Neurobiolożka zdradziła, jak często należy zmieniać pościel. Kluczowy termin

Neurobiolożka zdradziła, jak często należy zmieniać pościel. Kluczowy termin

Jak często wymieniać pościel?
Jak często wymieniać pościel?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Kseniya Ovchinnikova
21.09.2022 15:53, aktualizacja: 21.09.2022 16:06

Dla jakości snu, a co za tym idzie, dla jakości naszego życia niezwykle istotne jest to, jak i w jakich warunkach śpimy. Regularna wymiana pościeli gra tutaj ogromną rolę. Jak zachować odpowiednią higienę snu?

Bakterie, roztocza, grzyby – brzmi jak dobre towarzystwo do snu? Oczywiście, że nie. Ale pościel to idealne miejsce do rozwoju dla rozmaitych drobnoustrojów. Nawet z pozoru czysta i "niedawno" wyprana, może być siedliskiem niechcianych towarzyszy. Wymieniasz posłanie co miesiąc, albo co kilka tygodni? To zdecydowanie zbyt rzadko.

Wymiana pościeli – prawdopodobnie robisz to źle

 - Prawie połowa samotnych mężczyzn stwierdziła, że ​​nie pierze pościeli przez okres czterech miesięcy, a 12 proc. przyznaje, że pierze ją, kiedy sobie przypomina – podaje BBC. W cytowanych badaniach podano, że samotne kobiety zmieniają pościel znacznie częściej. 62 proc. pierze pościel co dwa tygodnie. Ankietowane pary zadeklarowały, że robią to co trzy tygodnie. A to i tak nie tak często, jak się powinno. Dr Lindsay Browing, neurobiolożka, zaznacza, że powinno się wymieniać pościel raz w tygodniu. Najrzadziej – raz na dwa tygodnie, dostosowując do pory roku. Latem pocimy się mocniej.

"Pot dostaje się do prześcieradeł, przez co nie tylko brzydko pachnie, ale także mocno ogranicza przepływ powietrza" – wyjaśniła ekspertka. 

Dbaj o higienę

 Ale to nie pot jest najgorszym, co może spotkać cię w łóżku. Rzadko prana i wymieniana pościel jest domem dla wielu organizmów.

"Jeśli nie wymieniasz wystarczająco często prześcieradeł, martwe komórki skóry będą gromadzić się w nich. Brzmi okropnie? To nagromadzenie oznacza, że ​​małe stworzenia zwane roztoczami mogą żywić się tymi komórkami, powodując dyskomfort i wysypki skórne. Będziesz spać nie tylko w pocie i martwych komórkach skóry, ale także w roztoczach" - zaznaczyła dr Lindsay Browing.

Jak często wymieniać ręczniki?

Nie tylko pościel i piżamę powinniśmy zmieniać regularnie. Niezwykle istotne jest także dbanie o to, żeby ręczniki, których używamy, zawsze były czyste. Amerykańska organizacja zrzeszająca producentów środków czystości Cleaning Institute, zaleca wymianę ręczników już po trzech użyciach. Jeżeli kąpiesz się dwa razy dziennie – wymieniaj ręcznik co drugi dzień.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta