Jaką lodówkę kupić?

Lodówka to najważniejsze urządzenie AGD w kuchni. Jej zakup jest inwestycją na lata, a parametry w znacznym stopniu wpływają na komfort życia całej rodziny. Jaką lodówkę kupić? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jaką lodówkę kupić?
Źródło zdjęć: © iStock.com

07.08.2018 | aktual.: 29.05.2019 09:42

Lodówka dwudrzwiowa odpowiada na potrzeby tych, którzy robią duże zapasy żywnościowe. Lodówka z kostkarką to idealna propozycja dla miłośników orzeźwiających koktajli. Natomiast mała lodówka retro najlepiej sprawdza się w kuchni nawiązującej stylem do mody przedwojennej. Wybór zależy więc od tego, co uznajemy za priorytet.

Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki?

Nowoczesne lodówki potrafią zachwycać designem. Da się je idealnie dopasować do kuchni utrzymanej w każdej kolorystyce. Modele czerwone, zielone, niebieskie, a nawet we wzory nie należą już do rzadkości. Wygląd nie jest jednak tym, co powinno mieć decydujący wpływ na wybór sprzętu. Przed zakupem lodówki należy zwrócić szczególną uwagę na kilka innych czynników:

  • Lodówka – klasa energetyczna

Klasa energetyczna to parametr oznaczający zużycie energii elektrycznej w odniesieniu do normy ustalonej przez UE. Klasę energetyczną lodówki określa się literami alfabetu od A do G, gdzie A oznacza najmniejsze, a G największe zużycie energii. W sprzedaży są również sprzęty AGD o klasie A+, A++ i A+++ – każda potrzebuje o 10 procent mniej prądu niż poprzednia. Świadomość tego, ile energii będzie zużywała lodówka, jest niezmiernie ważna, ponieważ urządzenia tego praktycznie nie odłącza się od zasilania, co generuje koszty.

  • Lodówka z zamrażarką czy bez?

Obecność zamrażalnika i jego umiejscowienie. Lodówka z funkcją zamrażania to bardzo wygodne rozwiązanie do niewielkiego domu, gdzie brakuje przestrzeni na dostawienie oddzielnego urządzenia chłodzącego. Mniejsze drzwiczki mogą znajdować się na dole lub na górze lodówki. Ta druga opcja zalecana jest osobom, które nie mają problemu ze schylaniem się oraz rodzinom z dziećmi.

  • Lodówka dwudrzwiowa czy jednodrzwiowa?

Rodzaj drzwiczek. Lodówki otwierają się na prawą lub na lewą stronę. Wybór zależy od tego, jak umeblowana jest kuchnia. Można zdecydować się na model jednodrzwiowy, dwudrzwiowy lub side by side (z dwojgiem drzwi otwieranych na zewnątrz). Najwięcej mieści się w lodówkach side by side, bo są to urządzenia szersze niż standardowe. Aby ustawić je w kuchni, trzeba więc dysponować sporą ilością miejsca.

  • Wyposażenie lodówki

W każdym urządzeniu chłodzącym znajdują się co najmniej jeden agregat i jeden termostat, czyli części odpowiadające za utrzymywanie temperatury. Jeśli wewnątrz lodówki zamontowane zostały po dwa agregaty i termostaty, możliwe jest oddzielne regulowanie parametrów chłodziarki i zamrażarki, a nawet czasowe odłączenie tylko jednej części. Przy takim rozwiązaniu jednak trzeba liczyć się z większymi rachunkami za prąd.

Specyficzną konstrukcją charakteryzują się lodówki do zabudowy, które nie mają wierzchniej przesłony. Ukryte wewnątrz szafki idealnie stapiają się z umeblowaniem kuchni.

W nowoczesnych lodówkach coraz popularniejsza jest funkcja No Frost, która zapobiega osadzaniu się szronu na wewnętrznych ściankach, a tym samym zmniejsza wilgotność powietrza. W suchym środowisku produkty żywnościowe dłużej utrzymują świeżość. Do dodatkowych funkcji należą też samozamrażanie, kostkarka do lodu, systemy Multi-Airflow i Antyfinger Print, a także powłoka antybakteryjna.

Jaką lodówkę wybrać?

Wybór lodówki w dużym stopniu podyktowany jest możliwościami finansowymi rodziny. Najtańsze modele reprezentują niską klasę energetyczną, nie mają wbudowanego zamrażalnika i nie oferują niczego poza chłodzeniem. Urządzenie o wysokości nieprzekraczającej 100 cm można kupić już w cenie poniżej 500 zł.

Na drugim biegunie znajdują się nowoczesne wielokomorowe lodówki, które są w stanie pomieścić blisko 400 l żywności i kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Do kuchni w standardowych gospodarstwach domowych najczęściej wybierane są jednak modele ze średniej półki cenowej (1500–3500 zł). Wiele wydajnych lodówek dla całej rodziny oferują tacy producenci, jak Bosch, Beko, Samsung, Siemens, Electrolux i Whirlpool. Najbardziej opłaca się kupować lodówki klasy A, bo różnica w cenie między takimi modelami a tańszymi urządzeniami bardzo szybko się zwraca dzięki niewielkiemu zużyciu prądu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)