Jak usunąć plamę z czerwonego wina? Zabezpiecz się przed świętami

Jak usunąć plamę z czerwonego wina? Zabezpiecz się przed świętami

Jak usunąć plamę z czerwonego wina?  Zabezpiecz się przed świętami
Źródło zdjęć: © 123RF
17.12.2019 19:29, aktualizacja: 17.12.2019 19:42

Czerwone wino często gości w domach Polaków. To najpopularniejszy trunek podczas Wigilii pracowniczych, a także podczas obiadów świątecznych. Zdarza się jednak, że zamiast do żołądka trafia wprost na białą koszulę lub obrus wigilijny. Jak wybrnąć z kłopotliwej plamy?

Plamy po czerwonym winie należą do jednych z najcięższych. Jednak są niezastąpione sposoby, jak się ich pozbyć. Nawet tych starych i zaschniętych. Jeśli biała koszula jest zaplamiona czerwonym winem lub plamy powstały na śnieżnobiałym obrusie, nie załamuj rąk. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej metody do rodzaju tkaniny.

Plama po czerwonym winie na białej koszuli
Jeśli jest to świeża plama, należy posypać ją grubą warstwą soli kuchennej. Bowiem sól wchłonie ciecz i plama będzie mniej widoczna. Czynność trzeba powtórzyć kilka razy, a następnie wyprać tkaninę. Można także zaplamione czerwonym winem miejsce polać octem, a następnie ubranie wypłukać w zimnej wodzie i uprać.

Plama po czerwonym winie na śnieżnobiałym obrusie
Plamę usuniemy używając kilka kropli wody utlenionej, ale trzeba pamiętać, że to sposób na grubsze tkaniny. W przypadku delikatnych, jak jedwab, wodę utlenioną trzeba rozcieńczyć zwykłą wodą (pół na pół), a następnie wypłukać w czystej wodzie.

Zaschnięta plama po czerwonym winie
Ze starymi plamami jest nieco gorzej, ale na nie również jest sposób. Plamy na delikatnych i kolorowych tkaninach pomaga usunąć mąka ziemniaczana. Wystarczy posypać plamę mąką, zwilżyć wodą i zostawić na kilkanaście minut. Później wypłukać w zimnej wodzie i wyprać. Z kolei, aby pozbyć się starej plamy z białych tkanin, trzeba namoczyć rzecz w roztworze spirytusu lub w wodzie utlenionej 10 proc. Można także odmoczyć w wodzie sodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta