Trwa ładowanie...

Jej utwory znają wszyscy. Królowa disco skończyła 55 lat

Shazza według oficjalnych informacji sprzedała pół miliona płyt. Nieoficjalnie - dwa razy więcej. Debiutancki singiel artystki przyjął się dobrze nie tylko w Polsce, lecz także w USA, gdzie wpadł w ucho Polonii. Wokalistka skończyła 55 lat. Jak dziś wygląda?

Share
Shazza na początku kariery Shazza na początku kariery Źródło: AKPA, fot: AKPA
dci0cay

Shazza, a właściwie Marlena Magdalena Pańkowska zaczynała karierę w latach 80. w zespole Toy Boys. Później, za namową lidera grupy, rozpoczęła karierę solową. Jej debiut, czyli "Szept" wydany w 1992 roku, spotkał się ze świetnym odbiorem wśród Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Później Shazza nagrała kolejne hity, które nucili wszyscy. W ciągu kariery zdobyła dwie platyny i cztery złote płyty. Artystka 29 maja skończyła 55 lat.

Już jako nastolatka wiedziała, kim chce zostać w przyszłości

Ogromną pasją Shazzy już od najmłodszych lat była muzyka. Przyszła wokalistka uczęszczała na lekcje gry na fortepianie. Ukończyła również warszawskie liceum muzyczne. W latach 80. dołączyła do zespołu Tomasza Samborskiego, z którym zresztą była przez dziesięć lat w związku.

dci0cay

To właśnie Samborski namawiał Pańkowską, aby rozpoczęła karierę solową. I tak też się stało. Po dobrym przyjęciu "Szeptu" Shazza wydała kolejne utwory, które stały się prawdziwymi hitami. Jej kariera bardzo szybko nabrała niesamowitego tempa.

Shazza w 2001 roku AKPA
Shazza w 2001 roku Źródło: AKPA, fot: AKPA

Przełomowym momentem okazało się nagranie coveru utworu Nataszy Zylskiej "Baiao Bongo" w 1995 roku. Płyta Shazzy o tym samym tytule szybko pokryła się platyną. Następnym hitem był album "Egipskie noce", wydany w tym samym roku, co "Baiao...", który również zdobył platynę. W 1999 roku wokalistka wystąpiła u boku Pawła Kukiza na festiwalu w Opolu. Rok później zdecydowała się na sesję zdjęciową do "Playboya".

Wyjazd do Stanów i wielki powrót

W 2002 roku Shazza zdecydowała się na przeprowadzkę do USA, co było jednoznaczne z przerwaniem kariery. Królowa disco przez kilka kolejnych lat nie zaśpiewała ani nie wypuściła nowego utworu.

dci0cay

Pojawiła się nagle w 2006 roku we Wrocławiu. Podczas koncertu zaśpiewała premierowy wykon "I Don't Wanna". W kolejnym roku znowu zaczęła istnieć w mediach, promując odświeżone nagrania dawnych hitów. W 2012 roku przyjęła propozycję jurora w programie "Disco Star".

Shazza, rok 2014 AKPA
Shazza, rok 2014 Źródło: AKPA, fot: AKPA

25-lecie kariery

Shazza przygotowała dla swoich fanów wielkie wydarzenie na jubileusz działalności artystycznej. Wokalistka zagrała koncert na Stadionie Polonii w Warszawie w 2017 roku.

dci0cay

- Ciągle śpiewam, jestem nadal czynna zawodowo, choć niektórzy chętnie powiedzieliby, że wybieram się na emeryturę, ale tak nie jest. Nie było takiego momentu, żebym myślała o zmianie zawodu. Śpiewanie i obcowanie z muzyką było mi dane od samego początku i tak pozostało - wyznała wówczas w "Pytaniu na śniadanie".

Jubileuszowa Gala Disco, rok 2017 AKPA
Jubileuszowa Gala Disco, rok 2017 Źródło: AKPA, fot: AKPA

Następne lata okazały się dla królowej disco dość trudne. W 2019 roku wokalistka miała problemy zdrowotne, które osłabiły ją do tego stopnia, że znalazła się w szpitalu. Rok później na rynku pojawiła się książka Katarzyny Jurkowskiej i Katarzyny Kościelak. To właśnie Shazza była jedną z bohaterek "Kobiet przełomu".

"Im jestem starsza, im życie płynie szybciej, tym więcej chciałabym z niego czerpać. Mam w sobie mnóstwo energii i takiego życiowego zawzięcia się. Po prostu kocham życie! Nie wiem, czy to wynika z mojej zachłanności na życie, ale jestem pewna, że czeka nas jeszcze wiele dobrego" - wyznała w rozmowie z autorkami.

Wakacyjna Trasa Dwójki, rok 2021 AKPA
Wakacyjna Trasa Dwójki, rok 2021 Źródło: AKPA, fot: AKPA

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Plotkarnia: Gwiazdy Disco Polo

dci0cay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dci0cay
dci0cay