FitnessJedzenie przed snem? Można, a nawet trzeba

Jedzenie przed snem? Można, a nawet trzeba

Jedzenie przed snem? Można, a nawet trzeba
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Kłopoty ze snem to fanaberia „komputera” w naszym mózgu. W ciągu dnia otwieramy w nim tysiące przeglądarek, których, niestety, nie da się zamknąć jednym przyciskiem. Dlatego przed snem przewijają nam się obrazy, które zabierają energię i nie pozwalają zasnąć.

W przypadku mózgu delete nie działa tak jak w komputerze, ale można spróbować sobie pomóc. Specjaliści zajmujący się snem wyliczają dziesiątki sposobów na poprawę snu i obalają kolejne mity.
Powinniśmy spać osiem godzin na dobę, nie powinniśmy jeść przed snem, powinniśmy celebrować rytuały związane z zasypianiem… Tych „powinniśmy” w kwestii spania jest bardzo dużo. Tymczasem, bez względu na stosowanie się do tych zaleceń, okresowe i długotrwałe problemy z bezsennością ma większość ludzi i to w każdym wieku.

1 / 6

Ponad 8 godzin? To dużo za dużo!

Obraz
© 123RF.COM

Do tej pory przekonywano nas, że powinniśmy spać przynajmniej osiem godzin na dobę. Tymczasem pojawiły się badania, że przesypianie aż jednej trzeciej doby jest niezdrowe.
Prof. Franco Cappuccio z University of Warwick w Wielkiej Brytanii przeanalizował informacje o długości nocnego odpoczynku miliona osób. Uczestników badania podzielono na trzy grupy – śpiących mniej niż sześć godzin, śpiących od sześciu do ośmiu godzin i śpiących jeszcze dłużej. Okazało się, że śmiertelność w grupie tych, którzy śpią najdłużej, jest aż o jedną trzecią wyższa.
Badania profesora z Caventry potwierdzają też wnioski amerykańskich badaczy snu. Na Uniwersytecie w Arizonie poproszono ochotników, by przez miesiąc spali codziennie dłużej o dwie godziny. Wszyscy (!) skarżyli się na gorszy nastrój, a większość na bóle kręgosłupa.
Jaki wniosek? Nie ma co przywiązywać się do tego, że osiem godzin snu to ideał, do którego należy dążyć. W zupełności wystarczy nam spanie przez pięć, sześć godzin.

2 / 6

Jedzenie przed snem? Dlaczego nie

Obraz
© 123RF.COM

Shea Morrison, znana australijska ekspertka od snu, rozprawia się z kolei z zakazem jedzenia przed snem, jaki od lat wtłaczano nam do głowy. Jej badania (na ponad 500-osobowej grupie ochotników) potwierdziły dobre skutki jedzenia bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Oczywiście nie może to być krwisty befsztyk, ale już kanapka z biały serkiem czy szynką jak najbardziej.
Jej zdaniem nie ma nic bardziej irytującego przy zasypianiu, niż słuchanie własnego głodnego żołądka. Dodatkowo, wielu głodnych ludzi jest złych – próba zasypiania w takim nastroju, tylko utrudni zamknięcie oczu.

3 / 6

Późne zasypianie to dobry sen

Obraz
© 123RF.COM

Chodzisz spać późno? To dobrze. Widocznie tego potrzebuje twój organizm – to z kolei wnioski prof. Michaela Perlisa z Uniwersytetu Pensylwanii. Badając 539 osób dowiódł on, że ci, którzy cierpią na bezsenność, nawet kiedy kładą się spać wcześnie, to i tak wstają późno i przez cały dzień walczą potem z sennością.
Wniosek? Lepiej położyć się później, czytając np. książkę, niż „liczyć barany” i obserwować, jak rośnie nasza złość na siebie i świat.

4 / 6

Nie śpisz? To nie śpij

Obraz
© 123RF.COM

Wszyscy wiemy, jaką torturą jest zmuszanie się do zaśnięcia, kiedy sen nie przychodzi. Naukowcy z uniwersytetu w Glasgow proponują coś zupełnie innego – odkryli, że ludzie z bezsennością, którym kazano leżeć w łóżkach z otwartymi oczami i nie spać, zasypiali szybciej! Takie psikusy robi nam nasz mózg.

5 / 6

Stopy spod kołdry?

Obraz
© 123RF.COM

Choć od dawna wiemy, że przewietrzona i chłodna sypialnia sprzyja zasypianiu, udowodniono, że lepiej zaśniemy, kiedy dodatkowo nie będziemy przegrzewać stóp. Pomaga wystawienie stóp spod kołdry, by regulacja temperatury ciała z temperaturą otoczenia była prawidłowa. Oczywiście wystawiamy stopy bez skarpetek.

6 / 6

Gimnastyka wieczorem a nie rano

Obraz
© 123RF.COM

Choć wydaje nam się, że najlepszą porą na ćwiczenia jest poranek, bo dodaje nam energii na cały dzień, okazuje się, że kiedy ćwiczysz po 19.00 twój sen jest mocniejszy i zdrowszy. Badania przeprowadzone na Appalachian State University jednoznacznie to potwierdziły. To dobra wiadomość dla tych, dla których poranna rozgrzewka jest torturą.

Źródło artykułu:WP Kobieta
stopysenbudzik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)