Trwa ładowanie...

Jedzenie tych produktów prowadzi do fizycznego uzależnienia

Popularne i lubiane jedzenie, takie jak pizza, słodycze, czy czekolada może wywołać te same co narkotyki mechanizmy aktywujące ośrodki nagrody mózgu. Do takiego wniosku po badaniach doszli naukowcy z Uniwersytetu Michigan.

Share
Jedzenie tych produktów prowadzi do fizycznego uzależnienia
Źródło: 123RF
d3fzk63

Popularne i lubiane jedzenie, takie jak pizza, czy słodycze, może wywołać te same co narkotyki mechanizmy aktywujące ośrodki nagrody mózgu. Do takiego wniosku po badaniach doszli naukowcy z Uniwersytetu Michigan.

Jedząc niektóre produkty, odczuwamy przyjemność. Chętnie więc wracamy do tych potraw. Określone składniki uzależniają konsumentów. Jak wskazują eksperci, już wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że niektóre pokarmy przetworzone z zawartością określonych węglowodanów i tłuszczów są w stanie wywołać zachowania podobne do uzależnienia. Teraz pokazano, że u ludzi niektóre rodzaje żywności powodują, iż mózg odczuwa przyjemność i ponownie do niej dąży.

Okazało się, że wysoko przetworzona żywność, częściej działa na mózg tak jak narkotyki niż nieprzetworzone produkty spożywcze, takie jak pszenica czy ryby. Niebezpieczne jest jedzenie z dużą ilością soli, tłuszczów i cukru.
Te składniki oddziałują na receptory dopaminy, co ma miejsce także, gdy ktoś zażywa narkotyki. Jedzenie tych produktów prowadzi do fizycznego uzależnienia. Gdy zaczyna się unikać żywności tego rodzaju, receptory dopaminy nie są stymulowane, a organizm odczuwa niedostatek, dając sygnały do zmiany nieprzyjemnego stanu rzeczy, co rozwija uzależnienie.

d3fzk63

Naukowcy uważają, że wyniki badań mogą być bardzo pomocne w leczeniu nadwagi i otyłości. Być może skuteczne podejście to takie, które przypomina działanie na rzecz walki z paleniem papierosów, alkoholizmem czy narkomanią. Terapia mająca na celu uwalnianie ludzi od nałogu może być efektywna u tych, którzy bezwiednie sięgają po niezdrową żywność i samodzielnie nie są w stanie się jej oprzeć.

Na podstawie journals.plos.org/(gabi), WP Kobieta

d3fzk63
d3fzk63

Podziel się opinią

Share
d3fzk63
d3fzk63