Jeśli jesteś samotny, być może ściskałeś dotąd kobiece dłonie w nieodpowiedni sposób
Mężczyźni do uścisku dłoni przywiązują uwagę głównie na spotkaniach biznesowych. Zbyt mocny może zdradzać chęć zdominowania rozmówcy, zaś wilgotne dłonie – zdenerwowanie. Z nowych badań wynika, że odpowiedni uścisk wpływa też na powodzenie u kobiet.
Badacze z wydziału zdrowia publicznego Columbia University przebadali 5000 osób z norweskiego miasta Tromso. Niespodziewanie odkryli zbieżność między siłą uścisku, a prawdopodobieństwem zawarcia związku małżeńskiego. Nie mają dobrych wiadomości dla miłośników "miękkiej łapki". A przynajmniej nie dla tych, którzy marzą o sformalizowaniu związku.
Badanie, opublikowane w magazynie "SSM-Population Health" polegało na analizie siły uścisku ludzi urodzonych między 1923, a 1948 rokiem. Egzaminowane osoby miały ściskać rodzaj czerwonego balonika, który mierzył siłę, z jaką to zrobili. Kiedy porównano wyniki całej grupy, okazało się, że mężczyźni, którzy zrobili to najsłabiej, są kawalerami. Co ciekawe, w przypadku siły uścisku pań, nie odnotowano takiej zależności.
Vegard Skirbekk, autor badania i profesor Katedry zajmującej się starzeniem na Columbia University uważa, że wyjaśnienia wyników mogą być dwa – kobiety faworyzują mężczyzn o silniejszych uściskach dłoni albo też silny uścisk dłoni jest wyrazem lepszego, w porównaniu do rówieśników-kawalerów, zdrowia. Z badań Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda wynika bowiem, że w podeszłym wieku słaby uścisk dłoni często wskazuje na problemy z układem krążenia.
Inne badanie dotyczące uścisku dłoni, pokazuje natomiast, że osoby silnie ujmujące rękę rozmówców odznaczają się lepszą pamięcią i szybszym czasem reakcji na bodźce. Tak czy siak mocny uścisk dłoni nie zaszkodzi, jeśli chcecie, żeby został z wami i na stare lata z żoną w pakiecie.