FitnessJeśli śpisz w tej pozycji, natychmiast przestań. Ekspert ostrzega przed konsekwencjami

Jeśli śpisz w tej pozycji, natychmiast przestań. Ekspert ostrzega przed konsekwencjami

Spanie na brzuchu jest niebezpieczne dla zdrowia
Spanie na brzuchu jest niebezpieczne dla zdrowia

28.09.2022 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pozycja, w której śpimy, ma ogromny wpływ nie tylko na jakość wypoczynku i komfort, ale także stan zdrowia. Wiele osób uwielbia spać na brzuchu, jednak jest to najgorszy wybór. Eksperci ostrzegają przed konsekwencjami. Co może nam grozić?

Niewłaściwa pozycja podczas snu może nie tylko wpływać na gorsze samopoczucie, ale także wywoływać różnego rodzaju bóle.

Dlaczego nie powinno się spać na brzuchu?

Specjaliści podkreślają, że spanie na brzuchu jest szkodliwe dla kręgosłupa i układu ruchu. Jeśli często wybieramy tę pozycję, zwiększamy ryzyko powstawania wad postawy czy krzywizn kręgosłupa. Przyczynia się do powstawania rozmaitych dolegliwości bólowych. To nie wszystko. Jak mówi w rozmowie z "The Sun" ekspertka od zdrowego snu, istnieje jeszcze więcej konsekwencji, jakie przynieść nam może spanie na brzuchu.

- Spanie na brzuchu jest jedną z najgorszych pozycji, ponieważ wywiera nienaturalny nacisk na kręgosłup. Zmusza szyję do obracania się w prawo lub w lewo, a ta pozycja może utrudniać przepływ krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego i w konsekwencji może powodować ból stawów - powiedziała Kiera Pritchard, ekspertka od zdrowego snu.

Spanie na brzuchu powoduje zmarszczki

To kolejny powód, by zrezygnować ze spania w takiej pozycji. Spanie na brzuchu wymusza nacisk twarzy na poduszkę, przez co skóra marszczy się i po wielu nocach w takiego leżenia może to powodować pojawienie się zmarszczek.

W jakiej pozycji spać?

Naukowcy są zgodni co do tego, że najzdrowsze jest spanie na plecach. Taka pozycja pozwala na odciążenie kręgosłupa i narządów wewnętrznych oraz umożliwia wyprostowanie kończyn. Co ważne ułatwia ona oddychanie, a tym samym gwarantuje wygodny i regenerujący sen.

Jak przestać spać na plecach?

Osoby, które od wielu lat śpią na brzuchu, mogą mieć duży problem ze zmianą swoich przyzwyczajeń. Dużą pomocą jest poduszka ortopedyczna, która zapewnia odpowiednie podparcie dla głowy i szyi w trakcie snu. Sprawdzi się idealnie do spania na boku i odciąży kręgosłup oraz mięśnie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)