Jak usunąć wągry? Skuteczne sposoby w walce z zaskórnikami
Wągry pojawiają się, gdy w porach skórnych zbiera się nadmiar sebum, zanieczyszczeń i resztek makijażu. Można z nimi walczyć na wiele sposobów – poprzez pielęgnację, stosowanie tabletek czy maseczek.
18.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 11:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym są wągry?
Wągry nazywane są również zaskórnikami. Wyglądają one jak niewielkie, czasem wypukłe plamki na skórze. Pojawiają się zazwyczaj w strefie T twarzy, czyli na czole, nosie i brodzie, a także wokół ust. Poza tym wągry mogą pojawiać się również na plecach, rękach, obojczykach i na dekolcie. Z dermatologicznego punktu widzenia są to jednak pory łojowe zatkane nadmiarem wydzielonego sebum, zanieczyszczeniami z atmosfery lub przenoszonymi na przykład na rękach, resztkami makijażu, a także szczątkami suchego naskórka.
Przyczyny występowania wągrów są różne. Można za to winić nieodpowiedni dobór kosmetyków, które nie działają wystarczająco skutecznie lub wręcz przeciwnie, nadmiernie wysuszają skórę, która brak naturalnej ochrony nadrabia nadmiarem wydzielanego sebum. Problemem może być także niedokładne mycie twarzy sprawiające, że w skórze pozostaje wiele zanieczyszczeń, które potem tworzą wraz z łojem wągry. Duże znaczenie przy pojawianiu się zaskórników ma także środowisko. Zdecydowanie częściej kłopot dotyka osób żyjących w dużych miastach, nad którymi unosi się smog.
Sposoby na wągry – dokładne mycie twarzy
W ostatnim czasie internet obiegają nowinki na temat skutecznych metod mycia twarzy, które usuwają wągry i niedoskonałości. Od jakiegoś czasu hitem okazuje się mycie twarzy metodą 4-2-4. Sposób często ganiony jest ze względu na bardzo długi czas wykonywania wszystkich czynności, ale z drugiej strony również niezwykle skuteczny. Metoda została wymyślona przez Koreanki, które znane są ze swojej dbałości o cerę.
Żele do mycia twarzy są jednym z narzędzi do walki z wągrami. Sprawdź aktualne oferty na WP radarOkazji.
W metodzie 4-2-4 chodzi o to, że myciu twarzy należy poświęcić 10 minut: 4 minuty na masowanie twarzy olejkiem dopasowanym do rodzaju cery. Dla skóry tłustej, czyli tej, na której najczęściej pojawiają się wągry, najlepsze będą oleje, takie jak olej lniany, olej sezamowy czy olej z drzewa herbacianego. Kolejny krok to 2 minuty mycie twarzy pianką lub żelem oczyszczającym. Ostatnie 4 minuty należy poświęcić na obfite spłukanie twarzy wodą.
Plastry na wągry – skuteczny sposób na zaskórniki
Innym sposobem na wągry jest przyklejanie plastrów. Produkty tego typu dostępne są w aptekach i niektórych drogeriach. Zazwyczaj przeznaczone są jednak do strefy T twarzy, dlatego będą odpowiedzią głównie dla tych osób, które zastanawiają się jak usunąć wągry z nosa.
Domowe sposoby na wągry
Spośród domowych sposobów na wągry warto wymienić maseczki i peelingi, które głęboko wnikają w pory i skutecznie je oczyszczają.
Najlepszym w walce z wągrami składnikiem zarówno maseczek, jak i peelingów jest węgiel aktywowany. Przyciąga zanieczyszczenia i nie podrażnia skóry, dlatego można go stosować bez względu na typ cery. Należy jednak dobrać odpowiednie dodatki, na przykład kefir w przypadku skóry suchej czy zieloną glinkę dla cery tłustej.