Trwa ładowanie...
d55uljj

Jaki wpływ na nasz organizm ma lakier do paznokci?

Większość kobiet regularnie maluje paznokcie, ale żadna z nas nie ma pojęcia, jaki wpływ ma ten chemiczny kosmetyk na nasz organizm. Duke University i amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group przeprowadziły badanie, którego wyniki niejedną z was mogą wprawić w osłupienie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaki wpływ na nasz organizm ma lakier do paznokci?
(Fotolia)
d55uljj

W eksperymencie wzięły udział 24 Amerykanki. Zaraz po tym, jak każda z nich pomalowała paznokcie lakierem do paznokci, naukowcy zaczęli badać reakcję ich organizmów. Według wyników opublikowanych na stronie internetowej OrganicHealthTeam.com, w komórkach tych kobiet zgromadziły się substancje toksyczne.

Badacze znaleźli u nich niebezpieczny dla zdrowia fosforan difenylu. Okazuje się, że ten trujący związek rozprzestrzenił się w organizmach kobiet po upływie 10-14 godzin. Naukowcy postanowili dokładnie przyjrzeć się 10 różnym lakierom i zauważyli, że ta niezdrowa substancja znajdowała się w każdym z nich (w dwóch przypadkach była obecna w śladowych ilościach).

Fosforan difenylu zaburza proces powstawania hormonów, więc częste stosowanie lakierów może skutkować zahamowaniem rozwoju organizmu. Jest niebezpieczny szczególnie dla zdrowia dziewcząt w okresie dojrzewania. Co ciekawe, w składzie kosmetyków nie został on wymieniony. Poza tym w emaliach do paznkoci znalazły się inne toksyczne substancje: formaldehyd, toluen i ftalan dibutylu.

d55uljj

Podziel się opinią

Share

d55uljj

d55uljj