utrzymywanie domu
09-07-2018 (15:26)

Jak zabezpieczyć książki przed kurzem i usuwać z nich zabrudzenia?

Czyszczenie książek z kurzu to jedna z najbardziej uciążliwych czynności podczas sprzątania domu. Każdy egzemplarz trzeba wziąć do ręki i umiejętnie zmieść jego grzbiet. Dużym ułatwieniem jest odkurzacz do książek, czyli małe i poręczne urządzenie, które pozwala szybko pozbyć się zanieczyszczeń bez niszczenia cennych woluminów. By jednak nie używać go zbyt często, dobrze jest poznać kilka sposobów na to, jak zabezpieczyć książki przed kurzem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czyszczenie książek z kurzu to zadanie dla wytrwałych, ale można nieco je sobie ułatwić dzięki odkurzaczowi do książek
Czyszczenie książek z kurzu to zadanie dla wytrwałych, ale można nieco je sobie ułatwić dzięki odkurzaczowi do książek (iStock.com)
WP

Ochrona książek przed kurzem – najskuteczniejsze sposoby

Książki kurzą się niezależnie od tego, czy zostaną ustawione na odkrytej półce, czy wewnątrz witryny. Zabudowany mebel z drzwiczkami pozwala jedynie opóźnić proces osiadania na nich warstwy pyłków i roztoczy, które unoszą się w powietrzu. Największą ochronę książkom zapewniają regały bez szpar w drzwiczkach. By jednak nie chować kolekcji za płytą meblową, warto postawić na zabudowę wykonaną w całości ze szkła, akrylu albo plastiku. Zaleca się też pokrycie okładek folią ochronną, która stanowi barierę nie tylko dla kurzu, ale również dla osadów tłuszczowych i promieniowania UV, które przyczynia się do blaknięcia grzbietów. Aby ograniczyć konieczność czyszczenia książek z kurzu do minimum, można również zainwestować w etui albo pudełka na pojedyncze egzemplarze.

Jak powinno przebiegać czyszczenie książek z kurzu?

WP

Książki można oczyścić z kurzu na wiele sposobów. Ważne, by nie używać do tego wilgotnych ścierek, które potrafią utrwalić zabrudzenia na białym papierze. Najlepiej jest każdy egzemplarz odwrócić zakurzoną częścią w dół i energicznie przekartkować, a następnie przetrzeć książki suchą szmatką albo zamieść je specjalną szczotką do kurzu, pędzlem albo kurzawką (miotełką teleskopową). Można też wykorzystać do czyszczenia książek zwykły odkurzacz z wąską końcówką. Nie wolno przy tym zapominać o usuwaniu kurzu z półek. Do mebli warto używać specjalnych preparatów na bazie wosku, które sprawiają, że kurz osiada na gładkich powierzchniach w niewielkich ilościach. Dobrze jest też posługiwać się mokrymi szmatkami o właściwościach elektrostatycznych. By zapobiec pojawianiu się moli, można dodatkowo nasączyć ściereczki terpentyną. Trzeba tylko pamiętać o tym, że półki powinny wyschnąć, zanim z powrotem trafią na nie książki.

Odkurzacz do książek – urządzenie dla posiadaczy domowych biblioteczek

W czyszczeniu książek z kurzu bardzo pomagają specjalne małe odkurzacze, które dzięki kilku wymiennym końcówkom potrafią dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Wyposażone są w mini szczotki o miękkim włosiu i długi wąż ssący. Bez trudu można je trzymać w ręce dzięki przymocowanemu do zbiornika uchwytowi. Odkurzacze takie działają na akumulator. Da się je wykorzystać nie tylko do sprzątania w biblioteczce, ale także do usuwania kurzu oraz okruchów z klawiatury komputera. Odkurzacze do książek nowszej generacji mają filtr HEPA, który skutecznie zatrzymuje nieczystości w zbiorniku, a przy tym zbiera bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki. Są więc idealne dla każdego miłośnika literatury cierpiącego na alergię bądź astmę.

Odkurzacze, ściereczki i środki do czyszczenia znajdziesz w najniższych cenach na WP radarOkazji.

WP
Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP