FitnessJak uzupełnić braki magnezu?

Jak uzupełnić braki magnezu?

Jak uzupełnić braki magnezu?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Często drgają ci powieki, czujesz się rozdrażniona, źle śpisz i bez wyraźnej przyczyny dopadają cię skurcze łydek? Być może brakuje ci magnezu. Ten pierwiastek jest kluczowy dla wielu procesów, które zachodzą w organizmie. Warto wiedzieć, jak uzupełnić jego braki, by czuć się i wyglądać lepiej.

Często drgają ci powieki, czujesz rozdrażnienie, źle śpisz i bez wyraźnej przyczyny dopadają cię skurcze łydek? Być może w twoim organizmie brakuje magnezu. Ten pierwiastek jest kluczowy dla wielu procesów, które zachodzą w naszym ciele. Warto wiedzieć, jak uzupełnić jego braki, by czuć się i wyglądać lepiej.

1 / 6

Dlaczego ten problem dotyka tak wielu z nas?

Obraz
© 123RF.COM

Z roku na rok przybywa osób cierpiących na niedobór magnezu. Nerwowe życie, pęd i gonitwa za sukcesem. Okazuje się, że to właśnie stres jest główną przyczyną tej przypadłości. Co jeszcze za tym stoi? Do uprawiania jedzonych przez nas warzyw i owoców używa się nawozów sztucznych, które ograniczają ilość magnezu w glebie. Jemy żywność przetworzoną oraz produkty zawierające fosforany, które ograniczają jego wchłanianie. Pijemy zbyt dużo kawy, która go wypłukuje. Ponadto ten ważny minerał jest gorzej przyswajalny, gdy łykamy tabletki antykoncepcyjne, środki uspokajające i leki moczopędne.

2 / 6

Zmiana diety kluczem do sukcesu

Obraz
© 123RF.COM

Naukowcy są zgodni - zamiast ufać tylko i wyłącznie suplementom, lepiej zmienić nawyki żywieniowe i regularnie sięgać po jedzenie bogate w magnez. Zalicza się do niego przede wszystkim produkty zbożowe, ale również nasiona (dwie garść pestek dyni zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek). Warto często jeść orzechy, zwłaszcza brazylijskie i nerkowca, które zawierają go najwięcej. Świetnym źródłem magnezu jest siemię lniane. Możemy dodawać je do koktajli i sałatek. Do diety warto również włączyć tłuste ryby morskie, np. łososia, makrelę i śledzia. Jedzone przynajmniej trzy razy w tygodniu pomogą uporać się z niedoborem tego pierwiastka.

3 / 6

Siła tkwi w zieleni

Obraz
© 123RF.COM

Doskonałym źródłem magnezu są warzywa o zielonych liściach, np. szpinak i jarmuż. Warto je jeść na surowo, np. z dodatkiem naturalnego jogurtu, który jest dodatkowo źródłem wapnia. Te dwa pierwiastki lubią swoje towarzystwo. Dlaczego? Gdy w organizmie jest wystarczająco dużo magnezu, lepiej wchłaniamy wapń.

4 / 6

Lecznicze kakao

Obraz
© 123RF.COM

Kostka ciemnej czekolady to źródło magnezu o mocy naturalnego antydepresantu. Ważne, by czekolada nie miała mniej niż 70 proc. kakao, bo to właśnie ono pomaga uzupełnić niedobory magnezu. Czekolada dobrej jakości dostarcza nam także potrzebnych przeciwutleniaczy, poprawia krążenie krwi, zapobiega skurczom.

5 / 6

Zbawienny wywar z warzyw

Obraz
© 123RF.COM

Najnowszy hit wśród gwiazd? Piją wodę z ugotowanych warzyw, np. ziemniaków, marchwi, buraków. To w niej jest najwięcej cennych witamin i minerałów, których nasz organizm potrzebuje. Podobnie jak w gotowanych na wolnym ogniu bulionach warzywnych. Jeszcze więcej cennych składników odżywczych mają buliony przygotowywane na kościach. Dostarczają dobrej jakości protein, wapnia i magnezu.

6 / 6

Pomocne kąpiele

Obraz
© 123RF.COM

Oprócz suplementów i zróżnicowanej diety, tego pierwiastka można dostarczyć sobie również podczas kąpieli. Cennym źródłem magnezu są sole z Morza Martwego. Można je kupić w drogeriach z kosmetykami z tamtego rejonu, ale są dość drogie. Przybliżone efekty przynoszą kąpiele magnezowe, które możemy sobie przygotować we własnej łazience. Do wanny wsypujemy 2 płaskie łyżki chlorku magnezu. Można go kupić m.in. w sklepach internetowych. Nie używamy dodatkowo mydła ani innych detergentów. Taka kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut.

Marta Rowicka/ Kobieta WP

dietamagnezminerały

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)