Jakie płytki do kuchni – małe czy duże?

Pierwszym krokiem do stworzenia estetycznej, a przy tym praktycznej przestrzeni kuchennej jest wybór kafelek. W związku z tym trzeba sobie zadać pytanie: jakie płytki do kuchni – małe czy duże – sprawdzą się lepiej? Porównujemy obydwa rozwiązania, biorąc pod uwagę lokalizację kafelek.

Jakie płytki do kuchni – małe czy duże?
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.11.2018 | aktual.: 14.06.2019 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Małe i duże płytki kuchenne – najpopularniejsze rozmiary

Z formatami płytek ceramicznych do kuchni trudno być na bieżąco, bo producenci potrafią zaskakiwać z sezonu na sezon. Nie jest już nawet oczywiste, gdzie przebiega granica między dużymi a małymi kafelkami. Bezpieczne wydaje się więc wyodrębnienie również grupy płytek w średnim rozmiarze, obejmującej wszelkie nietypowe formaty.

Bardzo małe płytki do kuchni to kwadraty o boku długości ok. 5 cm, które wykorzystuje się do układania mozaik na ścianach, najczęściej w przestrzeni między górnymi a dolnymi szafkami. Bardzo duże płytki można natomiast dostać w rozmiarze 60x60, 80x80 lub nawet 100x 100 cm. Kwadratowe kafelki nie są jednak jedyną opcją. Ostatnio zostały wręcz zepchnięte na margines przez płytki o kształcie prostokątnym, które szczególną popularnością cieszą się w wariancie subway (o standardowych wymiarach 10x20 cm).

Na bogatym rynku ceramiki kuchennej nietrudno znaleźć również płytki inspirowane innymi formami geometrycznymi, jak np. heksagonalne, oktagonalne czy okrągłe – w pełnej gamie rozmiarów i wzorów. W ich przypadku nie sposób wyznaczyć jakichkolwiek standardów wielkości. Wszystko zależy od pomysłu producenta. Małe płytki dekoracyjne bardzo często występują poukładane w bliskiej odległości od siebie na siatkach, które są sporym ułatwieniem podczas układania wzorów na ścianach.

Płytki podłogowe do kuchni – małe czy duże?

Szczególną uwagę na parametry płytek do kuchni trzeba zwrócić, wybierając pokrycie podłogi. Liczą się tu przede wszystkim twardość, nasiąkliwość i odporność na ścieranie, ale nie bez znaczenia pozostaje też rozmiar. Wielu architektów na podłodze widziałoby raczej małe aniżeli duże płytki, ponieważ powstaje pomiędzy nimi minimalna ilość rowków i wgłębień, w które mogłyby się dostawać ziemia, piasek i inne zanieczyszczenia znajdujące się na podeszwach butów. Co więcej, takie płytki są bardzo łatwe w montażu, a ich jednolita (a więc minimalistyczna) powierzchnia potrafi nadać kuchni nowoczesnego charakteru. Niestety, duże płytki podłogowe generują spore straty materiału podczas przycinania do pożądanego rozmiaru.

Płytki ścienne do kuchni – małe czy duże?

Jeśli chodzi o płytki ścienne do kuchni, daje się zauważyć odwrotną tendencję niż w przypadku płytek podłogowych. Drobne kafelki mają ogromny potencjał dekoracyjny – można je łączyć w rozmaitych konfiguracjach i układać z nich wzory, które sprawiają, że aranżacja kuchni nabiera oryginalności. Dostępne są kolekcje zdobione w stylu hiszpańskim lub pokryte malunkami nawiązującymi do sztuki kulinarnej. Takie płytki kuchenne czynią wnętrze swojskim i przytulnym. Mają jednak jeszcze inne zalety. Konieczność ich docinania jest ograniczona do minimum, a kiedy jedna zniszczy się wyniku niefortunnego uderzenia, wyjęcie płytki i wstawienie nowej nie będzie stanowiła dużego problemu.

Komentarze (1)