, w gronie najbliższych przyjaciół można sobie pozwolić na nieco luzu i zabawy, podając krewetki w całości ( na przykład ugotowane wraz z pancerzem w sosie pomidorowym). Wtedy też musimy w mało elegancki sposób pomóc sobie rękami. By wydobyć mięso najlepiej palcami przekręcać delikatnie pancerz (uwaga na pryskający sos!).
Kraby
Kraby również powinno się podawać obrane. Chociaż trzeba przyznać, że ich pancerze są bardzo efektowne i warto wykorzystać je chociażby jako oryginalne, ozdobne „naczynie”, w którym podamy krabowy smakołyk. Jeśli jednak zdecydujemy się na odrzucenie pancerza, koktajle i sałatki z krabów bardzo elegancko będą również prezentowały się w wysokich szklanych naczyniach (na przykład szerokich kieliszkach koktajlowych).
Langusty i homary
Zjedzenie homara podanego w całości to nie lada sztuka. Tym bardziej, jeśli obok leżą dziwaczne i nieznane nam sztućce, a z taką sytuacją możemy spotkać się na przykład na wykwintnej kolacji w eleganckiej restauracji.
Homary i langusty podaje się najczęściej przecięte na pół (w poprzek) w taki sposób, byśmy za pomocą noża i widelca wydłubywali ze skorupy mięso. Część jadalna znajduje się również w szczypcach. By się do niej dostać należy oderwać ręką szczypce, a następnie rozłupać je specjalnymi szczypcami, które powinniśmy znaleźć z prawej strony talerza. Zazwyczaj dostajemy też długi widelczyk, zakończony cienkimi ząbkami, który ma nam ułatwić wyciąganie mięsa pozostałego na szczypcach. Homary jemy już natomiast posługując się sztućcami do ryb. Można również oderwać odnóża i po prostu wyssać ich zawartość (choć trzeba przyznać, że nie wygląda to zbyt elegancko). Ponieważ jednak do zjedzenia homara czy langusty, podanych w całości, trzeba użyć rąk, obok nakrycia stawia się także miseczkę z wodą i kładzie się serwetkę.
NASZE PRZEPISY:
Małże
Sporą popularnością cieszą się również małże, które dziś podaje się w eleganckich restauracjach, podczas gdy jeszcze kilka wieków temu były one przysmakiem marynarzy i rybaków. Teraz jednak ich walory smakowe doceniane są na równi z krewetkami czy krabami.
Małże mogą być bardzo różne. Ich muszle są podłużne i ciemne, bądź też jasne i okrągłe. Podczas gotowania rozchylają się tak, że potem bez trudu można dzielić je na dwie części i wyciągać z nich mięso. Duże małże można jeść rękami, wydłubując z nich jadalną część za pomocą pierwszej opróżnionej przez nas muszli. Jeśli zaś podany jest do nich również sos obok nakrycia powinna znaleźć się także łyżeczka.
Małże, kraby, homary czy inne jadalne skorupiaki są naprawdę bardzo dobre, dlatego warto się do nich przekonać. A tych kilka wskazówek jak się zabrać do ich zjedzenia, po co obok nakrycia stoi miseczka z wodą i do czego służą dziwaczne szczypce, na pewno pomoże nie tylko cieszyć się ich wspaniałym smakiem, ale również wykazać się nienagannymi manierami.
NASZE PRZEPISY: