FitnessJogurt chroni przed cukrzycą

Jogurt chroni przed cukrzycą

Nowe badania potwierdzają istotną rolę jogurtu w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Uczeni ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Harvardzie zapewniają, że regularne jedzenie jogurtu zmniejsza ryzyko cukrzycy o 18 procent.

Jogurt chroni przed cukrzycą
Źródło zdjęć: © Fotolia

03.12.2014 | aktual.: 04.12.2014 14:19

Nowe badania potwierdzają istotną rolę jogurtu w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Uczeni ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Harvardzie twierdzą, że regularne jedzenie jogurtu zmniejsza ryzyko cukrzycy o 18 procent.

Autorzy badań przeanalizowali informacje zebrane od blisko 200 tysięcy osób. Na początku uczestnicy wypełnili ankiety na temat swoich nawyków żywieniowych i chorób przewlekłych, na które cierpieli. Informacje były aktualizowane co dwa lata. Naukowcy odkryli, że tak prosta czynność, jak codzienne jedzenie jogurtu (bez określonego typu) zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy niemal o jedną piątą.

Nie ustalono jednak, który składnik jogurtu daje efekt ochronny.

- Odkryliśmy, że wyższe spożycie jogurtu jest związane ze zmniejszeniem ryzyka cukrzycy typu 2, natomiast w przypadku innych produktów mlecznych i ogólnej konsumpcji nabiału nie odnotowano istnienia takiego powiązania - twierdzi starszy pracownik naukowy Frank Hu, profesor żywienia i epidemiologii. - Otrzymana zgodność wyników dla jogurtu sugeruje, że może być włączony do diety jako zdrowy wzorzec pokarmowy. Być może to bakterie w jogurtach pomagają utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie. Mogą też zastępować te występujące w naszych żołądkach bakterie, które sprzyjają otyłości. Możliwe jest również, że ludzie, którzy regularnie jedzą jogurt, traktują go jako deser i rezygnują z sięgania po klasyczne, sprzyjające nadwadze słodycze, a jak wiadomo nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi cukrzycy.

Póki co - podkreślają autorzy badań - rekomendacje dotyczące zmniejszania ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 pozostają takie same i obejmują: zdrowe odżywianie się, utrzymywanie odpowiedniej wagi, niepalenie papierosów, umiarkowane spożycie alkoholu, regularną aktywność fizyczną.

Według danych WHO na całym świecie na cukrzycę choruje 347 milionów ludzi. Szacuje się, że cukrzyca stanie się siódmą wiodącą przyczyną zgonów na świecie w roku 2030. Liczba zgonów z powodu cukrzycy może wzrosnąć o ponad 50 procent w ciągu następnych 10 lat. W 2012 roku choroba była bezpośrednią przyczyną śmierci 1,5 miliona ludzi.

Jeśli chodzi o diabetyków, 50 do 80 procent z nich umiera z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn chorób i przedwczesnej śmierci w większości krajów, głównie właśnie z powodu zwiększania ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.

Na cukrzycę cierpi w Polsce już co najmniej 3 mln osób, ale u 1 mln z nich, czyli jednej trzeciej, choroba jest niezdiagnozowana – wynika z najnowszej edycji raportu pt. „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”. W pierwszej edycji raportu z 2010 r. liczbę chorych na cukrzycę oszacowano na 2,6 mln, a liczbę osób niezdiagnozowanych na 750 tys. Większość tych chorych, bo ok. 90 proc., stanowią osoby z cukrzycą typu 2, która rozwija się najczęściej w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością.

Jak przypominają autorzy najnowszego raportu, zgodnie z rankingiem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) Polska zajmuje w Europie wysokie czwarte miejsce pod względem częstości występowania cukrzycy – za Rosją, Portugalią i Cyprem.

Na podstawie hsph.harvard.edu/(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

dietaprobiotykicukrzyca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)