Jesteś po czterdziestce - dbaj o skórę!
To dekada, w której występuje kryzys hormonalny wieku średniego. Na cerze pojawić się może trądzik osób dorosłych, dochodzi do nadmiernego wytwarzania łoju, a następnie skóra staje się bardzo sucha.
To dekada, w której występuje kryzys hormonalny wieku średniego. Na cerze pojawić się może trądzik osób dorosłych, dochodzi do nadmiernego wytwarzania łoju, a następnie skóra staje się bardzo sucha.
Wraz ze starzeniem się organizmu twoje skóra, dawniej napięta i jędrna, zaczyna tracić wcześniejszą sprężystość, ujawniają się w niej cechy niewłaściwego traktowania we wcześniejszych okresach życia. Włókna mięśniowe starzeją się i wiotczeją. Kurczą się komórki tłuszczowe. Zmniejsza się sieć podskórnych włókien elastycznych i kolagenowych – stają się one sztywniejsze pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV, niedoborów substancji odżywczych i odwodnienia...
Występowanie zmarszczek jest naturalnym procesem spowodowanym rozpadem włókien elastycznych i kolagenowych znajdujących się w skórze. Zmiany, które zauważyłaś już w trzeciej dekadzie życia, w czwartej dekadzie stają się bardziej widoczne. Po prostu drobne zmarszczki na skórze ulegają pogłębieniu i wydłużeniu. Może rozwijać się obrzęk cienkiej skóry wokół oczu, może ona przybrać niebieskawy odcień.
Lepiej widać hiperpigmentację, gdyż plamy starcze i nierówne napięcie skóry występują na dużych obszarach ciała. Bardziej widoczne stają się uszkodzenia wywołane przez słońce...
Jak zapobiec dalszemu pogarszaniu się wyglądu cery? Jak prawidłowo pielęgnować cerę, gdy skończy się 40 lat?
- Przed codziennym zastosowaniem środka nawilżającego, skórę należy smarować przeciwsłonecznym kremem ochronnym.
- Środkami oczyszczającymi z wyboru powinny być mleczko kosmetyczne lub krem, gdyż nie powodują one usunięcia wilgoci ze skóry. Jeśli masz skórę normalną lub tłustą, dopuszczalne jest używanie bardzo tłustego mydła, pod warunkiem, że po umyciu dokładnie spłuczesz i natychmiast nałożysz na nią środek nawilżający.
- Jeśli nadal masz tłustą skórę, konieczne jest stosowanie środka nawilżającego o właściwościach antyoksydacyjnych. Potrzebujesz ochronnej warstwy na powierzchni skóry, aby zatrzymać w niej wilgoć. Czterdzieści i więcej lat ekspozycji na surowe czynniki środowiskowe powoduje załamanie naturalnych właściwości obronnych skóry, dlatego musisz dostarczać skórze wilgoci i naturalnych substancji odżywczych.
- Nawilżaj się od czubka głowy po palce nóg, zwracając szczególną uwagę na oczy, wargi, ręce i stopy. Dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi dla twarzy są łagodzące i nawilżające parówki.
- Włączenie zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem hydroksykwasów alfa- i beta- 1 lub 2 razy w tygodniu powoduje zmniejszenie objawów uszkodzenia skóry przez słońce, poprawia napięcie skóry i jej fakturę.
- Dobrej jakości maseczka nawilżająca nakładana dwa razy w tygodniu na twarz, szyję i dekolt, szczególnie zimą, może wygładzić drobne i większe zmarszczki i sprawić, że staną się one mniej widoczne.
- Raz w roku udaj się do dermatologa, by zbadał twoją skórę; sama oglądaj ją regularnie. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
(bb)