Jak wyczyścić kaloryfer żeliwny?

Kaloryfery żeliwne najlepiej myć za pomocą specjalnej szczotki do czyszczenia kaloryferów. Dobrze radzi sobie ona z usuwaniem kurzu oraz drobniejszych zabrudzeń. Z kolei w celu usunięcia rdzy z kaloryfera żeliwnego należy wyposażyć się w szlifierkę kątową z zamontowaną ściernicą.

Jak wyczyścić kaloryfer żeliwny?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czyszczenie kaloryferów żeliwnych z kurzu

Zdawałoby się, że kaloryfery żeliwne odchodzą już w niepamięć i zastępują je nowsze grzejniki panelowe i aluminiowe. Tymczasem tego typu kaloryfery idealnie wpisują się w styl retro, który z roku na rok zyskuje na coraz to większej popularności. Należy jednak pamiętać o tym, że pomiędzy żeberkami kaloryferów żeliwnych często gromadzi się kurz, który należy usuwać co najmniej dwa razy do roku — przed sezonem grzewczym i zaraz po nim. Jest to istotne, ponieważ w przeciwnym razie tuż po uruchomieniu grzejników w naszym domu będzie unosił się zapach palonego kurzu.

Dbanie o czystość w kuchni i w całym domu nie musi być żmudne. Na WP radarOkazji znajdziesz wszystko, co potrzebne do usuwania zabrudzeń i kurzu z kaloryferów i innych trudnych zakamarków.

Do czyszczenia kaloryferów żeliwnych z kurzu najlepiej wykorzystać specjalną szczotkę do czyszczenia grzejników. Charakteryzuje się ona długim trzonkiem i lekko spłaszczoną końcówką, wykonaną z mikrofibry. Co istotne, tego typu szczotka jest antystatyczna, co oznacza, że przyciąga kurz, a jednocześnie zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Opcjonalnie do czyszczenia kaloryferów żeliwnych można także wykorzystać szczotkę do czyszczenia butelek. Oprócz szczotki do usuwania kurzu z tego typu grzejników przyda się również ściereczka z bawełny oraz preparat przeciw kurzowy, który opóźni proces ponownego osadzania się kurzu. Osoby, które uchodzą za zwolenników prostych rozwiązań do czyszczenia kaloryferów żeliwnych z kurzu, mogą wykorzystać odkurzacz z zamontowaną ssawką — małą szczotką. Rozwiązanie to jest szybkie i skuteczne — pod warunkiem, że nie musimy usuwać kurzu, który gromadził się wewnątrz kaloryfera co najmniej kilka lat.

Czyszczenie kaloryferów żeliwnych z rdzy

Kaloryfery żeliwne mają to do siebie, że z racji materiału, z którego zostały wykonane, osadza się na nich rdza, która prezentuje się niezbyt estetycznie. Dotyczy to również kilkakrotnie malowanych kaloryferów — zacieki z farby i inne plamy to norma w takim przypadku. Dlatego też od czasu do czasu (najlepiej raz na kilka lat) należy poddawać je gruntownej renowacji. Pierwszym krokiem w odnawianiu swojego kaloryfera żeliwnego jest usunięcie starej farby. Można to zrobić za pomocą delikatnego szlifowania powierzchni grzejnika. Z racji tego, że żeberka kaloryfera żeliwnego mają nieregularny kształt najlepiej wykorzystać do tego celu szlifierki oscylacyjnej. Kolejnym krokiem w renowacji grzejnika jest usuwanie rdzy za pomocą szlifierki kątowej z zamontowaną ściernicą szczotkową, czyli końcówką ze stalowymi drutami lub sztywnymi drutami nylonowymi. Ostatnim etapem renowacji kaloryfera żeliwnego jest malowanie, najlepiej farbą akrylową. Opcjonalnie można użyć także farby do grzejników w sprayu, która jest bardzo łatwa w aplikacji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)