Trwa ładowanie...

Jesteś wegetarianką? Uważaj, bo twoje dziecko może mieć skłonność do uzależnień

Na temat zdrowia wegetarian dyskutuje się od wielu lat. Mówi się, że nie dostarczają organizmowi podstawowych składników, cierpią z powodu niedoboru białka, żelaza i wielu innych witamin. Teraz do puli zarzutów dołączył fakt, że dzieci wegetarianek mogą mieć większą skłonność do uzależnień. Sprawdziłyśmy, ile w tym stwierdzeniu jest prawdy.

Share
Jesteś wegetarianką? Uważaj, bo twoje dziecko może mieć skłonność do uzależnień
Źródło: Fotolia
d3v87nu

Nowe badania opublikowane przez National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism dowiodły, że dzieci kobiet, które w ciąży unikały mięsa są bardziej skłonne do nadużywania substancji uzależniających. Na to twierdzenie bardzo szybko odpowiedziało NHS, czyli National Health Service. Zgodnie z wyjaśnieniami instytucji, problem w tkwi w niedoborze witaminy B12, który często dotyka wegetarian.

Zdaniem naukowców z NHS brak odpowiedniej ilości B12 w diecie kobiety ciężarnej prowadzi do tego, że jej dzieci mają znacznie większą skłonność do uzależnień, która objawiać się zacznie u nich już w wieku nastoletnim. Badania bazują na eksperymencie, podczas którego naukowcy obserwowali zachowania 15 tys. dzieci urodzonych w latach 1991-1992. Matki wszystkich uczestników w trakcie ciąży były wegetariankami. 5,5 tys. z nich wykazało skłonność do uzależnień od alkoholu, narkotyków czy papierosów.

Zobacz też: Czy ciężarne kobiety powinny się odchudzać?

Zapytałyśmy dietetyka, Agatę Ziemnicką-Łaskę, czy wegetarianizm matki faktycznie ma tak negatywny wpływ na zdrowie nowonarodzonego dziecka. – Nie znam badań z NHS, ale generalnie uważam, że wegetarianizm w ciąży jest wręcz wskazany i często zalecam go swoim pacjentkom. Oczywiście ważna jest zbilansowana dieta i dostarczanie do organizmu wszystkich składników. Sama jestem mamą dwójki dzieci. W ciąży nie jadłam mięsa i nie zauważyłam niczego niepokojącego – powiedziała w rozmowie z nami.

d3v87nu

Jak widać w kwestii naszej ciążowej diety ważny jest przede wszystkim rozsądek. Przy rezygnacji z jakiejkolwiek grupy produktów żywieniowych najważniejsze jest znalezienie dla niej odpowiedniego zamiennika tak, by naszemu organizmowi niczego nie brakowało.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3v87nu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v87nu
d3v87nu