Jak urządzić balkon w bloku

Choć sposób aranżacji balkonu zależy w dużej mierze od jego wielkości, to z każdego metrażu wyczarować można coś wyjątkowego. Sprawdź nasze propozycje na zagospodarowanie mniejszych i większych balkonów.

Jak urządzić balkon w bloku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.01.2019 | aktual.: 04.01.2019 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak urządzić balkon w bloku – rośliny

Podstawą wystroju każdego balkonu są rośliny. Wykorzystanie kwiatów to najłatwiejszy sposób na aranżację nawet najmniejszej przestrzeni. Wykorzystać można pnący bluszcz pospolity, który owinie się wokół balustrady lub krat czy drabinek. U góry dobrze zaprezentują się wiszące donice z zachwycającymi kolorem pelargoniami czy bugenwillą. Kwietniki nie muszą być typowe. Alternatywą dla białego plastiku są fantazyjne konstrukcje z grubego drutu, szklane klosze, wiklinowe huśtawki, zakręcane schodki z patynowanego metalu czy kamienie dekoracyjne. Wspaniale prezentować się będą też skrzynki z bujnymi zadbanymi kwiatami, które ożywią i rozweselą każdą przestrzeń. Wśród roślin dobrym wyborem będą klasyczne bratki, begonie, czubatki ubiorkolistne, fuksje, diaskie, petunie czy męczennice. Jeśli balkon jest bardziej przestronny, to pozwolić sobie można na cyprysy, fikusy, żywotniki czy jałowce. Iglaki są niezawodnym sposobem na aranżację balkonu zimą.

Aranżacja małego balkonu

Balkon o odrobinę większej powierzchni poza roślinami powinien zmieścić także jakieś siedzisko. Może to być wiszący fotel, który posłuży jako miejsce relaksu, gdy jest ciepło. Oczywistym wyborem jest także stoliczek i dwa krzesła, dzięki którym balkon posłuży jako miejsce spożywania śniadania czy picia kawy. Praktycznym rozwiązaniem są składane meble, w tym stoły. Jeśli balkon jest odpowiednio długi, można sobie pozwolić na ławkę, którą wyścielimy poduszkami. Małe powierzchnie nie powinny być zapychane wieloma dekoracjami. Zamiast tego warto wykorzystać balustrady, które stworzą roślinną barierę między mieszkaniem a resztą świata. Da to większe poczucie intymności. Nastrojowe będą także drobne światełka, choć latem lepiej z tym nie przesadzać, bo niechcący zaprosi się mnóstwo owadów. Przy małym balkonie można także eksperymentować z podłożem. Sprawdzą się tutaj podesty kompozytowe, ale zaskakujący efekt uzyskamy kładąc sztuczną trawę.

Jak zagospodarować duży balkon

Duży balkon to duże możliwości, ale też większe wyzwanie, by stworzyć przytulną przestrzeń. Tutaj zmieszczą się zestawy mebli rattanowych, meble z palet czy hamaki. Aranżując duży balkon, nastawiamy się zazwyczaj na gości. Przyda się więc większy stolik i krzesła, ława z poduszkami lub leżaki. Ponownie kluczem do zagospodarowania balkonu jest roślinność. Zarośnięta balustrada zrobi wrażenie zarówno z perspektywy wnętrza, jak i z dworu. Oprócz tego zdecydować się można na donice z kwiatami czy drzewka iglaste, a także kraty z pnącymi roślinami. Na dużym balkonie warto pamiętać o parasolu, który ochroni od słońca, wścibskich sąsiadów i deszczu. Właściciele większych przestrzeni, mogą sobie pozwolić na dodatkowe dekoracje: ceramiczne rzeźby, nietypowe gazony, metalowe konstrukcje i drabinki na kwiaty.

Komentarze (0)