Jak urządzić łazienkę doskonałą

Jak urządzić łazienkę doskonałą

Jak urządzić łazienkę doskonałą
Źródło zdjęć: © Opoczno
21.03.2007 16:07, aktualizacja: 22.03.2007 11:05

Niezależnie od tego, czy to salon kąpielowy czy maleńkie pomieszczenie, łazienka może być wygodna i funkcjonalna. Wystarczy, że urządzimy przestrzeń zgodnie z zasadami ergonomii, czyli tak, by była bezpieczna i w pełni odpowiadała naszym potrzebom. Funkcjonalność łazienki uzależniona jest przede wszystkim od właściwego rozplanowania sprzętów.

Niezależnie od tego, czy to salon kąpielowy czy maleńkie pomieszczenie, łazienka może być wygodna i funkcjonalna. Wystarczy, że urządzimy przestrzeń zgodnie z zasadami ergonomii, czyli tak, by była bezpieczna i w pełni odpowiadała naszym potrzebom. Funkcjonalność łazienki uzależniona jest przede wszystkim od właściwego rozplanowania sprzętów.

Urządzanie łazienki wcale nie jest prostą sprawą. Będzie nam ona służyć latami. Wyposażenie łazienki jest przecież zamontowane w stałych miejscach i nie da się go po prostu „przemeblować”, gdy przyjdzie nam na to ochota. Dlatego warto dokładanie zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać łazienka i czy nasze wymagania nie zmienią się w ciągu kilku najbliższych lat.

Ważne również, by łazienka była przystosowana do potrzeb wszystkich domowników i zapewniała im jak najwięcej komfortu. W zależności od tego, czy planujemy łazienkę dla pojedynczej osoby, pary, rodziny z dziećmi, będzie ona wyglądała inaczej.

Rozmieszczenie sprzętów

Ustawiając urządzenia: wannę, umywalkę, sedes czy kabinę prysznicową musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie powinny być ustawione zbyt blisko siebie. Wokół każdego z elementów wyposażenia powinniśmy zaplanować niezbędną ilość wolnej przestrzeni pozwalającej na wygodne korzystanie z niego. Oto kilka podstawowych zasad:

  1. Wanna – na komfortowe wchodzenie i wychodzenie oraz wycieranie po kąpieli potrzebne jest miejsce o szerokości 70x100 cm.
    1. Umywalka – wystarczy nam powierzchnia o wymiarach 50x50 cm. Więcej miejsca należy przewidzieć, jeśli np. mamy dziecko, któremu towarzyszymy podczas toalety.
    2. Kabina prysznicowa – wolne miejsce przy niej powinno mieć ok. 70 cm szerokości i 90 cm długości.
    3. Sedes – wygodne korzystanie z urządzenia oraz jego czyszczenie zapewni nam powierzchnia o wymiarach ok. 80x80 cm.
    4. Pralka ładowana od przodu. Najlepiej, gdy wolna przestrzeń przed nią ma wymiary 90x100 cm. Musi znaleźć się tu miejsce dla osoby ładującej pranie oraz na pojemnik na wykładane pranie. Jeśli brakuje nam miejsca, lepiej zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Ważne jest również umieszczenie poszczególnych sprzętów na odpowiedniej wysokości. Standardowe wartości to: dla wanny - 58 cm, dla umywalki - 75-80 cm, a dla sedesu - 40 cm. Oczywiście są to wymiary orientacyjne, które należy dostosować do wzrostu osób korzystających ze sprzętów.

Planując rozmieszczenie sprzętów musimy uwzględnić stałe elementy architektury. Drzwi muszą otwierać się bez przeszkód, a dostęp do okna powinien być swobodny. Nie bez znaczenia są też kwestie techniczne. Urządzenia mające odpływ blisko podłogi - sedes, wannę, prysznic - powinno się umieszczać możliwie najbliżej pionu kanalizacyjnego.

Wyposażenie łazienki

Starajmy się dopasować wielkość i ilość sprzętów do jej rozmiarów. Jak rozwiązać dylemat: kabina czy wanna? W małej łazience zamiast wanny, warto zamontować kabinę prysznicową, która zajmie mniej miejsca. Aby zwiększyć funkcjonalność prysznica, możemy zdecydować się na głęboki brodzik. Gdy dysponujemy odpowiednią ilością wolnej przestrzeni, możemy pozwolić sobie na wannę: będzie idealnym rozwiązaniem, gdy mamy dzieci lub uwielbiamy długie kąpiele. Kompromisem między wanną a prysznicem będzie parawan prysznicowy.

Jeśli dysponujemy wystarczającą powierzchnią, warto zainstalować dwie umywalki. Dzięki temu poranna toaleta odbędzie się bezkolizyjnie. W małej łazience należy zdecydować się na jedną, ale o rozmiarach pozwalających na komfortowe korzystanie z niej.

Bidet uważany jest za element wyposażenia dodatkowego, bez którego można się obejść. Decyzja o jego zainstalowaniu musi wynikać z naszych potrzeb. Niezbędna jest oczywiście wolna przestrzeń – bidet i toaleta wymagają zarezerwowania ok. 1 metra kwadratowego. Funkcję bidetu może również spełniać miska WC – wystarczy w umywalce zamontowanej obok toalety zastosować baterię z wysuwaną rączką.

Naturalnym miejscem na pralkę jest właśnie łazienka, ale warto pamiętać, że zajmuje ona dużo miejsca. Rozwiązaniem może być urządzenie ładowane od góry albo wąska pralka, którą można schować we wnęce, pod blatem z umywalką lub zabudować w funkcjonalnej szafce. Trzeba przewidzieć również miejsce na kosz z brudną bielizną i środki do prania. Miejsce na pralkę musi być szersze od niej samej o 10 cm, ze względu na drgania podczas prania. Warto pamiętać również o normach określających minimalną odległość pralki od wanny czy umywalki na 60 centymetrów.

Warto zadbać o funkcjonalne półki przy wannie czy kabinie prysznicowej, szafki na ręczniki czy kosmetyki, miejsce na kosz na bieliznę. Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego trzeba pomyśleć również o nich. Choć wydaje się to banalne, np. uchwyt na papier toaletowy mocujemy na ścianie z boku sedesu, a nie z tyłu. Materiały wykończeniowe

Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym w łazience są płytki ceramiczne – wydają się być najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Dzięki ogromnej różnorodności wzorów, kolorów i kształtów, pozwalają zaaranżować łazienkę w niemal każdym stylu. Możemy wybrać glazurę, terakotę, klinkier czy gres. Płytki możemy łączyć z innymi materiałami, np. drewnem. Określając ilość potrzebnych płytek, musimy obliczyć powierzchnię, którą zamierzamy nimi pokryć i dodać pewien zapas na straty.

Wbrew pozorom w łazience doskonale sprawdzi się również drewno. Naturalne, lekkie i przyjemne w dotyku przełamie chłód łazienkowej ceramiki i baterii. Wystarczy dobrać jego odpowiedni rodzaj do powierzchni, którą chcemy nim pokryć. Świetnie sprawdzi się drewno egzotyczne, które jest bardziej odporne na wilgoć niż nasze polskie gatunki. Najbardziej nadaje się iroko, tek, jatoba czy merbau. W miejscach nie narażonych na częsty kontakt z wodą, czyli w strefie suchej łazienki - można stosować większość gatunków drewna egzotycznego, a także bardziej wrażliwe na wilgoć drewno krajowe: sosnę, świerk, czereśnię, gruszę. Drewno z powodzeniem możemy łączyć z innymi materiałami, np. kamieniem czy gresem.

Kamień potrzebuje odpowiedniej oprawy. Ten szlachetny i elegancki materiał szczególnie pasuje do dużych łazienek. Najczęściej używane rodzaje kamienia to marmur, trawertyn, granit i onyks.

Decydując się na farby, powinniśmy zdecydować się specjalny rodzaj przeznaczony do pomieszczeń wilgotnych. Najlepsze są emulsyjne akrylowo-lateksowe. Łazienkę można wykończyć również tapetami – mogą być papierowe pokryte warstwą zmywalną, winylowe, albo z włókien szklanych. Warto pamiętać również o zastosowaniu kleju wodoodpornego.

Kilka podstawowych zasad pozwoli nam urządzić łazienkę funkcjonalną i komfortową. Mamy bazę, na której możemy dalej pracować. Przed nami jeszcze wiele decyzji: dobór stylistyki, kolorów, mebli, dodatków i armatury. Ale to już czysta przyjemność...

Źródło artykułu:WP Kobieta