FitnessJumping fitness. Zasady i efekty ćwiczeń na trampolinie

Jumping fitness. Zasady i efekty ćwiczeń na trampolinie

Jumping fitness. Zasady i efekty ćwiczeń na trampolinie
Źródło zdjęć: © iStock.com | viki2win
09.11.2018 10:59

Jumping fitness to zyskująca na popularności forma treningu cardio, dzięki której ekspresowo wyrzeźbisz ciało i spalisz rekordowe ilości kalorii. Czym jest jumping fitness i na czym polegają ćwiczenia na trampolinie? Jakich efektów można się spodziewać po jumping fitnessie i czy jest to aktywność fizyczna zalecana każdemu?

Historia jumping fitness

Pierwszą trampolinę zaprojektował Ed Russell w 1938 r., opatentował ją natomiast Victor Green w 1975 roku. Skakanie na trampolinie szybko zyskało popularność w USA, skąd przeniosło się do pozostałych rejonów świata. Jumping fitness to trening cardio, który angażuje wiele grup mięśni.

Skakanie na trampolinie pomaga kształtować i wzmacniać sylwetkę oraz trenować całe ciało bez znacznego obciążania stawów. Jumping fitness jest nowością w klubach fitness, coraz częściej wybieraną przez klientki. Przy odpowiednim wyborze trampoliny do skakania jumping fitness można trenować również w domu.

Zasady ćwiczeń na trampolinach

Ćwiczenia na trampolinie można wykonywać w dwóch wariantach. Wariant lekki jumping fitnessu odbywa się na specjalnie opatentowanych trampolinach. Wariant jumping fitnessu dla zaawansowanych włącza do treningu różnego rodzaje ćwiczenia i figury, takie jak wysoki czy przeskoki na podesty. Osoby zaawansowane w jumping fitnessie dodatkowo mogą obciążać ciało ciężarkami przypinanymi do kostek.

W najprostszej formie jumping polega na ćwiczeniach na trampolinie wykonywanych w rytm muzyki. Ćwiczenia na trampolinie mogą być bardzo spokojne, a także energiczne i wymagające zaangażowania większej liczby mięśni. Jumping fitness zapewnia wszechstronny trening ciała przy jednoczesnym amortyzowaniu stawów. Aby ćwiczenia były komfortowe i efektywne, należy odpowiednio dobrać trampolinę do rodzaju wykonywanego treningu oraz osoby ćwiczącej.

Trampolina powinna być stabilna, wytrzymała i posiadać zainstalowaną rączkę, która pomoże w utrzymaniu równowagi w trakcie ćwiczeń. Standardowe trampoliny do jumping fitnessu mają kształt sześciokąta o przekątnej wynoszącej ok. 130 cm. Na takiej trampolinie mogą ćwiczyć osoby, które nie ważą więcej niż 120 kg.

Efekty jumping fitness - ile można spalić?

Jumping fitness zyskał ogromną popularność dzięki efektom treningowym. W ciągu godzinnego skakania na trampolinie można spalić nawet 1000 kcal. To więcej niż godzinna jazda na rowerze. Poza frajdą ze skakania, jumping fitness jest doceniany za liczne korzyści dla zdrowia, formy i sylwetki. Treningi jumping fitness bowiem wspomagają krążenie limfatyczne oraz dotleniają tkanki.

Ćwiczenia na trampolinie wzmacniają mięśnie, poprawiają koordynację ruchową oraz równowagę. Poprawiają pracę układu krążenia, zmniejszają obrzęki i stymulują szpik kostny do produkowania czerwonych krwinek. Jumping fitness nie obciąża stawów i kręgosłupa, co stanowi największy problem przy innych aktywnościach fizycznych, w których spala się takie ilości kalorii. Skakanie na trampolinie obniża poziom cholesterolu we krwi i zwiększa wytrzymałość układu kostno-stawowego.

Przeciwwskazania do ćwiczeń jumping fitness

Pomimo swoich licznych zalet i korzyści, jumping fitness nie jest aktywnością fizyczną, którą można polecić każdemu. Ćwiczenia na trampolinie nie są wskazane dla osób, które zmagają się z osteoporozą, chorobami układu krążenia oraz stawów skokowych i kolanowych. Jumping fitness odradza się także kobietom w ciąży. Skakanie na trampolinie nie jest również najlepszym wyborem dla osób ze znaczną nadwagą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także