FitnessJedz warzywa i owoce, będziesz mieć dobry humor

Jedz warzywa i owoce, będziesz mieć dobry humor

Jedz warzywa i owoce, będziesz mieć dobry humor
Źródło zdjęć: © 123RF
27.09.2014 14:02, aktualizacja: 28.09.2014 18:30

Jedzenie owoców i warzyw koreluje z poziomem zdrowia psychicznego – wynika z badań naukowców opublikowanych przez magazyn „BMJ Open”.

Częste jedzenie owoców i warzyw wiąże się z dobrym zdrowiem psychicznym - wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii.

Zaobserwowano, że wśród osób jedzących tego typu produkty 5 razy dziennie aż 33,5 proc. deklarowało dobre samopoczucie w porównaniu z 6,8 proc. spośród badanych rzadko sięgających po zieleninę.

Prowadzi to do następującego wniosku – im częstsze spożycie owoców i warzyw, tym wyższa szansa na pełnię sił umysłowych.

- Tylko zachowania obejmujące konsumpcję owoców i warzyw oraz palenie papierosów konsekwentnie korelowały z wysokim lub niskim poziomem dobrostanu psychicznego. Rezultaty niniejszych badań sugerują, że spożywanie owoców i warzyw może pełnić istotną rolę w zachowaniu nie tylko zdrowia fizycznego, ale także psychicznego w całej populacji – mówi dr Saverio Stranges, jeden z badaczy.

Niski poziom dobrego samopoczucia jest ściśle związany z występowaniem problemów i chorób umysłowych. Jednak, jak przekonują autorzy badania, wysoki poziom dobrostanu psychicznego nie powinien być utożsamiany wyłącznie z brakiem objawów świadczących o zaburzonej psychice, bowiem składa się na niego wiele różnych czynników: optymizm, poczucie szczęścia, poczucie własnej wartości, elastyczność, czy dobre relacje z innymi. Wysoki poziom dobrostanu psychicznego to stan, dzięki któremu ludzie świetnie się czują i dobrze funkcjonują, nawet pod względem fizycznym.

- Wyniki naszego badania dostarczają kolejnego dowodu na to, że konsumpcja warzyw i owoców może być jednym z czynników pozwalających utrzymać dobre zdrowie psychiczne, a jednocześnie zapobiegać chorobom serca i nowotworom - podsumowuje prof. Sarah Stewart-Brown, współautorka badania.

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Te związki organiczne wpływają na działanie wszystkich układów naszego ciała, regulują wydzielanie hormonów, odpowiadają za prawidłową kondycję skóry czy wspomagają metabolizm. Ich niedobór prowadzi do wielu poważnych chorób, dlatego bardzo ważne jest, aby codziennie spożywać wiele produktów bogatych w witaminy.
W jakich owocach znajdziemy ich najwięcej?

(PAP) ooo/ krf/