Jak wybrać dobrego dietetyka?
Myślisz o odchudzaniu pod okiem specjalisty, a może potrzebujesz żywieniowego wsparcia w chorobie? Jeśli nie masz jeszcze zaufanego dietetyka, dziś podpowiadamy, jak wybrać tego najlepszego dla ciebie. Zobacz, czego możesz się spodziewać i na co zwrócić uwagę, gdy już spotkasz się z nim w gabinecie.
Czego oczekujesz? Nie tak łatwo znaleźć jest specjalistę, który znałby się na wszystkim. Tak jak lekarze, dietetycy również doskonalą się zazwyczaj w konkretnych kierunkach. By wybrać tego, który pomoże ci najlepiej, po pierwsze zastanów się, do czego jest ci potrzebny ekspert żywieniowy. Jeśli intensywnie ćwiczysz i chciałabyś wesprzeć swoją aktywność odpowiednią dietą, udaj się do dietetyka sportowego. Pomoże ci dobrać menu do twoich treningów i wprowadzi suplementację, np. wspierającą budowę mięśni. Gdy twoim problemem jest nadmiar kilogramów, pamiętaj, aby wybrać fachowca, który się w tym specjalizuje i ma doświadczenie w prowadzeniu pacjentów odchudzających się. To ważne, bowiem np. dietetyk zajmujący się wyłącznie dziećmi niekoniecznie będzie umiał zmotywować do działania osobę dorosłą i skutecznie pomóc ci w całym procesie chudnięcia. Nie zapomnij o dietetyku klinicznym, którego wiedzę możesz wykorzystać, gdy borykasz się z problemami zdrowotnymi, np. niedoczynnością tarczycy, łuszczycą, czy policystycznymi jajnikami. Pamiętaj o nim również, kiedy planujesz ciążę lub gdy masz problemy z płodnością.
Zrób research. Zanim wybierzesz dietetyka, podpytaj koleżanki, czy mogą ci kogoś polecić. Choć nie wszystkie pochwalą się od razu, że są na diecie ułożonej przez specjalistę, część z pewnością będzie w stanie ci pomóc. Przeszukaj internet, czytaj i sprawdzaj. Radź się znajomych i słuchaj opinii innych. To dobry sposób, aby dowiedzieć się czegoś na temat relacji, których możesz spodziewać się po kontakcie z konkretnym dietetykiem. Pamiętaj, że już na tym etapie możesz poczuć, czy dany specjalista jest dla ciebie. Z opowieści koleżanki wywnioskujesz na pewno, czy jest wystarczająco kompetentny, aby mógł ci skutecznie pomóc. A może jest zbyt skryty, abyś mogła nawiązać z nim nić porozumienia, na której ci zależy.
Przygotuj badania. Niezależnie od tego, z czym zgłaszasz się do dietetyka, powinien zlecić ci zrobienie kilku podstawowych badań. Jeśli ostatnio skierował cię na nie lekarz, koniecznie zabierz je ze sobą. Taki „przegląd techniczny” organizmu jest bardzo ważny nie tylko, gdy borykasz się z jakąś chorobą. Jest także niezmiernie istotny nawet podczas „zwykłego” odchudzania. W razie niepowodzeń w procesie chudnięcia, łatwiej będzie ustalić przyczynę i wdrożyć pomocne kroki. Pamiętaj, dobry dietetyk podchodzi do każdego indywidualnie i nie zacznie dietoterapii, póki nie upewni się, jaki jest stan twojego organizmu i w czym tak naprawdę powinien ci pomóc. Najczęściej zostaniesz poproszona o zrobienie morfologii, badania moczu, poziomu podstawowych hormonów, glukozy czy lipidogramu. W trakcie pierwszej wizyty, dietetyk może stwierdzić, że potrzebne będą także inne, które warto jeszcze wykonać. Nie martw się zatem, że przed spotkaniem o czymś zapomniałaś.
Zrób notatki. Nim trafisz do gabinetu wybranego przez ciebie dietetyka, zapisz na kartce najważniejsze pytania, które chciałabyś mu zadać. Przygotuj także dzienniczek żywienia, o który z pewnością zapyta specjalista. Spisz dokładnie co jadłaś i w jakich godzinach, przez wybrane dni tygodnia, kiedy jesteś w pracy i takie, które spędzasz w domu. Zapisz na kartce nazwy leków i suplementów, które przyjmujesz. Sporządź listę produktów, które uwielbiasz i takie, których z pewnością nie tkniesz. Nie zapomnij poinformować dietetyka o alergiach i nietolerancjach - zabierz ze sobą badania, które je potwierdzą. Na kilka dni przed wyznaczoną wizytą, obserwuj swoje ciało. Sprawdź, kiedy miewasz spadki energii, bóle brzucha, wzdęcia czy zgagę. Zapisuj, po czym czujesz się najlepiej, a co zdecydowanie ci szkodzi. Z pozoru nieistotne dla ciebie informacje, mogą okazać się dla dietetyka bardzo pomocne. Im lepiej przygotujesz się do wizyty, tym sprawniej przebiegnie spotkanie ze specjalistą, a ty o niczym nie zapomnisz.
Zapytaj o przebieg wizyty. Jeśli z jakichś powodów obawiasz się pierwszej wizyty u dietetyka, zapytaj na recepcji, czego dokładnie możesz się spodziewać. Czy powinnaś specjalnie się do niej przygotować? Jak długo będzie trwało pierwsze spotkanie? Dowiedz się, czy np. nie powinnaś przybyć na nie 15-20 minut wcześniej, aby wypełnić ankietę. Co dokładnie musisz ze sobą zabrać, aby wizyta była w pełni przez ciebie wykorzystana? Zapytaj o cennik i czego możesz oczekiwać w ramach zapłaty za konsultację. Choć pierwsza wizyta u dietetyka nie musi wszędzie wyglądać tak samo i zależy od poradni, do której się udasz, pamiętaj, że dobry specjalista będzie pytał cię nie tylko o jedzenie. Z pewnością będzie chciał się dowiedzieć czegoś na temat twojej pracy, aktywności fizycznej, poziomu stresu, który odczuwasz na co dzień czy problemów, mogących mieć wpływ na rezultaty np. odchudzania. Nie obawiaj się tego. Pamiętaj, że dietetyk musi najpierw dobrze poznać twój styl życia, aby mógł ci w pełni pomóc.
Analiza składu ciała. Oprócz dokładnego wywiadu żywieniowego i oceny twojej dotychczasowej diety, na pierwszej wizycie możesz spodziewać się badania na analizatorze składu ciała. W zależności od użytego sprzętu dowiesz się, jaka jest zawartość w twoim organizmie np. mięśni, wody czy tkanki tłuszczowej. Urządzenie wykaże również jaka jest twoja masa kości, podstawowa przemiana materii (BMR) czy wiek metaboliczny. W przypadku analizatora segmentowego dowiesz się, jaki jest rozkład poszczególnych komponentów twojego organizmu na każdej z kończyn, brzuchu czy klatce piersiowej. Najczęściej spotykaną metodą analizy składu ciała jest ta oparta na bioimpedancji elektrycznej (BIA). Jest szybka, bezpieczna i nieinwazyjna. Wymaga jedynie, abyś na urządzeniu stanęła gołymi stopami. Tylko tak wynik będzie miarodajny. Dlatego koniecznie ubierz się właściwie, aby w trakcie wizyty badanie to było dla ciebie komfortowe. Nie przeprowadzisz go, jeśli jesteś w ciąży lub np. masz rozrusznik serca. Koniecznie poinformuj o tym dietetyka.
Zapytaj o dietę. Nie bój się pytać o dietę, którą masz otrzymać. Ważne są nie tylko jej koszty, ale to czy będzie dopasowana do ciebie. Zapytaj o sposób, w jaki dieta zostanie ułożona. Czy dietetyk liczy kalorie? A może w ogóle się na nich nie skupia i zamiast konkretnych potraw, przekaże ci jedynie listę produktów, z których powinnaś korzystać na co dzień. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie sama z przepisami, poproś o rozpisanie menu na konkretne dni. Gdy chcesz mieć więcej swobody, zapytaj o zamienniki konkretnych składników, aby móc w pełni skorzystać z otrzymanych zaleceń. Koniecznie ustal z dietetykiem, jak ma wyglądać jadłospis, który otrzymasz. Nie masz czasu gotować codziennie - poproś o obiady na 2-3 dni. Uwielbiasz eksperymenty w kuchni – poinformuj o tym żywieniowca, aby mógł dać ci pole do popisu. Tylko tak pomożesz mu skroić dietę na twoją miarę.
Zapytaj o suplementy. Choć najważniejsza jest dieta, czasem warto wspomóc walkę z niektórymi schorzeniami odpowiednio dobraną suplementacją. Jeśli dietetyk zaproponuje ci kilka preparatów, upewnij się, jak właściwie je stosować. To ważne, ponieważ np. selenu i cynku nie powinno kupować się w jednym preparacie, bowiem zaburza się wówczas ich wchłanianie. Magnez przyjmować najlepiej wieczorem, a witaminę D3 razem z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytaj. Wszystkie kwestie muszą być dla ciebie zrozumiałe. Tylko tak zobaczysz sens w terapii, którą zaproponował specjalista. Pamiętaj, że suplementy, które zostały wprowadzone do obrotu na teren Polski, muszą być zgodne z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety. Dlatego dietetyk nie może zalecić ci tych, które takiego wymogu nie spełniają. Jeśli preparat budzi twoje wątpliwości, zrezygnuj z niego.
Edukowanie pacjenta. Dietetyk, z którym współpracujesz, powinien nie tylko układać dla ciebie kolejne jadłospisy, ale stale poszerzać twoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Przez cały cykl spotkań powinien przygotowywać cię do samodzielnego podejmowania żywieniowych decyzji. Ma być także dla ciebie ekspertem, do którego możesz zwrócić się ze wszystkimi wątpliwościami. Mając z nim stały kontakt (mailowy, telefoniczny lub poprzez specjalne aplikacje), możesz liczyć na szybkie rozwiązywanie dopadających cię dylematów. To zdecydowanie zwiększa twoje szanse na zrealizowanie wyznaczonych celów.
Motywacja. Nic tak nie pomaga w odchudzaniu, jak świadomość, że jest ktoś, komu bardzo zależy, aby ci się udało. Otaczaj się specjalistami, którzy wspierają cię w walce o piękny wygląd i zdrowie. Motywują do działania i kibicują „jak najlepszej przyjaciółce”. To nieprawda, że dietetyk to kolejny bezduszny specjalista na twojej drodze. Ma być empatyczny, ale jednocześnie zmobilizować cię do działania w najtrudniejszych momentach diety. Kryzysy macie przejść wspólnie, więc jeśli znajdziesz tego właściwego, z pewnością ci w tym pomoże. Musisz czasem tylko nieco mu zaufać i pozwolić przeprowadzić się przez wszystkie etapy diety.
*Wykształcenie. *Pamiętaj, że oprócz doświadczenia, „prawdziwy” dietetyk powinien mieć odpowiednie wykształcenie. Choć wątpliwości odnośnie do regulacji prawnych tego zawodu jest wiele, wybierz specjalistę, który koniecznie skończył studia na kierunku żywieniowym. To na nim uczył się fizjologii człowieka, biochemii czy anatomii. Zdobył podstawy, aby móc dalej rozwijać swoje umiejętności. Pamiętaj też, aby wybierać dietetyka, który stale uzupełnia swoją wiedzę o najnowsze badania naukowe i uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach.
Aspekty prawne.Nie obawiaj się wszystkich danych, które przekazujesz dietetykowi podczas wizyty. Podobnie jak lekarzy, jego także obowiązuje dyskrecja dotycząca tego, co powiesz w gabinecie. Nie może udostępniać twoich wyników badań czy danych osobowych. Pamiętaj też, że nie ma mocy wypisywania recept. Nie zapomnij również, że wszystkie lecznicze terapie może zlecić ci jedynie lekarz i wówczas wypisać odpowiednie skierowanie.