Kama Wojtkiewicz opowiada o kontroli kobiecych ciał. "Dlaczego usuwamy starość z przestrzeni publicznej?"
Skąd w naszej kulturze obsesja na punkcie młodości? Dlaczego usuwamy starość z przestrzeni publicznej? Jak ma się do tego kapitalizm i sprzedawanie nam obietnicy młodości za pomocą konkretnych produktów i usług? Czy kobiece ciało jest przedmiotem kontroli społecznej? Kama Wojtkiewicz zaprasza do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu "Sznurowadła myśli".
W #78 solowym odcinku "Sznurowadeł myśli" przyglądam się kultowi młodości i temu, jak zarządza się kobiecym ciałem. Zaczynam od kwestii młodości jako karty przetargowej, która nierzadko determinuje naszą wartość w świecie, gwarantując konkretne przywileje. Po drugiej stronie mamy z kolei starość, na Zachodzie uznawaną za słabość i spychaną na margines społeczny.
Zahaczam także o mechanizmy dyscyplinowania kobiet poprzez wieczne nadzorowanie naszego wyglądu i wagi, próbując (z nieocenioną pomocą Emmy Thompson i Andrei Dworkin) pokazać, że ciało po prostu jest. I nie musi być w żaden sposób gotowe na to, aby mogło ujrzeć światło dzienne. Jest czymś najbardziej naszym na świecie. I nie zasługuje na nieustanną tresurę.
Zapraszam do odsłuchu!