Jak załagodzić kaszel? Sprawdzone sposoby na kaszel u dzieci
Pojawienie się kaszlu zawsze świadczy o tym, że u dziecka rozwija się jakaś infekcja lub jego organizm próbuje oczyścić drogi oddechowe z drażniącej substancji, alergenu lub ciała obcego. Sam w sobie kaszel nigdy nie jest przyczyną choroby, ale towarzyszącym jej objawem. Niezależnie od tego, czy jest mokry czy suchy zawsze utrudnia normalne funkcjonowanie, osłabia ciało i odbiera siły. Jak skutecznie radzić sobie z kaszlem u dzieci.
04.10.2016 | aktual.: 06.06.2018 14:55
Skąd się bierze kaszel u dzieci?
Kiedy jakiś czynnik podrażnia błony śluzowe gardła, tchawicy, oskrzeli lub kanalików doprowadzających powietrze do płuc, pojawia się kaszel. Alergeny, takie jak kurz, zwierzęca sierść, pyłki roślin oraz bakterie lub kawałki pokarmu zalęgając w drogach oddechowych, wywołują reakcję obronną organizmu – kaszel. Pojawia się wtedy kaszel suchy lub mokry w zależności od bodźca, który go spowodował. U dzieci, a szczególnie u noworodków i niemowlaków, których układ immunologiczny dopiero zaczyna się uodparniać na zagrażające mu patogeny, każdy nawet najłagodniejszy wirus czy bakteria może wywołać długotrwałą infekcję z kaszlem. Suchy, męczący i uciążliwy kaszel występuje najczęściej przy wirusowych chorobach dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła czy tchawicy. Dziecko kaszle chrapliwie przy przeziębieniu i paragrypie, a szczekająco przy zapaleniu krtani. Długotrwałe wdychanie substancji drażniących, takich jak dym papierosowy czy chemikalia również przyczynia się do powstawania uporczywego suchego kaszlu. Leczony, ale mimo to utrzymujący się przez dłuższy czas suchy nocny kaszel może świadczyć o tym, że dziecko cierpi na astmę. W tej przewlekłej chorobie zwężające się kanaliki oskrzelowe utrudniają swobodny przepływ powietrza i powodują m.in. suchy meczący kaszel u dzieci pojawiający się w trakcie wysiłku, przy zetknięciu z alergenem, na zimnym powietrzu oraz w trakcie przeziębienia.
Jakie wirusy i bakterie powodują kaszel?
Wirusem często atakującym niemowlaki jest wirus RSV, któremu oprócz kataru i umiarkowanej gorączki towarzyszy mokry kaszel. Infekcja ustępuje po ok. 2 tygodniach, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów choroby. Na kaszel dla dziecka podaje się więc syropy mukolityczne rozrzedzające wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiające jej odksztuszanie. Podczas infekcji lekarze zalecają również wykonywanie inhalacji oczyszczających płuca i oskrzela ze śluzu, żeby nie doszło u dziecka do niewydolności oddechowej lub pojawienia się astmy oskrzelowej. Krup, a inaczej podgłośniowe zapalenie krtani, na które chorują dzieci poniżej 2. r.ż. wywołuje wirus paragrypy. Charakterystyczny szczekający kaszel pojawia się w nocy, a maluch wydaje świszczące odgłosy przy oddychaniu. Choroba samoistnie ustępuje po ok. 2-3 dniach, a żeby złagodzić kaszel stosuje się inhalacje z dodatkiem soli lub leków sterydowych (tylko w cięższych przypadkach). Bezproduktywny (niewykrztuśny) i uporczywy kaszel połączony z trudnościami w złapaniu oddechu wskazuje na zakażenie pałeczką krztuśca. Choroba zakaźna wywołana bakterią Bordetella pertussis atakuje dzieci od 0 do 4 lat. Pałeczka uszkadza błonę śluzową krtani, tchawicy i oskrzeli, a wydzielane przez bakterię toksyny prowadzą do zmian w drogach oddechowych. Dlatego krztusiec leczy się antybiotykowo, a dla zapobiegania infekcji stosuje szczepionkę. Raz przebyta choroba uodparnia organizm, jednak ponowne zarażenie jest niewykluczone. Więcej informacji dotyczących kaszlu u dzieci znajduje się na stronie http://www.kaszeludzieci.pl/mucosolvan-mini.html.
Co na kaszel u dziecka?
Rozpoczynając leczenie kaszlu u dzieci, określa się jego charakter. Na kaszel suchy stosuje się zupełnie inne środki niż na kaszel mokry, dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniego leczenia. Podczas wizyty pediatra wskaże na pochodzenie kaszlu i zdecyduje, co podać na kaszel u dziecka. W przypadku męczącego i bezproduktywnego kaszlu podaje się środki łagodzące objawy i hamujące napady kaszlowe. Bez recepty dostępne są preparaty działające obwodowo i uśmierzające podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych. Środki ze składnikami roślinnymi, takimi jak korzeń prawoślazu, liście podbiału, babka lancetowata oraz kwiat dziewanny mogą być bezpiecznie podawane maluchom. Silniejsze leki przeciwkaszlowe wydawane na receptę i działające ośrodkowo (hamująco na ośrodek oddechowy w mózgu) skutecznie łagodzą kaszel, jednak mogą być podawane dzieciom dopiero od 6. r.ż. ze względu na zawarte w nich substancje opioidowe. Na kaszel mokry, któremu towarzyszą duże ilości zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, podaje się leki mukolityczne, czyli rozrzedzające śluz i ułatwiające jego odkrztuszanie. Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci to także naturalne metody, takie jak inhalacje, oklepywanie oraz odpowiednie nawilżanie pomieszczeń, w których dziecko przebywa. Przy infekcjach wirusowych warto zastosować leki wspomagające odporność i pomagające organizmowi uporać się z chorobą.
Sprawdzone sposoby na kaszel u dzieci to przede wszystkim naturalne metody łagodzące ten uciążliwy objaw infekcji. Przy kaszlu dziecko powinno pić jak najwięcej płynów, żeby nawilżać drogi oddechowe, inhalować się, żeby rozrzedzać wydzielinę i być oklepywane, żeby usuwać zalegający śluz.