Jak zrobić sushi? Składniki i kalorie w sushi
Sushi to japońska potrawa, której podstawowym składnikiem jest gotowany ryż z dodatkiem octu ryżowego. Można ją przyrządzać na wiele sposobów, komponując ryż z owocami morza, wodorostami, warzywami czy tofu. Jak przyrządzać sushi? Ile kalorii znajduje się w sushi?
Sushi - podstawowe informacje
Sushi to pochodząca z Japonii potrawa, która ma imponująco wiele odmian i doskonale smakuje z przeróżnymi dodatkami. Sushi jest kompozycją odpowiednio zaprawionego ryżu, ryb, warzyw, grzybów i owoców morza.
Pierwsze wzmianki o sushi pojawiły się w 718 roku w zbiorze praw “Yorituyro”, w którym sushi było przykładem zapłaconego w naturze podatku. Przez lata proces przygotowywania sushi zmieniał się i dopiero na początku XVIII został on doprowadzony do perfekcji. Sushi jada się pałeczkami lub palcami, a jego kawałki macza się w sosie sojowym.
Aby w pełni zasmakować sushi, między kolejnymi porcjami przegryza się marynowany imbir oraz wasabi, czyli ostrą zieloną pastę wykonaną z odmiany chrzanu. Sushi najczęściej podaje się z zieloną herbatą.
Kaloryczność sushi
Trudno jednoznacznie określić kaloryczność sushi, gdyż liczba kalorii jest uzależniona od składników użytych do wykonania tej potrawy. Pełen zestaw sushi może dostarczać nawet 1000 kcal. Aby zliczyć kaloryczność zjedzonego sushi, należy przyporządkować liczbę kalorii do każdego rodzaju sushi.
Sztuka sushi nigiri dostarcza od 45 do 75 kcal. Sushi maki natomiast dostarcza od 20 do 85 kcal na sztukę. Ta rozbieżność kaloryczna wynika z różnorodności składników, które stanowią bazę sushi. Najmniej kaloryczne są te kawałki, które składają się ogórków, warzyw czy glonów. Najwięcej kalorii dostarczają kawałki sushi z łososiem, makrelą czy ośmiornicą
Jak przyrządzić sushi? Podstawowe zakupy
Sushi można samodzielnie przyrządzić w domu. Jednak, aby przygotować sushi, wcześniej trzeba zaopatrzyć się w konkretne produkty. Na liście zakupowej powinny znaleźć się:
- Ryż do sushi - najlepiej kupić ryż, który jest przeznaczony do robienia sushi. Raczej odradza się kupowanie ryżu, którego używamy w zupach czy codziennych daniach.
- Glony - czy też wodorosty, znane jako nori. Przy wyborze nori warto zwrócić uwagę, by nie były zbyt cienkie, bo będą się rozrywać podczas zawijania.
- Ocet ryżowy - potrzebny jest do zaprawienia ryżu. Odradza się zastępowania octu ryżowego zwykłym octem, ponieważ zepsuje to nie tylko ryż, ale cała potrawa straci smak.
- Wasabi - czyli japońska odmiana chrzanu. Wasabi można kupić w proszku lub w tubce.
- Sos sojowy - to japoński fermentowany sos, który uzyskuje się z mieszaniny soi, pszenicy, wody i soli.
- Imbir marynowany - dostępne są dwa rodzaje imbiru: biały i różowy. Wybór zależy od osobistych upodobań. Sprzedawany jest w słoikach, ale taniej można go kupić na wagę.
Jak zrobić sushi? Dodatkowe składniki
Sushi jest potrawą, którą można dowolnie modyfikować. Bogactwo składników, które z powodzeniem dodaje się do sushi powoduje, że można przyrządzić danie, które każdemu będzie smakować. Wśród składników, z których naczęjściej komponuje się sushi, wymienia się sałatę, awokado, ogórki, łososia, krewetki, paluszki krabowe, sezam biały i czarny.