Stawia ogon na baczność? Kot daje ci znak

Każdym swoim gestem i ruchem ogona kot próbuje nam coś powiedzieć. Aby relacja z naszym pupilem dobrze się układała, warto poznać jego język. Jak wyjaśnia lekarka weterynarii i kocia behawiorystka Joanna Modrzyk, w szczególności warto obserwować ogon.

Tak należy odczytywać zachowania kota (zdjęcie ilustracyjne)
Tak należy odczytywać zachowania kota (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Warto mieć świadomość, że największy wpływ na to, jak w przyszłości będzie się zachowywał kot, ma okres od drugiego do ósmego tygodnia życia. Jeśli wtedy nie zostanie odpowiednio zsocjalizowany, będzie mu trudno nauczyć się wspólnego życia z człowiekiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kot na bieżni próbuje zjeść rybę. Zabawne nagranie hitem sieci

Koty komunikują się za pomocą mimiki i gestów. Uszy skierowane do góry i normalne źrenice to oznaka zadowolenia. Z kolei uszy na boki i rozszerzone źrenice mogą wskazywać na strach. Obserwacja tych sygnałów pozwala na lepsze zrozumienie nastroju pupila i unikanie niepożądanych sytuacji.

"Widząc takie znaki, najlepiej zejść naszemu przyjacielowi z drogi i zapewnić mu spokojne i bezpieczne miejsce, gdzie może się wyciszyć" - pisze Joanna Modrzyk w "Newsweeku".

Jak odczytywać emocje kota?

Także pozytywne emocje u zwierzaka możemy odczytywać z jego gestów. Kiedy lekko mruży oczy, a źrenice ma normalnej wielkości, sygnalizuje nam, że jest zadowolony i podobają mu się czułości. Gdy stawia uszy na sztorc i pokazuje małżowinę, a źrenice mu się rozszerzają, to znak, że chciałby się pobawić.

Najważniejszym barometrem kocich emocji pozostaje jednak ogon. Jeśli stoi on na baczność, to znaczy, że kot jest przyjaźnie nastawiony. Trzęsący się ogon w tej samej pozycji sygnalizuje bardzo pozytywne nastawienie. Gdy ogon zaczyna się opuszczać, to znak, że kot jest niepewny. Gdy ogon schowa się pomiędzy tylne łapki, pokazuje to postawę uległą. Jak przypomina lekarka, należy pamiętać, że koci i psi ogon machający na boki sygnalizują odwrotne emocje - u psa to zadowolenie, u kota złość lub irytacja. Jeśli porusza się sama końcówka ogona, to znak, że kot jest czymś wyjątkowo mocno zainteresowany.

Znaczenie zabawy w życiu kota

Nie możemy zapominać, że koty mają silny instynkt łowiecki, który można zaspokoić poprzez zabawę. Wędki dla kotów to doskonałe narzędzie do symulacji polowania, co pomaga w rozładowaniu napięcia i poprawie nastroju zwierzęcia. Dodatkowo regularna zabawa wzmacnia więź między kotem a właścicielem.

"Wbrew pozorom celem nie jest upolowanie ofiary i jej spożycie. Dla kota najistotniejszy jest proces zdobywania i wykonywania następujących po sobie określonych czynności, co daje mu poczucie rozładowania wewnętrznego napięcia oraz silnego popędu wdrukowanego w strukturę jego mózgu" - wyjaśnia Joanna Modrzyk.

Niezaspokojone potrzeby łowieckie i pielęgnacyjne mogą prowadzić do problemów behawioralnych. Przesadne wylizywanie się przez kota może być oznaką lęku. Właściciele powinni zwracać uwagę na takie zachowania i w razie potrzeby szukać pomocy u specjalistów.

Zrozumienie kociej komunikacji i potrzeb to klucz do harmonijnego współżycia z tymi fascynującymi zwierzętami. Obserwacja i nauka odczytywania sygnałów wysyłanych przez kota mogą znacząco poprawić jakość relacji z pupilem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)