Jak urządzić pokój dla dziewczynki na poddaszu?

Pokój dla dziewczynki na poddaszu sprzyja beztroskim zabawom i stwarza niesamowity klimat dzięki wielu kryjówkom we wnękach oraz okno dachowym, przez które można obserwować rozgwieżdżone niebo. Jak go urządzić, żeby stał się prawdziwym spełnieniem spełnieniem dziecięcych marzeń? Wskazujemy praktyczne aspekty aranżacji takiego wnętrza.

Jak urządzić pokój dla dziewczynki na poddaszu?
Źródło zdjęć: © iStock.com

14.11.2018 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolory ścian do pokoju dla dziewczynki na poddaszu

W pokojach dziecięcych ściany na ogół malowane są farbami w pastelowych kolorach, które stanowią idealne tło dla wielobarwnych zabawek i akcesoriów, a przy tym nie męczą wzroku. Małe księżniczki chętnie wybierają różowy, błękitny, lawendowy, miętowy, cytrynowy, zielony i szary. Różowy pokój dla dziewczynki zgodnie z psychologią koloru bardzo optymistycznie nastraja, wzmaga empatię i wprowadza atmosferę serdeczności. Błękitny natomiast sprawia, że wszystkim, którzy przebywają wewnątrz, udziela się anielski spokój.

Pokój na poddaszu wymaga dokonania szczególnie rozważnego wyboru kolorystyki, ponieważ tam poczucie przestrzeni jest zupełnie inne niż w pomieszczeniu na parterze. Dynamizmu nadaje wnętrzu wprowadzenie dwóch odcieni: jasnego i ciemnego. Pierwszy powinien jednak zdecydowanie dominować nad drugim. Ciemnymi farbami nie można pokrywać skosów, bo zabieg taki sprawia, że pokój wydaje się ciasny i przytłaczający. Jeśli jednak architektura wnętrza jest bardzo skomplikowana, zaleca się pozostanie przy jednym kolorze.

Pokój dla dziewczynki na poddaszu – zagospodarowanie przestrzeni

Liczne załamania i rozmaite kąty nachylenia ścian w pokoju na poddaszu sprawiają, że przestrzeń staje się trudna do ergonomicznego zaaranżowania. Brakuje miejsca na szafki wiszące oraz dekoracje ścian, zdarza się również, że oświetlenie naturalne nie jest wystarczające, by mała uczennica bez dodatkowych źródeł światła mogła odrabiać lekcje przy biurku. Pokój należy więc podzielić na strefy funkcjonalne tak, by odpowiadały one naturalnemu układowi wnętrza.

Nierzadko odwróceniu ulegają tutaj klasyczne zasady, które mówią, że środek pokoju powinien pozostać pusty, a miejscem mebli są obszary przy ścianach. W pokoju dla dziewczynki na poddaszu większy potencjał niż centrum mają wnęki, będące idealnymi kryjówkami. Trudno sobie wyobrazić lepszy kącik do zabaw w dom czy w bazę szpiegowską.

Jakie meble wybrać do pokoju dla dziewczynki na poddaszu?

Wnęki w pokoju dla dziewczynki na poddaszu skłaniają do zamówienia mebli na wymiar. Dzięki nim można maksymalnie wykorzystać możliwości pomieszczenia o niestandardowej architekturze. Tzw. szafy wnękowe są bardzo pojemne, a przy tym nie zabierają miejsca w pokoju, ponieważ wyglądają, jakby były ukryte w ścianie. We wnękach świetnie prezentują się również regały na książki i rozmaite drobiazgi, których w pokoju dziewczynki zawsze jest pod dostatkiem.

W grę wchodzi również kupno gotowych mebli. Jednak ze względu na niewielką wysokość ścian kolankowych w pomieszczeniu na poddaszu należy wybierać najmniejsze szafki oraz komody. Jeśli wziąć pod uwagę specyfikę pokoju dziecięcego, trzeba przyznać, że takie rozwiązanie ma sporo zalet. Małe mebelki porozstawiane na podłodze jak klocki, są dostosowane do budowy anatomicznej dziecka i zapewniają mu swobodny dostęp do wszystkich niezbędnych akcesoriów. Sprzyja to samodzielności oraz zachowaniom twórczym, na co zwracała uwagę Maria Montessori.

Dobierając kolorystykę mebli do pokoju dla dziewczynki na poddaszu, warto pamiętać, że w tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne fronty. Nie trzeba bać się bieli, która od kilku sezonów święci w meblarstwie triumfy. Białe meble w pokoju dziecięcym da się zabezpieczyć naklejkami w ciekawe wzory, by mała artystyczna dusza nie miała pokusy poprawienia ich minimalistycznego designu flamastrem czy kredką.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w pokoju dla dziewczynki na poddaszu?

Podczas urządzania nowoczesnego pokoju dziewczynki na poddaszu nie wolno zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, ponieważ w tego typu pomieszczeniu na dziecko może czyhać wiele zagrożeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na okna i schody. Poddasze jest zwykle oświetlane oknami połaciowymi, które muszą mieć wmontowany system zabezpieczeń, aby dziecko nie otwierało ich samodzielnie i nie narażało się tym samym na upadek z wysokości piętra. Szyba powinna być laminowana. Dzięki temu w razie uderzenia piłką lub inną zabawką nie rozsypie się w drobny mak po podłodze. Natomiast na schodach nie może zabraknąć mocno przyklejonych mat antypoślizgowych, a przy wejściu i zejściu – barierek zabezpieczających.

Komentarze (0)