Jazda na rowerze a odchudzanie. Ile kalorii można spalić na rowerze?
Jazda na rowerze to aktywność fizyczna polecana zarówno zaawansowanym sportowcom, jak i treningowym amatorom. Regularne przejażdżki pomagają zgubić zbędne kilogramy, modelują sylwetkę, a także poprawiają samopoczucie. Lista korzyści zdrowotnych jest imponująca. Jakie efekty przynosi jazda na rowerze?
22.09.2018 19:50
Jazda na rowerze - podstawowe informacje
Choć w historii roweru często wspomina się nawet starożytne czasy, to pierwsze rowery pojawiły się na paryskich drogach pod koniec XVIII wieku, a ich wynalazcą był Francuz o nazwisku de Sivrac. Pierwsze rowery to drewniane konstrukcje złożone z kół połączonych żerdzią, na której umocowane było siedzenie. W ówczesnych czasach ta maszyna nie znalazła zbyt wielu zwolenników, ale stała się prototypem, z którego kolejni inżynierowie wypracowali współcześnie znane nam rowery.
Obecnie jazda na rowerze to jedna z częściej wybieranych aktywności fizycznych. Regularne przejażdżki pozwalają w łatwy sposób spalić znaczne ilości kalorii, zrzucić zbędne kilogramy, a dodatkowo poprawić kondycję i stan zdrowia. Jazda na rowerze jest rodzajem ruchu, który poleca się praktycznie każdemu. Jedynymi* przeciwwskazaniami do jazdy na rowerze* są poważne schorzenia stawów, kręgosłupa czy układu krążenia.
Zobacz także
Efekty zdrowotne jazdy na rowerze
Korzyści płynące z jazdy na rowerze pojawiają się nawet przy mało angażującym wysiłku. Jazda na rowerze z reguły jest aktywnością, którą wykonuje się dłużej niż 30 minut, dlatego mięśnie pobierają energię z tkanki tłuszczowej, co poza chudnięciem powoduje normalizację poziomu glukozy we krwi. Dlatego jazda na rowerze to sport, który dla osób chorych na cukrzycę może okazać się niezwykle ważną terapią leczniczą.
Jazda na rowerze zapobiega również zachorowaniu na miażdżycę. 30-minutowa przejażdżka 4 razy w tygodniu obniża poziom "złego" cholesterolu przy jednoczesnym podnoszeniu poziomu cholesterolu "dobrego". Jeżdżenie na rowerze wspomaga także pracę płuc. Podczas jazdy zużywa się 10 razy więcej tlenu niż w trakcie odpoczynku. Ponadto jazda na rowerze wpływa pozytywnie na trawienie, odporność, a także kondycję skóry.
Jazda na rowerze i spalanie kalorii
Trudno określić dokładną liczbę kalorii spalanych podczas jazdy rowerem. Dokładna liczba spalonych kalorii zależy od masy ciała, czasu jazdy, rodzaju nawierzchni, ukształtowania terenu, typu roweru oraz prędkości. Wyliczając średnią z tych wszystkich czynników, podczas intensywnej godzinnej jazdy na rowerze można spalić około 600 kcal. Taki ładunek energetyczny dostarczasz organizmowi, kiedy wypijasz półtoralitrową butelkę coca-coli, zjadasz pół paczki żelków albo opakowanie pop-cornu z mikrofalówki.
Jazda na rowerze nie obciąża stawów i kręgosłupa, jak na przykład bieganie, dlatego tę aktywność wykonuje się zdecydowanie dłużej. Dzięki temu spala się więcej kalorii.
Jak jeździć na rowerze, aby schudnąć?
Aktywność fizyczną podejmuje się nie tylko dla korzyści zdrowotnych. Najczęstszą motywacją jest pozbycie się tkanki tłuszczowej i zrzucenie zbędnych kilogramów. Wielu zadaje sobie zatem pytanie, jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, a efekty będą widoczne gołym okiem.
Wsiadaj na rower regularnie. Zaplanuj harmonogram jazdy na rowerze i wybieraj się na godzinne przejażdżki przynajmniej 3 razy w tygodniu. Godzina jazdy na rowerze sprawi, że rozgrzane mięśnie będą spalać tłuszcz, a im więcej czasu poświęcisz na tę aktywność, tym lepsze efekty osiągniesz. Podczas codziennej jazdy unikaj pagórków i stromych podjazdów. Stały i umiarkowany wysiłek jest kluczem do spalania tłuszczu. Podjazdy pod górkę są wyczerpujące i wpływają na rzeźbę mięśni, a nie spalanie tkanki tłuszczowej.
W trakcie jazdy wykonuj ćwiczenia interwałowe. Przeplataj umiarkowaną prędkość, maksymalną pracą mięśni nóg. Dla komfortu psychicznego, jeśli jeździsz po bezpiecznych ścieżkach rowerowych, możesz słuchać swojej ulubionej muzyki, która często dodaje chęci do intensywnej jazdy.