Jesienią tracisz więcej włosów? Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić
Gdy na szczotce pojawia się więcej włosów niż dotychczas, często wpadamy w panikę, tymczasem przyczyny mogą być bardzo prozaiczne. Niektóre zabiegi, nawyki, a nawet sposób uczesania wpływają nie tylko na strukturę włosa, ale również osłabiają stan cebulek, co w przyszłości może zaowocować zmniejszeniem ich ilości. Warto podjąć odpowiednie kroki zanim okaże się, że jest na to za późno.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny wypadania włosów, a także proste sposoby na to, by poprawić ich kondycję. Przy pomocy prostych zabiegów i dobraniu odpowiednich kosmetyków możesz ocalić fryzurę przed przerzedzeniem.
Przyczyny nie muszą być poważne *
Choć u części kobiet wypadanie włosów związane jest ze zmianami hormonalnymi, to najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja. Każda posiadaczka delikatnych i łamliwych włosów wie, jak trudna jest odpowiednia ich pielęgnacja. *Największy wpływ na włosy mają zabiegi, którym je poddajemy. Częste farbowanie czy ondulacja powodują otwarcie się łusek włosowych, co z kolei znacznie osłabia ich strukturę. Włosy stają się matowe, szorstkie i często się puszą. Ten sam efekt powoduje używanie kosmetyków zawierających alkohol, który wysusza włosy. Dlatego w codziennej pielęgnacji powinnaś korzystać ze sprawdzonych i przede wszystkim delikatnych specyfików zawierających naturalne składniki.
Na początku zmień nawyki
Jeśli chcemy mieć piękne, gęste włosy, zmieńmy nawyki. Unikajmy mycia i modelowania włosów w wysokich temperaturach. Widzisz, że twoje włosy mają skłonności do wypadania? Najlepiej ogranicz wszystkie zabiegi termalne, takie jak prostowanie i zakręcanie. Nie powinnaś myć włosów w gorącej wodzie, a podczas suszenia lepiej nieco zmniejszyć temperaturę suszarki. Z mokrymi włosami musisz postępować bardzo delikatnie, nie rozczesuj ich na siłę. Najlepiej użyj odpowiedniego balsamu. Jeszcze podczas mycia włosów lub nakładania odżywki delikatnie masuj skórę głowy, by pobudzić naczynia krwionośne i poprawić ukrwienie skóry głowy.
Działaj naturalnie wewnątrz i na zewnątrz
W zwalczaniu wypadania włosów pomocna jest również odpowiednia dieta. Produkty bogate w witaminę E i kwasy omega 3, czyli oliwa, orzechy i ryby poprawiają stan naszej skóry, paznokci, a także włosów. Pamiętaj również, że odwodnienie sprzyja wypadaniu włosów, dlatego zwłaszcza jesienią musisz zapewnić organizmowi dostateczną ilość płynów. Przy ustaleniu diety pomocna będzie analiza pierwiastkowa włosa. Wtedy dokładnie poznasz nie tylko stan odżywienia organizmu, ale również charakterystyczne cechy twojego metabolizmu. W walce o puszystą fryzurę pomogą również naturalne maseczki i płukanki. Do najbardziej popularnych okładów na włosy należą: mieszanka żółtka jajka z olejkiem rycynowym, maska z oliwy, miodu i cynamonu, a nawet sok ze startej i wyciśniętej cebuli. Dopełnieniem naturalnych zabiegów będzie płukanka na bazie pokrzywy, rozmarynu lub rumianku w saszetkach.
Wspomóż odnowę odpowiednimi kosmetykami
Jesienią, gdy nasz organizm potrzebuje większego nawilżenia, włosy wypadają nieco częściej niż przez resztę roku. Dlatego ważne jest to, aby* dobrać kosmetyki odpowiednie do warunków zewnętrznych* i indywidualnych potrzeb. Jeśli wypadanie włosów nasila się coraz bardziej, niezbędny będzie odpowiedni szampon wzmacniający. Receptury dostępne na rynku nie obciążają i nie sklejają włosów, jednocześnie nadając im zdrowy, gęsty i elastyczny wygląd. Aktywne składniki przenikają do skóry głowy, a stamtąd do struktury włosa, odpowiednio go nawilżając i odżywiając.
Wypadanie włosów to naturalny proces. Dziennie tracimy od dwudziestu do pięćdziesięciu włosów i jest to normalne. Jeśli jednak proces ten nasila się na tyle, by zwrócić naszą uwagę, trzeba podjąć odpowiednie środki, by przywrócić im naturalną gęstość i blask.