Niektóre produkty działają na nasz organizm jak ciepły sweterek. Przyjemnie rozgrzewają nas od środka.
Niektóre produkty działają na nasz organizm jak ciepły sweterek. Przyjemnie rozgrzewają nas od środka. Gdy za oknem panuje chłód, warto skupić się na zdrowych składnikach, które oprócz rozgrzewającej mocy dostarczą nam potrzebnych przeciwutleniaczy i chronią przed przeziębieniem. A są to m.in. czekolada, chili, brukselki czy mało popularna, a bardzo zdrowa czarna fasola. Przygotowaliśmy proste pomysły na dania, od których od razu zrobi Wam się cieplej.
Gorąca czekolada z cynamonem
Kubek tego rozgrzewającego napoju dostarczy nam przede wszystkim magnezu, który dobrze wpływa na nasz układ nerwowy. Unikajmy jednak gotowych miksów, bo są kaloryczną bombą. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu i przygotować ją samodzielnie. Koniecznie z gorzkiej czekolady dobrej jakości i przypraw korzennych.
Składniki:
300 ml mleka, 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady, 6 łyżek śmietanki 30 proc., 2 łyżki cukru, 1/2 łyżeczki cynamonu, 1/2 łyżeczki przyprawy do piernika
Przygotowanie:
Do garnka wlewamy mleko i śmietankę. Dodajemy cukier, cynamon i przyprawę do piernika. Podgrzewamy, aż cukier się rozpuści. Czekoladę łamiemy na małe kawałki i wrzucamy do garnka. Gotujemy cały czas mieszając, aż czekolada się rozpuści. Przelewamy do kubków.
Rozgrzewająca owsianka z kurkumą
Jedna miseczka dostarcza niezbędną porcję węglowodanów i błonnika, który niweluje uczucie głodu i syci na dłużej. Owies i jego przetwory to doskonałe źródło białka, a także witaminy B6, która odpowiada za poprawę pamięci i koncentrację.
Składniki:
80 g błyskawicznych płatków owsianych, 250 ml mleka, 1/2 łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki kardamonu, szczypta soli, 1 łyżka syropu klonowego, garść rodzynek, garść migdałów, 1 łyżeczka domowej konfitury, np. z malin.
Przygotowanie:
Płatki zalej mlekiem, dodaj przyprawy i łyżeczkę konfitury. Gotuj przez około 5 minut w rondelku na wolnym ogniu. Przykryj i odstaw na kilka minut. Przelej do miseczki. Posyp rodzynkami, migdałami. Polej syropem klonowym.
Zupa z czarnej fasoli
Mamy propozycję dla tych, którym zupa z dyni po prostu się znudziła. Pyszny, rozgrzewający krem ze sporą dawką witamin można zrobić z czarnej fasoli. Ta słodkawa roślina strączkowa nie jest tak popularna jak jej czerwona czy biała odmiana. Warto jednak mieć ją w kuchni, bo jak wynika z badań opublikowanych w "Journal of Agricultural and Food Chemistry" ma nawet 40 razy więcej przeciwutleniaczy od najbardziej popularnej w polskich kuchniach fasoli białej.
Składniki:
250 g czarnej fasoli suchej, 3 pomidory, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 3 marchewki, 2 liście laurowe, 1 łyżeczka mielonego kuminu, 1/2 łyżeczki cząbru, 1 łyżeczka ostrej papryki, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1 łyżka oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Fasolę moczymy przez noc. Następnego dnia gotujemy przez około godzinę z liśćmi laurowymi. Cebulę i czosnek siekamy. Podsmażamy na oliwie i przekładamy do garnka. Dodajemy pokrojoną drobno lub startą na tarce marchewkę. Dodajemy pomidory bez skóry. Dodajemy ugotowaną fasolę. Całość zalewamy wodą tak, by jedynie przykryć warzywa. Gotujemy przez około 20 minut. Po tym czasie zupę doprawiamy przyprawami, dodajemy koncentrat. Miksujemy blenderem na gładki krem.
Brukselki z pieca
Niewielkie zielone główki ze względu na swoje właściwości są nazywane warzywami młodości. Już 150 g tych warzyw wystarczy, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Ich smak można podkreślić ostrymi przyprawami albo sosami, które dodatkowo rozgrzeją nas w chłodne dni.
Składniki:
1 kg brukselki, 5 łyżek oliwy, 2 ząbki czosnku, 2 łyżeczki musztardy, 1/2 szklanki drobiowego bulionu, sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Do miseczki wlewamy oliwę, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz. Mieszamy. Brukselkę myjemy, suszymy i przekładamy do naczynia żaroodpornego. Polewamy przygotowanym sosem i pieczemy przez 40 min. W 200 stopniach Celsjusza. Na kilka minut przed końcem brukselkę polewamy bulionem i rozrobioną w odrobinie wody musztardą.
Ciasteczka jaglane z orzechami włoskimi i jabłkami
Kasza jaglana ma właściwości rozgrzewające, a orzechy włoskie są źródłem dobrej jakości białka. Dostarczają nam także zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Zawarta w nich L-arginina pozytywnie wpływa na serce. Z kolei imbir pomaga na wszelkie dolegliwości związane z przeziębieniami.
Składniki:
1/2 szklanki kaszy jaglanej, 2 banany, 100 g orzechów włoskich, 1 marchew, 1 jabłko, 100 g migdałów, 2 łyżki cukru trzcinowego, 1 cm korzenia imbiru, szczypta soli
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną zalewamy szklanką wody, solimy i gotujemy. Jabłka i marchew obieramy i ścieramy na tarce. Banana rozgniatamy widelcem. Orzechy włoskie siekamy, imbir trzemy na tarce o małych oczkach. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Łyżką nakładamy porcje na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem. Pieczemy przez 30 minut w 180 stopniach Celsjusza.