Trwa ładowanie...
d20b3qm

"Jeśli się nie zgadzamy, to jest gwałt". Marta Frej obrazem nawiązała do tragicznych wydarzeń

Po raz kolejny artystka trafia w punkt. Feminizm i przemoc wobec kobiet to główne tematy jej prac. Grafiki, plakaty Marty Frej idealnie oddają nastroje kobiet w Polsce i to, z jakimi obecnie problemami się borykają. Tym razem ilustratorka przypomniała, że kobiety nigdy nie są winne gwałtu i nie mogą dać sobie tego wmówić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Jeśli się nie zgadzamy, to jest gwałt". Marta Frej obrazem nawiązała do tragicznych wydarzeń
(Agencja Gazeta)
d20b3qm

"Nieważne, co mamy na sobie. Nieważne, gdzie jesteśmy. Nieważne, co robimy" – tymi słowami rozpoczyna się hasło plakatu, który ma doskonałą puentę: Nie, znaczy nie. I już! Artystka ilustruje to dosadnie, przedstawiając kobiety z podniesionymi spódnicami, w pończochach.

Przesłanie jest proste: Kobieta nigdy, absolutnie nigdy nie jest winna gwałtu. Żaden strój, makijaż, czy zachowanie nie uprawniają nikogo, żeby w ten sposób zadawał ból i cierpienie. I nie jest istotne, czy kobieta sama zgodziła się wejść do mieszkania mężczyzny, którego nie zna zbyt dobrze.

d20b3qm

Zresztą statystyki są alarmujące i mówią, że ten gwałt dotyka kobiety najczęściej ze strony bliskich i znajomych. Marta Frej zdaje się nakłaniać te z nas, które przeżyły taki dramat, by nie bały się o tym mówić, a inne, by chciały słuchać, bo kobiety powinny się wspierać i bardziej sobie ufać. Czy każda powinna być feministką? W wywiadzie, którego udzieła nam rok temu, powiedziała: "To dla mnie niezwykle trudne pytanie... Z mojej perspektywy to brzmi jak "czy każdy powinien być dobry?". Ale wiem, że to moja perspektywa... Tak sobie myślę, że gdyby podstawowe postulaty feminizmu zostały spełnione, gdyby była równość w polityce, pracy, rodzinie, to nadal nie zabrakłoby kobiet, które chcą zajmować się dziećmi, domem czy być przede wszystkim obiektami seksualnymi. Ale byłyby to decyzje świadome, miałyby wybór, znałyby cenę i alternatywy. Biorąc jeszcze pod uwagę tak istotne tematy, którymi zajmuje się feminizm, jak walka z przemocą wobec kobiet, edukacja seksualna, traktowanie osób nieheteronormatywnych - to tak, każda kobieta powinna być feministką."

Autorka tych wyjątkowych grafik wykonała kilka specjalnie dla WP Kobieta. Zobaczcie, jak celnie komentuje nimi rzeczywistość.

   Marta Frej
(Marta Frej)
   Marta Frej
(Marta Frej)
   Marta Frej
(Marta Frej)
   Marta Frej
(Marta Frej)

Zobacz też: Gwałt na plaży. Riminini nie jest spokojnym kurortem

d20b3qm

Podziel się opinią

Share
d20b3qm
d20b3qm