Jedzenie z laboratorium - jak nie przesiąknąć chemią?
None
Przeciętny Polak, wybierając produkty spożywcze, sugeruje się, przede wszystkim, ich ceną.
Większość z nas nie zwraca również uwagi na etykiety na opakowaniach - producenci żywności nafaszerowanej chemią, zacierają ręce, a my zaczynamy "świecić". Na co więc zwrócić uwagę podczas wizyty w spożywczaku?
Jedzenie z laboratorium
Najlepiej całkowicie zrezygnować z dań gotowych w 5 minut oraz z chipsów i słonych przekąsek, które najczęściej zajadamy przez telewizorem i na imprezach. Żeby zupa pomidorowa pachniała pomidorem, a brokułowa miała zielony kolor, nad ich produkcją musiał pracować sztab wykwalifikowanych chemików.
Co znajduje się w mięsie?
Jeśli przygotowujesz danie z mięsem, usuń tłuszcz i skórkę. To właśnie w tych częściach gromadzą się szkodliwe dla zdrowia substancje, zawarte w paszy, którą żywione są zwierzęta.
Zgubne pestycydy
Warto też uważać na niektóre warzywa - niektóre z nich absorbują dużo pestycydów. Wśród nich znajdują się m.in. papryka, cukinia, fasola, groch, rzepa i czosnek.
Zdrowe czy niezdrowe cytrusy?
Z pewnością wiele spotkaliśmy się z przekonaniem, że egzotyczne owoce należy dokładnie myć przed jedzeniem. Możemy powiedzieć nawet więcej - należy je myć wodą z mydłem lub, parzyć w gorącej wodzie. Wraz z owocami z dalekich krajów przywieziono bakterie i pasożyty, które żerują na ich skórce.
Środki chemiczne
Aby usunąć je ze skrórki owoców, stosuje się bardzo silne pestycydy i środki zapobiegające gniciu. Samo umycie owocu może nie wystarczyć...
W cytrusowym transie przez cały rok?
Warto wiedzieć, na jakie owoce jest w tej chwili sezon i nie kupować tych, których uprawę wspomaga się środkami przeciwgnilnymi i owadobójczymi po to, abyśmy mogli je kupować przez cały rok.
Toksyczne ryby?
Panuje również przekonanie, że ryby są zdrowe. Owszem, są - ale tylko te, które nie występują w bardzo zanieczyszonych morzach zamkniętych. Ryby żyjące w Bałtyku, są po pierwsze sztucznie dokarmiane, po drugie - ich mięso jest zanieczyszczone środkami chemicznymi.
Nie jedz, bo spryskane?
Spyskiwanie owoców kojarzy nam się głównie z dzieciństwem i chodzeniem na tzw. "pachtę". Kiedy ojciec ostrzegał przez zrywaniem jabłek z ogrodu sąsiada, nie robił tego tylko dlatego, że kradzież jest zła i niezgodna z prawem. Jeśli sąsiad wcześniej spryskał drzewo - jego owoce należy dokładnie umyć przed zjedzeniem.
Więc co jeść?
Jeśli przykładasz wagę do tego, by twoje dziecko rozwinęło gust do naturalnych smaków i zdrowego pożywienia, staraj się nie podawać mu dań zawierających wzmacniacze smaku: glutaminian sodu (E621), rybonukleotyd sodu (E635), benzoesan sodu (E211).